Edirne 0°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Meclis’ten müdürlere tepki - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Meclis’ten müdürlere tepki 24.11.2020 - 09:58:56
Edirne İl Genel Meclisi’nin dün düzenlenen toplantısında Kasım ayı toplantılarına davet edilmesine rağmen katılmayan Tarım ve Orman İl Müdürü Atilla Bayazıt ile Vakıflar Bölge Müdürü Osman Güneren’e tepki gösterildi. AK Parti İl Genel Meclisi Merkez Üyesi Mustafa Suiçmez, müdürlerin toplantılara katılmamasını meclisi tanımama olarak nitelendirirken; Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş ise Tarım ve Orman İl Müdürü Atilla Bayazıt’ın meclis tarafından onaylanan bir projenin tanıtım toplantısına davet edilmediklerini açıkladı.Meclis’ten müdürlere tepki

Edirne İl Genel Meclisi’nin Kasım ayı toplantıları devam ediyor. Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş’in yönetiminde dün düzenlenen toplantıda Kasım ayı toplantılarına katılmayan kamu kurum müdürlerine gösterilen tepki dikkat çekti. Edirne Valisi Ekrem Canalp’in meclise gönderdiği talep yazısının görüşülerek karara bağlanması ile başlayan toplantıda, Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş, AK Parti Edirne İl Genel Meclisi Merkez Üyesi Mustafa Suiçmez ve CHP Edirne İl Genel Meclisi Uzunköprü Üyesi Ahmet Sarıgül, Kasım ayı toplantılarında sunum yapmayan Tarım ve Orman İl Müdürü Atilla Bayazıt’a tepki gösterdiler.

Edirne Valisi Ekrem Canalp tarafından İl Genel Meclisi’ne gönderilen 2021 yılı mali bütçesi ile ilgili yazının görüşülmesiyle başlayan toplantıda, bütçenin sehven yanlış hesaplandığı açıklanırken; “İlimizin 2021 mali yılına ilişkin olarak hazırlanan yatırım programı ekte gönderilmiştir. 2021 mali yılı bütçesinin hazırlanması esnasında kanuni payların sehven yanlış hesap edildiği ve neticesinde detayları ek tabloda gösterilen toplam 15 milyon 10 bin 414 TL fazla ödenek konulduğu tespit edilmiştir. Bu nedenle 2021 yılı mali bütçesinde ekli listede görülen harcama kalemlerinde eksiltme ve ekleme işlemi yapılarak yeni bütçe rakamlarına uygun olarak hazırlanan yatırım programının 5302 sayılı İl Özel İdaresi kanununun 10’uncu maddesinin a fıkrası gereğince İl Genel Meclisi’mizde görüşülerek karara bağlanmasını rica ederim” ifadelerine yer verildi.

KOMİSYONA SEVK EDİLDİ

Vali Canalp’in talep dilekçesinin okunmasının ardından açıklamalarda bulunu Meclis Başkanı Geçmiş, yatırım programının meclise gönderildiğini açıklarken; “Daha önce yatırım programı gelmediği için İl Genel Meclisi Üyelerimiz ile beraber burada yatırım programının gelmesi gerektiğini, bütçenin yatırım programının bir eki olduğunu defalarca dile getirdik. Nihayet son haftamızda yatırım programı ve müdürlerin bütçelerinde değişikliğe gidilmiştir” dedi. Talep dilekçesi, harcama kalemlerinde düzeltme yapılması amacıyla Plan ve Bütçe Komisyonu’na oybirliğiyle sevk edildi.

“10 MÜDÜRDEN 8’İ KATILDI”

Talep dilekçesinin görüşülmesinin ardından toplantıda konuşma yapan Meclis Başkanı Geçmiş, Kasım ayı toplantıları öncesi Edirne’deki 10 adet kamu kurumu müdürünü toplantılara davet ettiklerini açıklarken; “Kurumumuz dışındaki müdürlerimizi çağırdık ve 10 tane müdürümüze İl Genel Meclisi Üyelerimizin talepleriyle ilgili davet yazısı gönderdik. 8 müdürümüz teşrif ettiler. Tarım ve Orman İl Müdürümüz rahatsızlığından dolayı gelemedi. Vakıflar Bölge Müdürümüz de şehir dışında olacağını belirttiğinden dolayı toplantılarımıza katılamadı. İlerleyen tarihlerde kendilerini tekrar sunum yapmak için meclisimize davet edeceğiz” sözlerine yer verdi.

“İL GENEL MECLİSİNİ TANIMAMAKTIR”

Geçmiş’in açıklamasının ardından toplantıda söz alan AK Parti İl Genel Meclisi Merkez Üyesi Mustafa Suiçmez ise toplantılara katılmayan Tarım ve Orman İl Müdürü Atilla Bayazıt ile Vakıflar Bölge Müdürü Osman Güneren’e tepki gösterdi. Suiçmez, kurum müdürlerinin toplantılara katılmamasını İl Genel Meclisi’ni tanımama anlamına geldiğini söylerken; “Bu konularda hiç müdür yardımcısı, şube müdürü yok mu? Bunlar, meclisi yok sayma anlamına mı geliyor? Gelenlere teşekkür ediyoruz, bizi bilgilendirdiler. Ama katılmayan 2 tane müdürlükte, Sayın müdürler olmadığı zaman devlet çalışması duracak mı? O müdürlüklerde müdür yardımcıları olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu sunumları gelip yaparlardı. Gelmemeleri, benim şahsımda İl Genel Meclisi’ni tanımama gibidir” dedi.

“MÜDÜR, ‘BEN OLMAZSAM OLMAZ’ DEDİ”

Suiçmez’in konuşmasının ardından konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Meclis Başkanı Geçmiş de Tarım ve Orman Müdürü Atilla Bayazıt ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesinin detaylarını açıklarken; “Tarım ve Orman İl Müdürü, rahatsızlığı olduğunu söyledi. 2 müdür vekilinin, 6-7 tane de şube müdürünün olduğunu, bu müdürlerden birini görevlendirerek meclisimizde sunum yapabileceğini söyledim. Bu şekilde bir davette bulunmama rağmen Tarım ve Orman İl Müdürümüz, ‘Ben olmazsam olmaz’ diyerek meclise sunumunu yapmakta çekingen davrandı. Ben bunu Edirne kamuoyunun ve meclisimizin takdirine bırakıyorum. İl Genel Meclisi Üyelerimiz, onların oturmuş oldukları birinci sınıf binaya, 6-7 milyon TL gibi bir ödenek çıkarmıştı. Onlara şahane bir bina yaptık. En azından bu meclise bir vefa borçları var. Meclise gelmemelerini ve müdür vekilini tayin ederek burada sunum yapmamalarını ben de esefle karşılıyorum. Söylenecek çok fazla söz yok, takdir onlarındır. Bundan sonraki çalışmalarımızda biz de Tarım ve Orman Müdürüne ona göre davranacağız” ifadelerini kullandı.

“PROJENİN BELİRSİZLİĞİ SÜRÜYOR”

Toplantıda söz alan CHP İl Genel Meclisi Uzunköprü Üyesi Ahmet Sarıgül de İl Genel Meclisi tarafından da desteklenen ‘Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var’ projesini hatırlatırken; “Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var gibi bir proje hâlâ belirsizliğini koruyor. Tarım ve Orman Müdürümüz, bu projenin bilgilerini bize aktarabilirdi” dedi.

“PROJE TANITIMINA DAVET EDİLMEDİK”

Sarıgül’ün tepkisine destek veren Meclis Başkanı Geçmiş ise projenin tanıtım toplantısına davet edilmediklerini açıklarken; “İl Genel Meclisi Üyelerimizin oybirliğiyle çıkan Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var projesinin tanıtım toplantısını yaptılar. Bütün kamu kurum müdürlerini ve muhtarları davet ettiler. Ama İl Genel Meclisi’nden ne Tarım Komisyonu Başkanını, ne de Meclis Başkanını tanıtım programına davet etmediler. Bu da onların, İl Genel Meclisi’ne olan bakış açısını ortaya sunuyor. Bu serzenişimizi de kendisine telefonda ilettim. Nedenlerini bilmiyorum ama biraz çekingen davrandı. Meclis Üyelerimizin bazı soruları soracağını tahmin ettiği için gelmek istemediğini düşünüyorum” sözlerine yer verdi. Toplantı, Mali Hizmetler Müdürü Necdet Yıldırım’ın sunumu ile sona erdi. 

 Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 1306 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Uyuşturucu Taklit’e takıldı Uyuşturucu Taklit’e takıldı 20.1.2021
Gaytancıoğlu esnafa desteği sordu Gaytancıoğlu esnafa desteği sordu 20.1.2021
Evde kumara para cezası Evde kumara para cezası 20.1.2021
Müftülük binası kül oldu Müftülük binası kül oldu 20.1.2021
Çakırlar’dan Bakanlığa çağrı: “Tarihi yapılara çalışma başlatın” Çakırlar’dan Bakanlığa çağrı: “Tarihi yapılara çalışma başlatın” 20.1.2021
Karavit’ten Deli Selim anısı: Deli Selim, El Greco ve 9/8’lik ruhu Karavit’ten Deli Selim anısı: Deli Selim, El Greco ve 9/8’lik ruhu 20.1.2021
“Maaş bordrolarımızı paylaşırız” “Maaş bordrolarımızı paylaşırız” 19.1.2021
Bayraktar’dan Özçelik açıklaması: “İÇİM RAHAT” Bayraktar’dan Özçelik açıklaması: “İÇİM RAHAT” 19.1.2021
Son Başbakan AK parti kongresinde Son Başbakan AK parti kongresinde 19.1.2021
Hayvanseverlerden suç duyusu Hayvanseverlerden suç duyusu 19.1.2021
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 81
Web Siteleri 130
Facebook 125
Twitter 9
Instagram 6
Youtube 14


Ankete 365 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Şansını ıskalama
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
Yürüyen Merdivenler
Cüneyt Özdemir

İlkyaz Savaş
Hazır mıyız?
İlkyaz Savaş

Nefize Ramadan
İç doğamız ve YOGA
Nefize Ramadan

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2021 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.