Edirne 3°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Bilirkişi “Yapılamaz” dedi - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Bilirkişi “Yapılamaz” dedi 15.1.2021 - 09:53:32
Saros Körfezi’nde BOTAŞ AŞ tarafından yapımına başlanan FSRU Limanı ve Boru Hattı Projesi’nin ikinci bilirkişi raporu da açıklandı. İlk raporda ortaya çıkan bilime aykırı uygulamalar, bölgede yeniden gerçekleştirilen bilirkişi heyeti incelemesinin ardından açıklanan ikinci raporla da kanıtlandı. Keşan Kent Konseyi ve Saros Gönüllüleri Dayanışması, projede yaklaşık 60 civarında bilime aykırılık tespit edildiğini açıklarken; ÇED olumlu kararı ile projenin iptal edilmesini talep etti.Bilirkişi “Yapılamaz” dedi

Edirne’nin Keşan ilçesine bağlı Sazlıdere ve Gökçetepe köyleri arasına BOTAŞ AŞ tarafından yapımına başlanan FSRU Limanı ve Boru Hattı Projesi’ne karşı Saros Gönüllüleri Dayanışma Komisyonu tarafından Edirne İdare Mahkemesi’ne açılan yürütmenin durdurulması ve iptal davası kapsamında bölgede gerçekleştirilen bilirkişi incelemesinin raporu açıklandı. Keşan Kent Konseyi Başkanı Hasan Karagöz, Saros Gönüllüleri Avukatı Bülent Kaçar ve Saros Gönüllüleri Dayanışması tarafından dün Keşan ilçesinin Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen basın açıklamasında, 2’nci kez gerçekleştirilen bilirkişi incelemesi sonucunda heyet tarafından hazırlanan 48 sayfalık raporla projeye olumsuz yanıt verildiği belirtildi.

“BİLİME AYKIRILIĞI KANITLANDI”

Keşan Kent Konseyi Başkanı Hasan Karagöz, gerçekleştirdiği basın açıklamasında Saros Körfezi’nde yapımına başlanan FSRU Limanı ve Boru Hattı Projesi’nin bilime aykırılığının kanıtlandığını söylerken; “Saros körfezine, orman ve tarım alanlarımıza, bölge turizmine yıkım getiren BOTAŞ'ın dış ticaret projesi Saros FSRU Liman ve Boru Hattı projesine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın verdiği ÇED Olumlu kararının iptali için Edirne İdare Mahkemesi’ne açtığımız davamızda ikinci bilirkişi ortak raporu tarafımıza tebliğ edilmiştir. Ortak bilirkişi raporuyla BOTAŞ'ın sadece dış ticaret için ısrar ettiği projenin, körfezimize ve bölgemize zararları, bilime, hukuka ve ÇED yönetmeliğine aykırılığı 48 sayfalık ayrıntılı rapor ile bilimsel olarak kanıtlanmıştır” ifadelerine yer verdi.

“BİRÇOK KONUDA AYKIRILIK VAR”

Karagöz, bilirkişi raporunda projenin inşaat, ziraat, jeoloji ve hidrojeoloji, biyoloji ve orman bilimlerine birçok yönden aykırı olduğunun kanıtlandığını belirtirken; “ÇED raporunda temel alınan verilerin eski, eksik ve yetersiz olduğu, raporun yapılması gerekli birçok değerlendirmeyi ve modelleme çalışmasını içermediği, Bern Sözleşmesi’ne aykırı olduğu, doğal ve yaban hayatının, orman ekosisteminin tehlike altına gireceği, toprakların kimyasal ve fiziksel analizlerinin yapılmadığı, endemik türlerin ve kesinlikle korunması gereken ve korunma için öncelikli türlerin ÇED raporunda belirtilmediği, orman botaniği ve orman ekolojisi uzmanlarına inceleme yaptırılmadığı, dip tarama ve dolgu işlemindeki önlemlerin yeterli olmadığı, binlerce ağacın sökülmesinin orman ekosistemine zarar vereceği, proje alanının anayasal koruma altındaki yanan ve gençleştirmeye ayrılan ormanlık alan olduğu, meydana gelecek çevresel sorunlara mühendislik çözümlerinin sunulmadığı, proje alanının yüksek tehlikeli deprem bölgesinde yer aldığı kesin olarak kanıtlanmıştır” dedi.

“ÇED OLUMLU KARARI İPTAL EDİLMELİ”

BOTAŞ ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın projeyi durdurmasını ve çalışma gerçekleştirilen arazileri eski haline getirerek arazi sahiplerinin zararlarını gidermesini talep eden Karagöz; “Keşan Kent Konseyi’nin ve Saros Gönüllüleri’nin tüm uyarılarına rağmen 9 Kasım 2020 günü yapılan keşif ve bilirkişi incelemesinin ardından acımasızca hafriyat ve inşaatlar yaparak topraklarımıza ve doğamıza büyük zararlar veren BOTAŞ şirketinin bilime aykırı Saros FSRU Liman ve Boru Hattı Projesi’nden vazgeçmesi kamu yararı gereğidir. Saros Körfezi’nin tüm kıyılarından binlerce Saros gönüllüsü, Keşan Kent Konseyi’nin rehberliğinde büyük bir dayanışma içinde hukuksal ve toplumsal mücadelesini ve tüm davalarını takip etmeye devam edecektir. TC Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, on binlerce imzalı dilekçemizi, on binlerce ‘change.org’ imzamızı, ÇED itiraz dilekçelerimizi, milyonlarca yurttaşın bu talana karşı sesini artık duymalı ve kamusal görevini yaparak bu projenin tüm ÇED olumlu kararlarını iptal etmelidir” sözlerine yer verdi.

“YÜRÜTMEYİ DURDURMA KARARI VERİLMELİ”

Karagöz, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve BOTAŞ’ın, kamu kurumu olarak bilime ve hukuka aykırı uygulamada ısrar edemeyeceğini belirtirken; “Aksi halde BOTAŞ Saros’tan çıkıncaya kadar yeni şikâyetlerimiz ve hukuksal mücadelemiz devam edecektir. Keşan Kent Konseyi ve Saros Gönüllüleri olarak Edirne İdare Mahkemesi’nin önceki rapor ve yeni bilirkişi raporundaki birçok bilime ve hukuka aykırılık nedeniyle Saros körfezinde ve arazilerimizde daha fazla telafisi imkânsız zarar doğmaması için acilen yürütmeyi durdurma kararı vereceğine inanıyoruz. BOTAŞ Saros’tan çıksın. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı çevreyi koruma görevini yapsın” dedi.

“60 CİVARINDA AYKIRILIK TESPİT EDİLDİ”

Karagöz’ün konuşmasının ardından açıklamada bir konuşma da Saros Gönüllüleri avukatı Bülent Kaçar yaptı. Kaçar, bilirkişi raporundaki bilime aykırı olan tespitleri 40 maddede sıralarken; “İlk bilirkişi raporundaki 90 ayrı bilime aykırılığa ek olarak ikinci bilirkişi ortak raporunda yaklaşık 60 civarında daha bilime ve ÇED yönetmeliğine aykırılık tespit edilmiştir. BOTAŞ’ın bilime kulak vermesi için daha kaç bilirkişi raporu gerekmektedir. Bu projenin hukuksuzluğunu BOTAŞ’ın anlayabilmesi için kaç bin itiraz dilekçesi, kaç mahkeme kararı gerekmektedir. BOTAŞ’ın dış ticaret projesi olan SAROS FSRU Liman ve Kara Boru Hattı’nın ne bölgemize, ne de ülkemize hiçbir yararının olmadığı, Saros Körfezi’ne büyük zararlar vereceği bilirkişi raporundaki tespitler ile kesin olarak kanıtlanmıştır” ifadelerine yer verdi.

“NEDEN SAYGI GÖSTERİLMEMEKTEDİR?”

BOTAŞ’ın bölgede gerçekleştirdiği çalışmaları da hatırlatan Kaçar; “Bilime ve hukuka aykırı bu projedeki ısrar nedeniyle müvekkillerimizin tarım arazileri dozerlerle mahvedilmiş olup, ata mirası toprakları acele kamulaştırmalarla ellerinden alınmak istenmektedir. Milletin iradesine, bilime neden saygı gösterilmemektedir? Denizimiz, ormanlarımız, doğal yaşamımız neden ticarete kurban ediliyor? Kamu yararına çalışması gerekli BOTAŞ’ın ve çevreyi korumakla görevli Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın bilirkişi raporundaki bilimsel tespitlere göre SAROS FSRU Liman ve Boru Hattı inşaatını acilen durdurmasını ve iptal etmesini yurttaşlar olarak talep ediyoruz” diye konuştu. 

 Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 1396 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
EDİRNE EN RİSKLİ GRUPTA EDİRNE EN RİSKLİ GRUPTA 1.3.2021
Bir başvuru da SOL Parti’den Bir başvuru da SOL Parti’den 1.3.2021
Donmaktan Mehmetçik kurtardı Donmaktan Mehmetçik kurtardı 1.3.2021
Küçükbaş hayvan sevkiyat genelgesi Küçükbaş hayvan sevkiyat genelgesi 1.3.2021
Vergi dairesinde hafta sonu mesaisi Vergi dairesinde hafta sonu mesaisi 1.3.2021
Eğitim-İş’ten öğretmenevi çağrısı Eğitim-İş’ten öğretmenevi çağrısı 1.3.2021
Enez Limanı'na gümrük Enez Limanı'na gümrük 1.3.2021
O binadaki Türk Bayrağı silindi O binadaki Türk Bayrağı silindi 1.3.2021
Kararlar geçerli mi? Kararlar geçerli mi? 1.3.2021
Sarayiçi’nde utanç manzaraları Sarayiçi’nde utanç manzaraları 1.3.2021
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 84
Web Siteleri 134
Facebook 126
Twitter 9
Instagram 6
Youtube 14


Ankete 373 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Sel, kum ve basın düşmanlığı
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
Formasyon Mağduriyeti
Cüneyt Özdemir

İlkyaz Savaş
Normalleşme
İlkyaz Savaş

Nefize Ramadan
İç doğamız ve YOGA
Nefize Ramadan

Recep Duymaz
İstiklal Marşı Yılında: İstiklal Marşı’mızın ..
Recep Duymaz
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2021 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.