Edirne 27°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Şallı: Geç kalınmış bir karar - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Meriç
Şallı: Geç kalınmış bir karar 14.12.2020 - 11:08:13
Edirne Roman Eğitim Gönüllüleri Derneği Başkanı Turan Şallı, Roman çocuklarının eğitim gördüğü Meriç ilçesindeki Akçadam Köyü İlkokulu’nun kapatılması yönünde Milli Eğitim Müdürlüğü’nün aldığı kararın doğru bir karar olduğunu belirterek, bu kararın daha önce alınması gerektiğini söyledi.Şallı: Geç kalınmış bir karar

Edirne’nin Meriç ilçesine bağlı Akçadam Köyü İlköğretim Okulu’nun kapatılması kararını değerlendiren Edirne Roman Eğitim Gönüllüleri Derneği Başkanı Turan Şallı, kararı olumlu karşıladı. Şallı, 18 Roman çocuğun eğitim gördüğü Meriç ilçesine bağlı Akçadam Köyü İlköğretim Okulu’nun kapatma kararıyla ilgili olarak “Geç kalınmış bir karar” dedi.

Turan Şallı, daha önce bu okulu ziyaret ettiğini belirterek, “Okulların kapatılması kararlarına siyasiler, eğitim sendikaları, sivil toplum örgütleri tarafından tepki ile karşılanabilmekte, beraberinde eleştirileri de getirebilmektedir. Kapatılan okullarda eğitim gören Roman çocukların olması sebebiyle Roman Eğitim Derneği sorumluluğumuz karşısında çözüm üretmek amaçlı görüşlerimizi bildirmek, paylaşmak zorunluluk haline gelebilmektedir. Meriç ilçesi Akçadam köyü ilkokulunun da kapanacağına ilişkin karar alınmıştır. 2015 yılında bu okulda okuyan Roman çocukların devamsızlığı ve başarı durumlarını öğrenmek için okul müdürü ile görüşmüş, okula devam etmeyen Roman çocukların devamsızlık mektuplarını köye giderek beraber dağıtmıştık. Akçadam Köyü İlkokulundaki ziyaretimde öğrencilerin düzenli olarak okula gelmediği o günkü öğrenci sayısından anlaşılıyordu. İşin garip tarafı atıl durumda bulunan okulda sağlıklı bir eğitimin yapıldığını söylemek pek mümkün değildi. Üzülerek ifade etmem gerekirse: çocukların böyle bir okulda eğitim ve öğretim görmesini yadırgamıştım. Ruh halim Roman çocuklar adeta tecrit edilmişler hissine kapılmıştım. Bu sorun çözülür umuduyla bu okuldan ayrılmıştım. Geniş bir alana sahip okul istenmeyen güvenlik sorunlarına, diğer yaşanması muhtemel olumsuzluklara çok açıktı. Taşımalı Eğitim Sistemi içinde Kavaklı Köyüne taşınması gerekirken, Roman öğrenci veliler, okulun uzak olduğunu sebep göstererek bu okula çocuklarını göndermemeyi tercih etmişlerdi” ifadelerini kullandı.

İMECE USULÜ TADİLAT YAPILMIŞTI

Köy halkının Roman çocukların gittiği Akçadam İlkokulu’nu imece usulü bazı yerlerinin boyanması, kırılan camların yeniden takılması, Atatürk büstünün yeniden düzenlenmesinin olumlu bir gelişme olduğuna değinen Şallı, “Bunca emeğin yapılmasından sonra Roman çocukların başka okullara naklinin yapılması ister istemez olumlu tepkiler yaratmamaktadır. 18 öğrencisi iki öğretmeni bulunan bu okulun tamamı Roman çocuklarıdır. Bu okulda iyi niyetli düşünülmüş olsa da Roman çocuklar ayrımcı bir uygulamaya maruz bırakılmıştır. Roman çocuklar diğer çocuklar ile kaynaşmalıdır. Üzülerek ifade ediyorum; Bu okulun Roman velileri bazı alışkanlıklarından kurtulması gerekir. Çocuklarımızın eğitimi veliye, çocuğun isteğine göre şekillenmesi doğru bir yaklaşım değildir. Yıllardır ayrımcılıktan şikâyet ediyoruz. Kendi ellerimizde kendimizi ayrıştırdığımızın farkında değiliz” diyerek sözlerini tamamladı.

 

 Kaynak: GÜNDEM HABER MERKEZİ 723 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Bu habere toplam 10 puan verildi.

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 100
Web Siteleri 154
Facebook 131
Twitter 11
Instagram 11
Youtube 14


Ankete 421 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Cüneyt Özdemir
Kotalı Ruhsat Uygulaması
Cüneyt Özdemir
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2022 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.