Edirne 13°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Zıpkınkurt’tan maske ricası - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Zıpkınkurt’tan maske ricası 22.10.2020 - 09:24:16
ETSO Başkanı Recep Zıpkınkurt, yaklaşık 2 ay önce Bulgaristan hükümetinin kararıyla açılan gümrük kapıları ile Edirne’nin ekonomisinin canlandığını söyledi. Zıpkınkurt, kapıların açık kalmasının kent esnafı için önemine dikkat çekerken; basın mensuplarından kalabalık bölgelerde maskesiz turistleri gündeme getirmemelerini rica etti. Zıpkınkurt, pandemi sürecinde yaşanan kısıtlamaları hatırlatırken; “Umarım şehrimizde bunları bir daha yaşamayız” dedi.Zıpkınkurt’tan maske ricası

Edirne Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO), 21 Ekim Dünya Gazeteciler Günü kapsamında Edirne’deki basın mensupları ile bir araya geldi. Ciğerci Niyazi Usta işletmesinde düzenlenen toplantıya ETSO Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt, ETSO Meclis Başkanı Mustafa Emre Alp, Çanakkale Ticaret Borsası Başkanı ve Kale Gıda Ticaret ve Sanayi A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Kaya Üzen, ETSO Yönetim Kurulu Üyeleri ile basın mensupları katıldılar.

Toplantıda Edirne’deki basın mensuplarının 21 Ekim Dünya Gazeteciler Günü’nü kutlayan ETSO Başkanı Recep Zıpkınkurt, kentteki Bulgar turistlerin ekonomiye katkıları ile ilgili açıklamalarda bulundu. Bulgaristan’ın Edirne’ye açılan gümrük kapılarının yaklaşık 2 aydır açık olmasının önemine dikkat çeken Zıpkınkurt, Edirne’ye gelen Bulgar turistlerin de kent ekonomisine katkılarını hatırlattı. Zıpkınkurt, konuşmasında basın mensuplarının 21 Ekim Dünya Gazeteciler Günü’nün kutlayarak başlarken; “Sizlere sağlık, mutluluk ve hayırlar getirmesini diliyorum” dedi.

“BİZ BİZE YETEMİYORUZ”

Edirne’ye gelen Bulgar turistlerle kent ticaretinin yaklaşık 2 aya yakın bir süredir iyi olduğunu söyleyen Zıpkınkurt; “Bu da bizi mutlu ediyor. Çünkü pandemi sürecinde Edirne’de biz bize kaldığımız zaman birbirimize yetmediğimizi gördük. Üniversitemiz kapalı, turistimiz gelmiyordu. Edirne en çok turist alan şehirlerden bir tanesi. Tüm hazırlıklarımız hizmet sektörüne, turizme göre. Bu kadar güzel oteller, lokantalar yapmışız ama biz bize kaldığımız zaman yetmiyor, yetemiyoruz. Dolayısıyla işsizlik, ilin sorunları artıyor. 2 aydır gelen yerli ve yabancı turistlerle şehrimiz yine eski hareketli günlerine dönmüş oldu. Dolayısıyla bunu sürdürebilmemiz lazım. Sürdürebilmek için de üzerimize ne düşüyorsa gerek mesafe, gerek hijyen, gerek maske uyarılarını yaparak ve gelen misafirlere de bu konularda uyarılarda bulunarak devam ettirmemiz lazım” ifadelerini kullandı.

“GÖRMEZDEN GELELİM”

Edirne için Bulgaristan gümrük kapılarının açık olmasının çok önemli olduğuna dikkat çeken Zıpkınkurt; “Görüyoruz ki pandemi süresince kapılar kapandığı zaman ticaret, ihracat ve Balkanlar’da iş yapan iş insanlarımız, işini yapamıyordu. Kapıların açık kalması Edirne için hayati önem arz ediyor. Burada basına da önemli görevler düşüyor. Dün birkaç yerel gazetede gördüm, ulusal basına da yansıdı. Çarşıdaki yoğun kalabalığı ve maskesizleri biraz görmezden mi gelelim veya uyarılarımızı mı arttıralım? Çünkü ulusal basında yer alıyor ve Türkiye’nin gözü Edirne’de. Hem iş insanlarının, hem siyasilerin, hem de devlet büyüklerinin gözü Edirne’de. Hem vaka sayısı az, hem Bulgar’dan ortalama 10 bin kişi insan geliyor. Hafta sonu 13-14 bin, hafta içi 6-7 bin kişi çok ciddi rakamdır. Bugün bile otellerimizde yer yok. Çarşıyı baktığınızda her 3 arabadan bir tanesi Bulgar plakalıdır. Bunun kıymetini bilmemiz lazım” dedi.

“HASSAS OLUN, ÇEKMEYİN”

İran’ın Van’a açılan gümrük kapısının geçtiğimiz günlerde kapatıldığını hatırlatan Zıpkınkurt; “Geçtiğimiz günlerde Van’da İran Sınır Kapısı kapandı ve ekonomisi ciddi anlamda etkilendi. Oda Başkanı ile konuşuyorum; ‘İran kapısının kıymetini şimdi daha iyi anladık’ diyor. Edirne de böyle bir süreç yaşıyor. Dolayısıyla biraz daha hassas olursanız, maskesizleri çekmeyip, ulusal basında Edirne maske veya sokakların kalabalığıyla gündem olmazsa çok daha memnun olurum. Benim gönlümün istediği budur. Siz de görevinizi yapıyorsunuz. Ama şehrin ekonomisi için de önemli. Bugün Edirne’ye gelen bir kişi ama lokantada yemek yiyor, ama otelde yatıyor, ama bir dükkânda alışveriş yapıyor. Dolaylı yönden tüm esnafımıza bu paralar dağılıyor. Bu nedenle şehrimiz için çok önemlidir” sözlerine yer verdi.

“ÖNEMLİ OLAN KAPILARIN AÇIK KALMASI”

Zıpkınkurt, Bulgaristan Gümrük Kapılarının açık olması kararının Kasım ayı sonuna kadar olduğuna dikkat çekerken; “Kapıların açık olması Kasım sonuna kadardı ama önemli olan devam etmesidir. Kasım sonu değil, bunun kapanmaması gerekiyor. Onlar da, biz de kendi verilerimizi alıyoruz. Ama en azından bizim hükümetimizin böyle bir karar almaması gerçekten çok önemlidir. Vaka sayılarında artış olursa bizim hükümetimiz de önlem olarak kapıları kapatabilir. Bu insanların gelmesi, Edirne’nin ticaret hayatı için gerçekten çok önemlidir” dedi.

“ÇARŞIDAKİ 3 İNSANDAN 2’Sİ BULGAR”

ETSO’nun pandemi sürecinde hep sahada olduğunu belirten Zıpkınkurt; “Çünkü her gün ve her hafta hem yönetimde, hem de meclisimizde bunları gündem yapıp sorunlarımızı Ankara’ya iletiyoruz. Edirne’nin sorunları bir yerde Türkiye’nin sorunlarıdır. Bölge insanımız için neler isteyeceğimizi bilmemiz lazım. Çarşıda belki de her 3 insandan 2 tanesi Bulgar. Saraçlar Caddesi’nde yukarıdan aşağıya yürüdüğümüz zaman Edirne’nin yerli insanından çok yabancı ile karşılaşıyorum. Edirneli sabah 08.00’de iş yerine giderken, Erasta saat 10.00’da açılıyor. Saat 08.00’de Erasta’nın önünde 2 otobüs, arka caddesindeki işletmeler doluyor. Sabah 08.00’de berberde tıraş olanı gördüm. Sabah 08.00’de Erasta’nın açılmasını bekliyorlar. Kipa’nın önünde sabah saat 08.30’da Bulgar otobüsleri ve arabaları var. Bostan Pazarı’nda bu sabah saat 08.00’de Bulgaristan’dan 2 otobüs ve en az 15 tane araba vardı. Bu gelen misafirler şehrimiz için gerçekten çok önemli. Döviz kuru böyle olduğu sürece gelişleri daha fazla artacak” ifadelerine yer verdi.

“OTOPARK VE TRAFİK SORUNU SÜRÜYOR”

Bulgar turistlerin ihtiyaçlarının da farklılaştığını söyleyen Zıpkınkurt; “Mutfak siparişi veriyor, evinin mermerini değiştiriyor, cam ve çerçevelerini değiştiriyorlar. Bu insanlar evlerinde mantolama yapmaya başladı. Bulgaristan’dan gelenlerin her sektöre faydası olmaya başladı. Dolayısıyla bunlara iyi davranmak hem görevimiz, hem de esnaflar olarak yardımcı olmalıyız. Şehrin yöneticileri olarak da hem otopark, hem de trafik sorununu bir an önce düzenli bir hale getirmemiz lazım. Çünkü Bulgarların otopark ve trafik sorunu hâlâ devam ediyor. Pandemi sürecinden önce hem taksi, hem de şoför esnafına davranışlarla ilgili bir eğitim vermiştik. Aynı eğitimi esnaflarımıza da verdik. Her toplantıya yaklaşık 650 kişi katılmıştı. Bu eğitimi yaklaşık 2 bin kişiye verdik. Pandemi süreci olmasa bu eğitimleri tekrar yapmak isterdik. Çünkü esnafımızın, gelen misafire daha hoşgörülü, güler yüzlü davranması tüm esnaflar için önemlidir. Bu insanları kırmamamız, kaçırmamamız lazım. Şehrimize ciddi anlamda döviz bırakıyorlar. Gelen dövizin hem şehrimize, hem ülkemize faydası var. Bulgar turiste iyi davranmak, Edirne ticareti için çok önemli” dedi.

“BEDESTEN’E İŞ DEĞİŞİKLİĞİ GEREKİYOR”

Tarihi Bedesten Çarşısı’na Bulgar turistlerin gitmediğine dair söylemleri değerlendiren Zıpkınkurt; “Bedesten, Arasta ve Alipaşa çarşılarının başkanları ve esnaflarıyla sık sık bir araya geliyorum. Bedesten’deki sıkıntı, Bulgar vatandaşına yönelik iş yeri yok. Arasta’ya, Alipaşa’ya gidiyor, Uzunkaldırım’ın arka caddelerine bile giriyor. Kıyık’ta ara sokaklardan alışveriş yapan var. Herkes bütçesine göre mağaza ya da dükkân arıyor. Bütçesi iyi olan Erasta’ya, Margi’ye ya da bir başka alışveriş merkezine gidiyor. Ama daha küçük bütçeliler, ara sokaklardaki bakkallardan bile alışveriş yapıyorlar. Dolayısıyla iş değişikliği gerekiyor. Örneğin; Bostan Pazarı’nda gıdacılar yoktu ama şimdi gıdacılar olmaya başladı. Şehrin farklı noktalarında iş değişiklikleri olmaya başladı. Bedesten’de de esnaflarımız Bulgarlara yönelik iş kolu seçerlerse oraya da daha fazla gelebilirler” sözlerine yer verdi.

“TEKRAR KISITLAMA YAŞAMAYALIM”

Bulgaristan’dan Edirne’ye gelen turistlerin sosyal medya üzerinden kurdukları iletişim hatlarına dikkat çeken Zıpkınkurt; “Buraya şikâyetler yağıyor, şehirde yaşadıkları olumsuzlukları paylaşıyorlar. Biz de bu siteleri takip ediyoruz. O sitelerde yaşadıkları ne olumsuzluklar varsa o kişilerle irtibat kurarak, iş yeri sahibiyle konuşmaya ve sıkıntıyı çözmeye gidiyoruz. Her şikâyetin bire bir takipçisiyiz. Bize ulaşan her türlü şikâyeti değerlendiriyoruz. Uyarılarımız işe yarıyor. Esnafımız da bu konuda hassas. Dağıttığımız hem Bulgarca, hem de Türkçe broşürleri gerek kapılarına, gerek dükkânlarının görünür yerlerine asıyorlar. Maske konusunda uyarıyorlar. Gelen vatandaş maskesizse, kapıdan maske vererek iş yerine alıyor. Yaptığımız bu çalışmaların çok işe yaradığını görüyorum. Edirne’deki vaka sayıları da Türkiye geneline göre çok az seviyede seyrediyor. İnşallah da böyle devam eder ki tekrar bir kısıtlama olmaz. Şehrimizde sokağa çıkma yasakları yaşadık. Yaşlılarla alakalı da sokağa çıkma yasakları oldu. Umarım şehrimizde bunları bir daha yaşamayız. Bizler en azından uyarılar yaparak şehrimizde bunların yaşanmasına engel oluruz” diye konuştu. 

 

 

 

 Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 416 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Doç. Dr. Çetin yeniden Bilim Kurulu’nda Doç. Dr. Çetin yeniden Bilim Kurulu’nda 28.11.2020
16 okula temiz belgesi 16 okula temiz belgesi 28.11.2020
“Ayçiçeğindeki sorun sofraya yansıdı” “Ayçiçeğindeki sorun sofraya yansıdı” 28.11.2020
Yatılı okul istihdam yaratacak Yatılı okul istihdam yaratacak 28.11.2020
CHP’den Saros çıkarması CHP’den Saros çıkarması 28.11.2020
TURİSTE DE AF YOK! TURİSTE DE AF YOK! 28.11.2020
Barajların çaresi kapalı şebeke Barajların çaresi kapalı şebeke 28.11.2020
İyilik peşinde koştular İyilik peşinde koştular 27.11.2020
Gaytancıoğlu’ndan eksiklik iddiası Gaytancıoğlu’ndan eksiklik iddiası 27.11.2020
Hibe programı belirlendi Hibe programı belirlendi 27.11.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 76
Web Siteleri 121
Facebook 125
Twitter 9
Instagram 5
Youtube 14


Ankete 350 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Neden bu sessizlik?
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
Gidişat kötü
Cüneyt Özdemir

İlkyaz Savaş
Herkesin Karantinası Kendine
İlkyaz Savaş

Nefize Ramadan
İç doğamız ve YOGA
Nefize Ramadan

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.