Edirne 3°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
BRAVO ÖZGE ÖĞRETMEN - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
BRAVO ÖZGE ÖĞRETMEN 15.1.2021 - 09:46:01
Edirne’de Plastiğe Hayır Platformu ile düzenlediği çevre farkındalığı çalışmalarıyla bilinen öğretmen Özge Kılıç Uysal, çocukların doğa farkındalığını arttırmak amacıyla yazdığı ‘Minik Bobo Okyanusun Sesi’ adlı hikâyeyi kitaplaştırdı. Kitabını 2 yaşındaki oğlu Kuzgun Uysal’a hediye eden Uysal, kitaptan elde ettiği kârı da İzmir’deki kurtarılmış çiftlik hayvanları barınağına bağışladı. Uysal, tek kullanımlık plastiklere dikkat çektiği kitabını GÜNDEM’e anlattı.BRAVO ÖZGE ÖĞRETMEN

Edirne’de Plastiğe Hayır Platformu ile gerçekleştirdiği doğa farkındalığı çalışmalarıyla bilinen öğretmen Özge Kılıç Uysal, çocukların çevreye farkındalığını arttırmak amacıyla örnek bir projeyi hayata geçirdi. Uysal, 2 yaşındaki oğlu Kuzgun Uysal için yazdığı ve tek kullanımlık plastiğin doğaya zararlarını anlatan ‘Minik Bobo Okyanusun Sesi’ adlı hikâyeyi kitaplaştırdı.

Edirne’de Epizot Yayıncılık tarafından ilk baskısı gerçekleştirilen ‘Minik Bobo Okyanusun Sesi’ kitabını GÜNDEM’e anlatan Uysal, günümüzde yaşanan iklim değişikliği problemine de dikkat çekti. Uysal, kitaptan elde ettiği kârı da İzmir’deki ‘Angels Farm Sanctuary’ adlı kurtarılmış çiftlik hayvanları barınağına bağışladığını söyledi. ‘Minik Bobo Okyanusun Sesi’ hikâyesini yazmasının ardından kitabın çizimlerini de eşi Fırat Uysal’ın gerçekleştirdiğini söyleyen Uysal, kitabın ilk 500 adetlik baskısını tükendiğini; ikinci baskısının da yaz mevsiminde yapmayı planladıklarını açıkladı.

“ÇOCUKLARA YÖNELMEYİ KARARLAŞTIRDIM”

Uysal, Edirne’deki çevre farkındalığı çalışmalarına ilk kez Plastiğe Hayır Platformu temsilcisi Begona Rodriguez ile başladığını açıklarken; “Tek kullanımlık plastiklerin doğaya nasıl zarar verdiğini öğrendikçe çevremdeki insanları da bilinçlendirmeye çalıştım. Daha sonra da ‘Ağaç yaşken eğilir’ diyerek çocuklara yönelmeyi kararlaştırdım. Sonucunda da okyanuslardaki kirliliği anlatan ‘Minik Bobo Okyanusun Sesi’ hikâyesini yazdım” ifadelerini kullandı.

“TEK KULLANIMLIK PLASTİKLERE DİKKAT ÇEKTİK”

Dünyada plastik ağlardan petrol sızıntılarına ve izmaritlere kadar birçok çevre sorununun bulunduğunu belirten Uysal; “Bizim kitabımız tek kullanımlık plastiklere dikkat çekiyor. Çocukları korkutmadan, umut aşılamaya çalışan bir hikâye olmasını istedik. Ben hikâyeyi yazdım, eşim Fırat Uysal da hikâyenin çizimlerini yaptı. Çalışmamız tamamlanınca da Edirne’deki Epizot Yayıncılık kitap olarak basımını gerçekleştirdi. Sonucunda da ortaya iyi olduğunu düşündüğümüz bir proje ortaya çıktı” dedi.

“KÂRIMIZI BARINAĞA BAĞIŞLADIK”

Uysal, kitabından elde ettiği kârı da Türkiye’nin ilk ve tek kurtarılmış çiftlik hayvanları barınağı olan İzmir’deki ‘Angels Farm Sanctuary’ adlı barınağa bağışladığını açıklarken; “Barınak, Türkiye’deki tüm yaralı ve istismar edilmiş hayvanları toplayıp tedavi ediyor. Biz de onlara maddi destek sağlamak istedik. İnsanlardan da çok destek gördük. Çocuklar da kitabımızı çok sevdiler. Böylece kitabımızın ilk baskısı tükendi” sözlerine yer verdi.

“OKUL KÜTÜPHANELERİNE DE BAĞIŞLADIK”

‘Minik Bobo Okyanusun Sesi’ adlı kitabının bir kısmını da okullara bağışladığını açıklayan Uysal; “İlk baskıda 500 adet kitap vardı. Fakat bunların hepsini satışa koymadık. 500 adet kitabın 5’te 1’inden fazlasını hediye ettik. Özellikle kreşlerde ve okullarda olması için öğretmen arkadaşlarımın kütüphanelerine veriyorum. 2 yaştan itibaren ilkokul sonuna kadar tüm çocukların okuyabileceği bir kitap oldu. Okuma bilmeyen çocuklara da ebeveynleri okuyabilir” dedi.

“KİTABIMIZIN DEVAMI OLACAK”

Uysal, ‘Minik Bobo Okyanusun Sesi’ adlı hikâyesini oğlu Kuzgun Uysal’ın doğumundan önce yazdığını belirtirken; “Kuzgun doğduğunda ona hediye olması için kitabı basmak istiyorduk. Fakat koşullar elvermedi ve ancak 2 yaşına geldiğinde kitabı çıkarabildik. Kitabımızın devamı da olacak. Ayrıca hayvanat bahçesinde esaret altında olan hayvanlar için de bir hikâye yazmayı planlıyorum. Kitabımızın ikinci baskısını da yapmak istiyoruz ama daha belirlediğimiz bir tarih yok. Tarih belirlendiği zaman sosyal medya üzerinden duyuracağız” ifadelerine yer verdi.

“SON 7 YILIMIZ VAR”

Edirne’de yaşanan kuraklık ve yoğun yağmur yağışı gibi beklenmedik hava olaylarına da dikkat çeken Uysal; “Küresel iklim değişikliğiyle beklenmedik hava olayları yaşanıyor. Aylarca kuraklık, sel baskını olacak kadar yağış ve sonucunda belki de tekrar kuralık yaşanacak. Bunun önüne geçmek için bireyler, işletmeler, yerel yönetimler ve hükümet hep beraber taşın altına elini koyup elinden geldiğince gezegenin sıcaklığını belirli derecede tutmak zorundalar. Yoksa kuraklık, salgın hastalıklar artacak. Besin sıkıntısı ortaya çıkacak. Su olmayan yerlerden iklime bağlı olarak göçler yaşanacak ve nüfus artışından kaynaklı sosyal problemler çıkacak. Çok yönlü birçok sorun yaşayacağız. Bilim insanlarının verdiği verilere göre; iklim değişikliğini durdurmak için son 7 yılımızı yaşıyoruz. 7 yılda hiçbir şey yapmazsak istesek de önüne geçemeyeceğiz. O yüzden 7 yıl içinde elimizden gelenin fazlasını yapmamız gerekiyor” diye konuştu. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 3160 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Bu habere toplam 5 puan verildi.

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
EDİRNE EN RİSKLİ GRUPTA EDİRNE EN RİSKLİ GRUPTA 1.3.2021
Bir başvuru da SOL Parti’den Bir başvuru da SOL Parti’den 1.3.2021
Donmaktan Mehmetçik kurtardı Donmaktan Mehmetçik kurtardı 1.3.2021
Küçükbaş hayvan sevkiyat genelgesi Küçükbaş hayvan sevkiyat genelgesi 1.3.2021
Vergi dairesinde hafta sonu mesaisi Vergi dairesinde hafta sonu mesaisi 1.3.2021
Eğitim-İş’ten öğretmenevi çağrısı Eğitim-İş’ten öğretmenevi çağrısı 1.3.2021
Enez Limanı'na gümrük Enez Limanı'na gümrük 1.3.2021
O binadaki Türk Bayrağı silindi O binadaki Türk Bayrağı silindi 1.3.2021
Kararlar geçerli mi? Kararlar geçerli mi? 1.3.2021
Sarayiçi’nde utanç manzaraları Sarayiçi’nde utanç manzaraları 1.3.2021
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 84
Web Siteleri 134
Facebook 126
Twitter 9
Instagram 6
Youtube 14


Ankete 373 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Sel, kum ve basın düşmanlığı
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
Formasyon Mağduriyeti
Cüneyt Özdemir

İlkyaz Savaş
Normalleşme
İlkyaz Savaş

Nefize Ramadan
İç doğamız ve YOGA
Nefize Ramadan

Recep Duymaz
İstiklal Marşı Yılında: İstiklal Marşı’mızın ..
Recep Duymaz
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2021 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.