Edirne 13°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Sabuni Mahallesi isyanda! - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Sabuni Mahallesi isyanda! 24.10.2020 - 08:40:59
Edirne’nin otel yoğunluğu ile dikkat çeken Sabuni Mahallesi Muhtarı Aykut Yaman, mahallede gerçekleştirilen alt yapı çalışmalarına isyan etti. Taşeron firmanın alt yapı çalışmalarında hassasiyet göstermemesi nedeniyle yollarda meydana gelen sorunlara dikkat çeken Yaman, hem mahalle sakinlerinin, hem de turistlerin şikâyetçi olduğunu söyledi. Yaman, mahalledeki metruk halde bulunan tarihi konakların da restorasyonu için Edirne Valiliği’nden destek istedi.Sabuni Mahallesi isyanda!

Edirne merkeze bağlı Sabuni Mahallesi, Edirne Belediyesi tarafından başlatılan alt yapı çalışmalarından şikâyetçi. Sabuni Mahallesi Muhtarı Aykut Yaman, dün basın mensupları ile bir araya gelerek, alt yapı çalışmalarını gerçekleştiren taşeron firmalara tepki gösterdi. Yaman, mahallede gerçekleştirilen alt yapı çalışmaları sonrası ekiplerin yolları yapmadığını, yapılan yollardaki taşların ise yerinden çıkmaya başladığını açıkladı.

Sabuni Mahallesi’nde çok sayıda otelin bulunması nedeniyle özellikle Bulgaristan’dan gelen turistlerin konakladığı en önemli bölgelerden biri olduğuna dikkat çeken Yaman, mahalle sakinlerinin yanı sıra turistlerin de alt yapı çalışmalarından şikâyetçi olduğunu söyledi. Yaman, konuşmasında ayrıca mahallede metruk halde bulunan tarihi konakları da hatırlattı. Tarihi konakların yıkılma tehlikesine dikkat çeken Yaman, Edirne Valiliği’nden konakların restorasyonu için destek istedi.

GAZETECİLER GÜNܒNÜ KUTLADI

21 Ekim Dünya Gazeteciler Günü’nü kutlayarak konuşmasına başlayan Sabuni Mahallesi Muhtarı Aykut Yaman; “Sabuni Mahallesi Muhtarlığı görevime seçilmemin üzerinden 1,5 yıl geçti. Bu süre içinde mahallemizde çok güzel çalışmalar yaptık. Mahalle sakinleri ile kurumlar arasındaki diyaloğu arttırdık. Bu konuda mutluyuz” ifadelerini kullandı.

“TAŞLAR YERİNDEN ÇIKIYOR”

Sabuni Mahallesi’nde Edirne Belediyesi’nin alt yapı çalışmalarının devam ettiğini belirten Yaman; “Pandemi sürecinden dolayı Mart ayından bu yana Saraçlar Caddesi, Çilingirler Çarşısı olmak üzere alt yapı çalışmaları devam etmekteydi. Bitmiş yerlerimiz var ama biten yerleri sıkıntıları devam etmektedir. Alt yapı yapıldıktan sonra taşlarımız yerlerine oturtuldu. Maalesef bazı taşlar yerinden çıkmaya başladı. Bunu sadece ben söylemiyorum; esnaflarımız, vatandaşlarımız bize bildiriyorlar. Biz de bu sorunları belediyemize bildiriyoruz. Amacımız, Edirne’mize güzel hizmet edebilmektir. Kendimiz için değil, mahallemiz ve Edirne’miz için hizmet ediyoruz” dedi.

“TAŞERON HASSASİYET GÖSTERMİYOR”

Yaman, alt yapı çalışmalarını gerçekleştiren taşeron firmalara tepki gösterirken; “Maalesef bazı taşeron firmalar, bu konularda hassasiyet göstermiyorlar. İnönü İlkokulu’nun da bulunduğu sokağımızda su akma yeri ve kotamız yok. Bu durumu Sayın Belediye Başkanımız Recep Gürkan da gelerek yerinde görmüştür. Mahallemizde hem yurt içinden, hem de yurt dışından turistler geliyor ve çok sayıda şikâyette bulunuyorlar. Şikâyetlerin başında yollarımızın yapılması var. Örneğin; otellerimizin etrafındaki yollar 3 aydır yapılmadı. Hâlâ da bekliyoruz. Taşeron firma alt yapıyı yaptı ve gitti. Neden gittiğini bilmiyoruz. Belediye ile aralarında bir sorun mu var? Bunu da bilmiyoruz. Bu zamanda Bulgaristan vatandaşları gelerek bizim mahallemizde ikamet ediyorlar. Pansiyonlarımız, otellerimiz dolu ama maalesef yollarımız bozuk. Yağmur yağdığı zaman her yer göl oluyor. Su akma yeri ve kota yok. Yollar bir ay içinde çöktü” sözlerine yer verdi.

“İNSANLARIN ÜZERİNE DÜŞEBİLİR”

Sabuni Mahallesi’nde metruk halde bulunan tarihi konaklara da dikkat çeken Yaman; “Bizim mahallemizin çok önemli olduğunu da 1,5 yıldır söylüyorum. Tarihi binalarımız var. Bu binalarımız restore edilmedi ve yapılması için hâlâ bekliyoruz. Çünkü mahallemizde çok sayıda turist ve otel var. Buraya geldikleri zaman tarihi binaları dikkatli bir şekilde inceliyorlar. Bu da bizi rencide ediyor. Bunların bir an önce yapılması lazım. Bu durumu kurumlarımıza söyledik ve dilekçelerimizi verdik. Hepimiz farkındayız ama bir arpa boyu kadar yol alamadık. Bu konuda da Sayın Valimizden ve kurumlardan acil önlem alınmasını talep ediyoruz. Geçen hafta fırtına çıktığında bu binalardan birtakım cisimler düştü. Bunlar insanların üzerine de düşebilirdi” dedi. Yaman, Sabuni Mahallesi’nde birçok sorunun yaşanmaya devam ettiğini belirtirken; temizlik sorununun ise giderildiğini söyledi. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 1700 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Doç. Dr. Çetin yeniden Bilim Kurulu’nda Doç. Dr. Çetin yeniden Bilim Kurulu’nda 28.11.2020
16 okula temiz belgesi 16 okula temiz belgesi 28.11.2020
“Ayçiçeğindeki sorun sofraya yansıdı” “Ayçiçeğindeki sorun sofraya yansıdı” 28.11.2020
Yatılı okul istihdam yaratacak Yatılı okul istihdam yaratacak 28.11.2020
CHP’den Saros çıkarması CHP’den Saros çıkarması 28.11.2020
TURİSTE DE AF YOK! TURİSTE DE AF YOK! 28.11.2020
Barajların çaresi kapalı şebeke Barajların çaresi kapalı şebeke 28.11.2020
İyilik peşinde koştular İyilik peşinde koştular 27.11.2020
Gaytancıoğlu’ndan eksiklik iddiası Gaytancıoğlu’ndan eksiklik iddiası 27.11.2020
Hibe programı belirlendi Hibe programı belirlendi 27.11.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 76
Web Siteleri 121
Facebook 125
Twitter 9
Instagram 5
Youtube 14


Ankete 350 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Neden bu sessizlik?
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
Gidişat kötü
Cüneyt Özdemir

İlkyaz Savaş
Herkesin Karantinası Kendine
İlkyaz Savaş

Nefize Ramadan
İç doğamız ve YOGA
Nefize Ramadan

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.