Edirne 19°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
“ÖLMEYİ HAK ETMİYORUZ!” - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
“ÖLMEYİ HAK ETMİYORUZ!” 30.10.2020 - 10:07:54
Trakya Üniversitesi eski Rektörü ve hekim Prof. Dr. Osman İnci, korona virüsü salgınına karşı vatandaşları uyardı. Bulaş oranı yüksek olan yerleri açıklayan İnci, bilim insanlarının uyarılarını dinlemeyenlere karşı hekimleri savunarak; “Bizi dinlemeyenler için de ölmeyi hak etmiyoruz” dedi. Hekimlerin salgında görevlerinin başında olduğunu belirten İnci, vatandaşları tedbirli olmaya davet etti.“ÖLMEYİ HAK ETMİYORUZ!”

Trakya Üniversitesi eski Rektörü ve hekim Prof. Dr. Osman İnci, dünyada ve Türkiye’de vaka sayısı artmaya devam eden korona virüsü salgınına karşı vatandaşlara uyarılarda bulundu. Osman İnci Müzesi’nde dün açılışı gerçekleştirilen Korona Günleri Heykel ve Resim Sergisi’nin açılışında konuşan Prof. Dr. İnci, korona virüsünün bulaş riskine dikkat çekti. Korona virüsü bulaş riskinin en yüksek oranda olduğu alanları açıklayan İnci, salgın süresince sağlık emekçilerinin yaşadıkları problemleri de hatırlattı. Vatandaşları salgına karşı tedbirli olmaya davet eden İnci, bilim insanlarının da görevlerinin başında olduğunu vurguladı.

“ÇEMBER DARALIYOR”

Sergi katılımcılarına salgın ile ilgili seslenen İnci; “Çember daralıyor. Her sokakta, her apartmanda, her kapalı müzikhol, AVM veya market gibi yerlerde artık KOVİD-19’un varlığı yadsınamaz. Çok dikkatli olmak zorundayız. Önlemler maalesef bize ait. Bugün için öne çıkan bulaş yerleri, birinci derece toplu taşımalar, ikincisi kapalı ve kalabalık alanlar, üçüncüsü bir şey yapıyormuşuz gibi gizli saklı düğünler, dernekler veya evlerde toplantılardır” ifadelerini kullandı.

“ÖLMEYİ HAK ETMİYORUZ”

İnci, salgına karşı tedbirli olmayan kişiler nedeniyle hekimlerin yorulduğunu söylerken; “Biz hekimler artık gerçekten yorulduk. Biz, sizleri yaşatmak için yemin ettik ama af edersiniz, bizi dinlemeyenler için de ölmeyi hak etmiyoruz. Lütfen herkes kendini korumalı. Hiçbir salgın tedavi ile önlenmez. Salgın, salgını getiren faktörlere önlemlerin alınmasıyla önlenir. Bizim işimiz yalnızca tedavi yapmak, hastaya tanı koymak değil; bizim işimiz salgın ve halk sağlığının bulaş ortamlarının insanların hasta olmasını önlemek. Bilim görevi budur. Biz bunu söylüyoruz ve yine söyleyeceğiz” dedi.

“BİZİM EMEKLİLİĞİMİZ YOK”

Hekimlerin salgın sürecinde yaşanan sorunlara rağmen yılmadan görevlerine devam edeceğini belirten İnci; “Yılmayacağız. Biz buradayız, bir yere gitmiyoruz. Bizim emekliliğimiz yok. Ama lütfen yakınlarınızı, çevrenizi ve kendinizi korumak için önlemlere dikkat edelim” sözlerine yer verdi. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 630 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Bu habere toplam 1 puan verildi.

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Tam normalleşmeye ilk adım 1 Temmuz'da Tam normalleşmeye ilk adım 1 Temmuz'da 21.6.2021
Tırın çekici kısmına gizlemişler... Tırın çekici kısmına gizlemişler... 21.6.2021
Telafi eğitim programıyla öğrenciler sevinç yaşadı Telafi eğitim programıyla öğrenciler sevinç yaşadı 21.6.2021
TED Edirne Koleji Türkiye şampiyonasından birincilikle döndü TED Edirne Koleji Türkiye şampiyonasından birincilikle döndü 21.6.2021
Trakya’da Dijitalleşme Hareketi Başladı Trakya’da Dijitalleşme Hareketi Başladı 21.6.2021
ADD Edirne Şubesi’nden Amasya Genelgesi’nin 102. Yıldönümü mesajı ADD Edirne Şubesi’nden Amasya Genelgesi’nin 102. Yıldönümü mesajı 21.6.2021
Kentin turizmine ve su sporlarına verilen katkıya teşekkür plaketi Kentin turizmine ve su sporlarına verilen katkıya teşekkür plaketi 21.6.2021
Bu proje Edirne’nin güzelliğine güzellik katacak Bu proje Edirne’nin güzelliğine güzellik katacak 21.6.2021
Buğday çeşidi Buğday çeşidi "Albaşak" Türk çiftçisinin yüzünü güldürecek 21.6.2021
Edirne'ye özgü Edirne'ye özgü "Çeribaşı" kirazında hasat başladı 21.6.2021
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 95
Web Siteleri 143
Facebook 128
Twitter 10
Instagram 7
Youtube 14


Ankete 397 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Cüneyt Özdemir
Kotalı Ruhsat Uygulaması
Cüneyt Özdemir
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2021 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.