Edirne -1°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Kırkpınar’a başka seçenek - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Kırkpınar’a başka seçenek 7.11.2020 - 08:49:04
Edirne İl Genel Meclisi Gençlik ve Spor Komisyonu Başkanı Kutay Özköse, 2020 yılında korona virüsü salgını nedeniyle ertelenen Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri raporunu sundu. Özköse’nin raporunun ardından söz alan AK Parti Edirne İl Genel Meclisi Merkez Üyesi Tamer Karadağ, güreşler için başka bir çözüm önerisi sundu. Karadağ, 2020 yılı güreşlerinin, 2021 yılında düzenlenecek güreş müsabakalarının ilk gününde temsili olarak gerçekleştirilmesini önerdi.Kırkpınar’a başka seçenek

Edirne İl Genel Meclisi Gençlik ve Spor Komisyonu, Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin düzenlenmesi hakkındaki raporunu açıkladı. Komisyon Başkanı Kutay Özköse tarafından sunulan raporda, Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Festivali’nin korona virüsü salgını nedeniyle yapılması planlanan tarihinin geçtiğine dikkat çekilirken; güreşlerin gerçekleşmesi ile ilgili çalışmalar hakkında bilgi verildi. Özköse, Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin, tüm dünyayı saran korona virüsü salgını nedeniyle planlandığı tarihte düzenlenemediğini belirtirken; “659 yıllık tarihinde Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri sadece savaş zamanında düzenlenememiş, savaşın ardından o görkemli günlerine tekrar kavuşmuştur. Tüm dünyada uzun zamandan beri devam eden COVID-19 virüs salgını sosyal hayatı direkt etkilediği gibi sportif faaliyet ve festivallerin de askıya alınmasına sebep olmuştur” ifadelerine yer verdi.

“TÜM HAZIRLIKLAR TAMAM”

Komisyon tarafından Edirne Belediye Başkanlığı’ndan alınan bilgileri açıklayan Özköse; “6,5 asırdır devam eden ve UNESCO’nun Somut Olmayan Dünya Mirasları Listesi’nde yer alan Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ni devam ettirebilmek için büyük çaba gösterdiklerini ancak şu ana kadar COVİD-19 salgınının buna müsaade etmediğini, Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu’nun vereceği kararların, kendileri için referans olacağını, aynı zamanda Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin düzenlenmesi için tüm hazırlıkların tamamlanmış olduğu belirtilmiştir” dedi.

“GERÇEKLEŞMESİ EN BÜYÜK TEMENNİMİZ”

Özköse, Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin en kısa zamanda gerçekleşmesinin en büyük temennisi olduğunu söylerken; “Edirne Belediye Başkanlığı’mızın, Türkiye Güreş Federasyonu ve Bilim Kurulu’nun alacağı kararlar ve virüs salgınının bitmesi ile birlikte Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin eski görkemli günlerini şehrimize yaşatacağından şüphemiz yoktur” sözlerine yer verdi.

“BÜYÜK İHTİMALLE ERTELENDİ”

Özköse’nin sunumunun ardından konuşan Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş, Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin korona virüsü salgını nedeniyle 2020 yılında büyük ihtimalle ertelendiğini söyledi. Özköse ise korona virüsü salgınının da bir savaş olduğunu belirtirken; “Kendi şahsi görüşüm, bu yıl Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin olmayacağı yönündedir. Çünkü güreş direkt temaslı olan bir spordur. Edirne’deki Kırkpınar’da her yıl güreşçi sayısı artıyor. Büyük bir kalabalık oluyor. İlerleyen günlerde Edirne Belediye Başkanlığı’mızın, Türkiye Güreş Federasyonu ve Bilim Kurulu ne karar verir bilmiyorum. İklim de geçiyor. Temennimiz en kısa zamanda eski güzel günlerimizin tekrar yaşanmasıdır” dedi.

“2021’İN İLK GÜNÜNDE DÜZENLENSİN”

Özköse’nin açıklamalarının ardından toplantıda söz alan AK Parti Edirne İl Genel Meclisi Merkez Üyesi Tamer Karadağ ise Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri için alternatif bir çözüm sundu. Karadağ, Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin, pehlivanların 1 yıl boyunca beklediği bir panayır olduğunu söylerken; “Osmanlı-Rus Harbi’nde 9 sene, Balkan Harbi’nde de 5-6 sene kadar ara verilmiş ve ondan sonra devam etmiş. Şu anda da virüs ile uğraşıyoruz. Edirne’ye gelecek olan hem güreşçileri, hem güreş severleri, hem de Edirne halkını müthiş seviyede etkileyeceğini herkes biliyor. Biz önce sağlık diyoruz. Bir sonraki sene Edirne Belediye Başkanlığı ve Türkiye Güreş Federasyonu birlikteliğinde Kırkpınar’ın ilk gününde temsili olarak bu yıl planlanan güreşleri yaparlar. Ondan sonra da geri kalanını devam ederler” diye konuştu. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 3935 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Uyuşturucu Taklit’e takıldı Uyuşturucu Taklit’e takıldı 20.1.2021
Gaytancıoğlu esnafa desteği sordu Gaytancıoğlu esnafa desteği sordu 20.1.2021
Evde kumara para cezası Evde kumara para cezası 20.1.2021
Müftülük binası kül oldu Müftülük binası kül oldu 20.1.2021
Çakırlar’dan Bakanlığa çağrı: “Tarihi yapılara çalışma başlatın” Çakırlar’dan Bakanlığa çağrı: “Tarihi yapılara çalışma başlatın” 20.1.2021
Karavit’ten Deli Selim anısı: Deli Selim, El Greco ve 9/8’lik ruhu Karavit’ten Deli Selim anısı: Deli Selim, El Greco ve 9/8’lik ruhu 20.1.2021
“Maaş bordrolarımızı paylaşırız” “Maaş bordrolarımızı paylaşırız” 19.1.2021
Bayraktar’dan Özçelik açıklaması: “İÇİM RAHAT” Bayraktar’dan Özçelik açıklaması: “İÇİM RAHAT” 19.1.2021
Son Başbakan AK parti kongresinde Son Başbakan AK parti kongresinde 19.1.2021
Hayvanseverlerden suç duyusu Hayvanseverlerden suç duyusu 19.1.2021
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 81
Web Siteleri 130
Facebook 125
Twitter 9
Instagram 6
Youtube 14


Ankete 365 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Şansını ıskalama
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
Yürüyen Merdivenler
Cüneyt Özdemir

İlkyaz Savaş
Hazır mıyız?
İlkyaz Savaş

Nefize Ramadan
İç doğamız ve YOGA
Nefize Ramadan

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2021 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.