Edirne 6°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Bir Edirne macerası: Yanlış Adam - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Bir Edirne macerası: Yanlış Adam 13.2.2018 - 15:22:58
Edirne Kitap Okur Grubu Üyelerinden Umut Çalışan, Kent Kitap etiketiyle basılan ‘Yanlış Adam’ adlı ilk romanı Edirneli kitapseverlerle buluşturdu. Çalışan, hikayesi Edirne’de geçen ‘Yanlış Adam’ polisiye romanı ile ilgili açıklamalarda bulunurken, Edirneli kitapseverlere seslendi; “Macera sadece İstanbul’da olmuyor. Edirne’de de macera varmış diyerek okuyabilirler”.Bir Edirne macerası: Yanlış Adam
Edirne Kitap Okur Grubu Üyelerinden Umut Çalışan’ın, ‘Yanlış Adam’ adlı ilk romanı Kent Kitap etiketiyle kitapseverler ile buluştu. Edirne Kitap Okur Grubu’nun İstasyon Kafe’de düzenlediği kitap takası etkinliğinde ‘Yanlış Adam’ kitabını Edirneli kitapseverlerle buluşturan Çalışan, polisiye romanı ‘Yanlış Adam’ ile ilgili açıklamalarda bulundu.
‘Yanlış Adam’ adlı romanın ilk kitabı olduğunu açıklayan Çalışan; “Yazım sürecim yaklaşık 4 yıl sürdü. Yazarlık mesleğim olmadığı, her gün 08.00-17.00 saatleri arasında çalıştığım ve 2 çocuğum olduğu için onlardan arta kalan zamanlardan vakit ayırabildikçe ve kendimi hazır hissettikçe yazdığım için yazım süreci biraz uzun oldu. Kitap çıkalı henüz 10 gün olmadı. Şu anda muadillerine baktığımızda, benim gibi ilk kitabı olan yazarların arasında satış rakamlarının ortalamanın biraz üzerinde olduğunu görüyoruz. Hatta Edirne’deki kitapçılardan Rüzgâr Kitabevi getirmiş ve kalmamış” ifadelerine yer verdi.
Çalışan, ‘Yanlış Adam’ romanının Edirne’de geçen bir hikayesi olduğu için Edirnelileri cezbettiğini söyleyerek; “Edirne’de benden önce yazan ağabeylerim Güngör Mazlum, Enver Şengül gibi yazarlar da Edirne ile ilgili yazdılar. Ama onlar daha çok Osmanlı zamanında olduğu için günümüzdeki Edirne’de geçen polisiye bir hikâye olması insanların dikkatini çekti. Edirne’de geçmesinin bu kadar cezbedici olacağını tahmin etmiyordum. Edirneliler ‘Yanlış Adam’ı okuduklarında tarihi mekanlardan ziyade gençlerin gittiği Mega Park, baca, Karaağaç ve Söğütlük gibi yerleri bulacaklar. Özellikle Edirne’yi amaçlamadan günümüzde geçen bir hikâyeyi yazdım” dedi.

Yazar dayanışması
Uzun yıllardan bu yana okuyucu olduğunu ve ‘Madalyonun Öteki Yüzü’ adlı internet bloğunda okuduğu kitaplarla ilgili fikirlerini yazdığını belirten Çalışan; “Yıllar önce Mehmet Mollaosmanoğlu isimli bir yazarın kitabına kötü bir yorum yaptım. Hiç beğenmediğimi ifade ettim. Yorumumun ardından kitabın yazarı, benimle irtibata geçti. Fikirlerimi dürüstçe söylememin hoşuna gittiğini belirtti. O günden sonra aramızda bir diyalog oluştu. Hatta yaşadığı yer olan Alanya’ya tatile gittiğimde kendisiyle buluştuk. Aramızda güzel bir dostluk oluştu. Bir gün eleştiri yazılarımın yanı sıra kitap yazma zamanımın geldiğini söyledi. Daha öncesinde kısa hikâyelerim vardı ama onun teşviki ile işi büyüttüm. Yazım sürecinde de en büyük destekçilerimden biri de Mehmet Mollaosmanoğlu oldu. Takıldığım ya da sıkıştığım noktalarda problemlerden bahsettim. Sağ olsun güzel fikirler verdi” sözlerine yer verdi.
 
“Kitabevi konusunda şanslıydım”
Kitabın basım aşaması ve çıkışının ardından hislerini açıklayan Çalışan; “Garip bir duyguydu. Bildiğim kadarıyla ilk kitabı çıkacak yazarlar, yayınevi sıkıntısı yaşıyorlar. Ben en azından onu yaşamadım ve biraz daha şanslıydım. Kent Kitap, güzel bir yayınevi. Ortalamanın üzerinde bir yayınevi ile çalıştım. Kitabı gönderdikten 1 hafta sonra editörün raporu geldi. İyi bir rapor olduğunu ve görüşmek istediklerini görünce de heyecanlandım. Hatta yayınevi sahibi ile ilk konuşmamı doğru dürüst yapamadım. Daha sonra samimiyetimiz ilerleyince karşılıklı fikir alışverişleri yaptık. Kapağının ve baskısının heyecanını yaşadık. Elimizde görmeyi iple çektik” dedi.
 
“Edirne’de macera varmış”
Edirnelilerin ‘Yanlış Adam’ romanını bulabileceği noktaları açıklayan Çalışan; “İdefix ve D&R’ın internet sitelerinde güncelleme olduğu için yeni kitap olarak şu anda ekleyemiyorlarmış. Şu anda iki yer haricindeki tüm internet satış noktalarında var. Aynı problemden dolayı Edirne’deki D&R’a getirtemedik. Soran arkadaşlar stoklara baktıklarında Edirne D&R’da kitabı göremiyorlar. 10 gün içinde bu problemin düzeleceğini düşünüyorum. Büyük ihtimalle Edirne D&R’da da olacak. Bunun dışında isteyen her kitabevi getirebilecek” ifadelerine yer verdi. Konuşmasının sonunda Edirneli kitapseverlere seslenen Çalışan; “Macera sadece İstanbul’da olmuyor. Edirne’de de macera varmış diyerek okuyabilirler” dedi.

“Edebiyat değeri olan bir kitap”
Çalışan’ın ‘Yanlış Adam’ romanıyla ilgili açıklamalarda bulunan Edirne Kitap Okur Grubu kurucusu Av. Nebahat Çavuş ise Çalışan’ın Edirne Kitap Okur Grubu’nun aktif üyelerinden biri olduğunu belirterek; “Biz, bu romanı basılmadan evvel grup üyeleri olarak okumuştuk, değerlendirmiştik ve çok beğenmiştik. Basıldıktan sonra tekrar okuduk. Kesinlikle tavsiye ediyoruz. Edirne’de geçmesinin yanında fantastik ögeleri çok güzel kullanması, çok akıcı olması anlamında edebiyat değeri olan bir kitaptır. Edirneliler okurlarsa biraz da bu kitapta kendilerini ve şehirlerini bulacaklardır. Aynı zamanda bir fantastik romanın Edirne gibi bir yerde geçebileceğini görebileceklerdir. Yazarımız tekrar kitap yazacak. Biz de kendisi destekliyoruz. Ayrıca Edirne Kitap Okur Grubu’muzdan ve grubumuzu takip eden kişilerden de yeni yazarlar çıkacak. Edirne’yi edebiyat anlamında ileriye götüreceklerdir” sözlerine yer verdi. 


Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 1777 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Kapıkule’de 44 kilogram skunk Kapıkule’de 44 kilogram skunk 31.10.2020
Bando kulakların pasını sildi Bando kulakların pasını sildi 31.10.2020
AFAD’tan elektrikli araç AFAD’tan elektrikli araç 31.10.2020
Hastayım bahanesi kâr etmedi Hastayım bahanesi kâr etmedi 31.10.2020
Gaytancıoğlu, tarımın halini anlattı Gaytancıoğlu, tarımın halini anlattı 31.10.2020
Çolak’tan deprem uyarısı! Çolak’tan deprem uyarısı! 31.10.2020
GEÇMİŞ OLSUN İZMİR GEÇMİŞ OLSUN İZMİR 31.10.2020
Güzel Parti’de deprem duyarlılığı Güzel Parti’de deprem duyarlılığı 31.10.2020
Edirne Futbolun Şehirleri programında Edirne Futbolun Şehirleri programında 30.10.2020
Tܒden geleceğe 97’nci fidan Tܒden geleceğe 97’nci fidan 30.10.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 75
Web Siteleri 118
Facebook 125
Twitter 8
Instagram 5
Youtube 14


Ankete 345 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Kısmette bu varmış
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
Basın görmezden gelemez!
Cüneyt Özdemir

İlkyaz Savaş
Otomatik pilot
İlkyaz Savaş

Nefize Ramadan
İç doğamız ve YOGA
Nefize Ramadan

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.