Edirne 19°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
“SÖZÜNÜZÜ TUTUN” - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
“SÖZÜNÜZÜ TUTUN” 26.10.2020 - 10:55:30
Dayanışma Hayvan Hakları Federasyonu Edirne İl Temsilcisi Yağmur Islattı, Türkiye’de her geçen gün artan hayvana yönelik şiddet suçu nedeniyle siyasilere çağrıda bulundu. Avcılık, sirkler, hayvanat bahçelerinin yasaklanması, hayvanların mal kapsamından çıkarılması, yasaklı hayvan diye tanımın bulunmaması gerektiğini belirten Islattı, hayvan hakları yasasının TBMM’de gündeme getirilmesini talep etti. Islattı, siyasilere yerel ve genel seçimlerde imzaladıkaları, ‘Söz veriyorum’ bildirisini hatırlatırken; “Sözünüzü tutun” diye seslendi.“SÖZÜNÜZÜ TUTUN”

Türkiye’de her geçen gün hayvana yönelik şiddet suçu işlenirken, hayvanseverler de hayvanlara karşı eziyet ve işkence suçlarına karşı tedbirler alınmasını talep ediyorlar. Basın açıklamalarının yanı sıra özellikle sosyal medya platformlarından taleplerini duyurabilmek amacıyla çeşitli girişimlerde bulunan hayvanseverler, hayvan hakları yasasının Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) gündeme getirilmesini talep ediyorlar.

                Dayanışma Hayvan Hakları Federasyonu Edirne İl Temsilcisi Yağmur Islattı, hayvanseverlerin TBMM’den hayvan hakları yasasının hayvanların lehine düzenlenmesi ile ilgili beklentilerini açıkladı. Islattı, siyasilerin Türkiye’deki yerel ve genel seçim dönemlerinde imzaladıkları ‘Söz veriyorum’ bildirilerini hatırlatırken; siyasilere verdikleri sözleri tutmaları çağrısında bulundu.

“MECLİS’TEN TALEBİMİZ VAR”

                Hayvanseverlerin özellikle son 3-4 yıldır Hayvan Hakları Yasası’nın yeniden hayvanların lehine düzenlenmesi için çağrı yaptığını belirten Islattı; “Fakat siyasiler çeşitli söylemlerle bizi oyalamaya devam ettiler. Özellikle avcılığın yasaklanması, hayvanların korunması gibi taleplerimiz hâlâ devam ediyor. Meclis’ten bu yasanın çıkarılması için talebimiz var” ifadelerini kullandı.

“TECAVÜZ EDENE CEZA SADECE 900 TL”

                Islattı, hayvana yönelik tecavüz olaylarına karşı Türkiye’deki ceza kapsamına dikkat çekerken; “Türkiye’deki bir hayvana tecavüz olayında 900 TL para cezası kesiliyor ve suçlu serbest bırakılıyor. Demek ki mevcut yasaya göre 900 TL’si olan herhangi biri hayvanlara tecavüz edebilir. Kaldı ki bu parayı ödeyip ödemediğini bile bilmiyoruz. Ödendiği söylenen rakam da çok komik bir rakam” dedi.

“HAYVANSEVERLER CEZALANDIRILIYOR”

                Türkiye’de yasaklı olarak tanımlanan hayvanlarla ilgili de birçok problem yaşandığını söyleyen Islattı; “Örneğin; hayvanseverler, hayvan dövüşü yaptıran kişilerin elinden hayvanları kurtarıyorlar. Fakat bu hayvanseverlere, Türkiye’de yasaklı olduğu belirtilen hayvanlara baktıkları için 5-7 bin TL gibi bir para cezası kesiliyor. Hayvanlara eziyet edenlere bu kadar ceza verilmezken, hayvanseverler cezalandırılıyorlar” sözlerine yer verdi.

“IRKLA BİR ALAKASI YOK”

                Islattı, avcılık ve yasaklı ırk konularının, hayvanseverler için en önemli konular olduğunu söylerken; “Edirne’de bile Kapıkule Gümrük Kapısı’nda pitbull cinsine benzeyen bir köpeğe geçtiğimiz günlerde el koydular. Bu da çok büyük bir problemdir. Bunun ırkla bir alakası yok. Eğer iyi niyetli bir insan değilsen, golden cinsi bir köpeği bile canavara çevirebilirsin. Hayvanların yasaklısı olmamalı. Tatlı görünen, süs köpeği olarak tabir edilen hayvanlarla insanların oyalanmasını istiyorlar” dedi.

“AVCILIK SPOR DEĞİLDİR”

                Türkiye’deki bazı hayvanların ihale ile avlandığını hatırlatan Islattı; “Bugün 20 bin TL’si olanlara ceylan avlattırıyorlar. Bir hayvanın canını parayla satıyorlar ve buna turizm, spor gibi isimler veriyorlar. Böyle bir şey spor olamaz. Çünkü iki taraf eşit şartlarda değil. Madem çok istiyorlar eliyle avlamayı denesinler ve karşılarındaki hayvan, onları öldürdüğünde biz de spor karşılaşması olduğunu söyleyelim. Mesele bu da değil” ifadelerine yer verdi.

“KİMİ KİME ŞİKÂYET EDECEĞİZ?”

                Islattı, yasal sorunlar nedeniyle Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü’nde ortaya çıkan ikileme dikkat çekerken; “Hayvanları korumak için dilekçe verdiğimiz kuruma, avcılık için dilekçe verilmesi çok saçma. Hayvanlarla ilgili bir sorun olduğunda gittiğimiz kurumda, hemen yanımızda avcılık başvuruları alınıyor. Hem hayvanın korunması, hem de öldürülmesi için aracılık ediliyor. Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü’nde kimi kime şikâyet edeceğiz? Çoğu hayvanın nesli avcılıkla tükendi. Korona dediğimiz bela bile doğanın temizlenmesi için insanlığı durduramadı. İnsanlık olarak çok tehlikeliyiz ve çoğu hayvanın nesli tükendi. Nesli tükenme tehlikesi altında olan hayvanlar da var ve böyle devam edersek çocuklarımız dünyanın sonunu görecekler. Aslında sorun sokakta 1-2 hayvanı kurtarmakla çözülmüyor. Devletin bu duruma müdahale etmesi lazım. Çünkü hayvanlar yasada mal kapsamındalar. İnsanlar bir köpeği sokakta vurur ve cebinde parası varsa öder” dedi.

“ÇOCUKLARA EMPOZE EDİLİYOR”

                Türkiye’deki hayvanlar ilgili bir diğer sorunun da hayvanat bahçeleri ve sirkler olduğunu söyleyen Islattı; “Örneğin; bir kutup ayısının Türkiye’de ne işi var? O hayvanı doğal hayatında görmek için gitmiyoruz. Bu durum hayvanat bahçelerine düzenlenen gezilerle küçük yaştaki çocuklara empoze ediliyor. Sirke giden çocuklar, uyuşturulmuş hayvanlarla eğleniyorlar. Hayvanın ne durumda olduğunu, ne kadar acı çektiğini kimse bilmiyor. O hayvanları eğitebilmek için o kadar büyük eziyetler ediyorlar ki” sözlerine yer verdi.

“SİYASİLER SÖZLERİNİ TUTSUN”

                Islattı, hayvanseverlerin siyasilerden beklentilerini açıklarken; “Avcılık, sirkler, hayvanat bahçelerinin yasaklanması, hayvanların mal kapsamından çıkarılması, yasaklı hayvan diye tanımın bulunmamasını istiyoruz. Çünkü yasanın maddelerine baktığımızda, bir hayvanın nasıl öldürülebileceği anlatılıyor. Oysa yasanın başında hayvanları koruma yasası yazıyor. Yasanın kendi içinde uyuşmayan bir durum var. Bizim istediğimiz aslında siyasilerin sözlerinde durmalarıdır. Yerel ve genel seçimlerde siyasiler, hayvanseverlerin başlattığı imza kampanyalarına katıldılar. Hayvan haklarını koruyacaklarına, yasayı çıkaracaklarına söz verdiler. Seçimlerin üzerinden uzun bir zaman geçti. Sözlerini tutmalarını istiyoruz. İmzalarının haklarını versinler. Bu kampanya Türkiye çapında yapıldı ve çoğu siyasi bunu imzaladı” diye konuştu. 

 

 

 Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 1609 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Bu habere toplam 5 puan verildi.

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Tam normalleşmeye ilk adım 1 Temmuz'da Tam normalleşmeye ilk adım 1 Temmuz'da 21.6.2021
Tırın çekici kısmına gizlemişler... Tırın çekici kısmına gizlemişler... 21.6.2021
Telafi eğitim programıyla öğrenciler sevinç yaşadı Telafi eğitim programıyla öğrenciler sevinç yaşadı 21.6.2021
TED Edirne Koleji Türkiye şampiyonasından birincilikle döndü TED Edirne Koleji Türkiye şampiyonasından birincilikle döndü 21.6.2021
Trakya’da Dijitalleşme Hareketi Başladı Trakya’da Dijitalleşme Hareketi Başladı 21.6.2021
ADD Edirne Şubesi’nden Amasya Genelgesi’nin 102. Yıldönümü mesajı ADD Edirne Şubesi’nden Amasya Genelgesi’nin 102. Yıldönümü mesajı 21.6.2021
Kentin turizmine ve su sporlarına verilen katkıya teşekkür plaketi Kentin turizmine ve su sporlarına verilen katkıya teşekkür plaketi 21.6.2021
Bu proje Edirne’nin güzelliğine güzellik katacak Bu proje Edirne’nin güzelliğine güzellik katacak 21.6.2021
Buğday çeşidi Buğday çeşidi "Albaşak" Türk çiftçisinin yüzünü güldürecek 21.6.2021
Edirne'ye özgü Edirne'ye özgü "Çeribaşı" kirazında hasat başladı 21.6.2021
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 95
Web Siteleri 143
Facebook 128
Twitter 10
Instagram 7
Youtube 14


Ankete 397 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Cüneyt Özdemir
Kotalı Ruhsat Uygulaması
Cüneyt Özdemir
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2021 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.