Edirne 20°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
İTİRAZCILARDAN ŞOK İDDİA! - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
İTİRAZCILARDAN ŞOK İDDİA! 22.10.2020 - 09:22:09
Edirne İl Genel Meclisi ve Belediye Meclisi önerileriyle Bakanlık tarafından değiştirilen 1/25.000 ölçekli planlara itiraz eden bazı sivil toplum örgütleri dilekçeleri Edirne Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne verdi. Burada bir açıklama yapan Edirne Kent Konseyi Başkanı Ziya Gökerküçük, “Meclislerimizin değişiklik talebinin, büyük sermayeli hayvancılık işletmelerine yapılaşma sağlamak amacını taşımaktadır” dedi.İTİRAZCILARDAN ŞOK İDDİA!

Edirne İl Genel Meclisi ve Belediye Meclisi toplantılarında alınan karar gereği Edirne’nin 1/25.000 ölçekli çevre düzeni planında değişiklik yapılması önerdi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bu değişikliği yaparak 24 Eylül tarihinde askıya çıkardı. Plan değişikliğine itiraz eden Edirne Kent Konseyi (EKK), Çevre Gönüllüleri Derneği, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Edirne Şubesi ve SOL Parti Merkez İlçe üyeleri, dün Edirne Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne gelerek itiraz dilekçelerini sundular.

“AMAÇ HAYVANCILIK İŞLETMELERİNE YAPILAŞMA”

İtiraz dilekçeleri verildikten sonra EKK Yürütme Kurulu adına bir açıklama yapan Ziya Gökerküçük, amacın büyük hayvan işletmelerine yapılaşma sağlamak olduğunu öne sürdü. Gökerküçük, “Plan niye değiştirilir? Toplumsal taleplerin artması ve kamusal yarar amacıyla değiştirilir. Meclislerimizin değişiklik talebi ise; büyük sermayeli hayvancılık işletmelerine yapılaşma sağlamak amacını taşımaktadır. Yürürlükte olan 1/100 bin ölçekli plan ve ona istinaden yapılan 1/25.000 ölçekli planda zaten hayvancılık teşvik edilmektedir. Ancak bu teşvik sırasında verimli tarım arazileri korunmuştur. Çünkü hayvancılık yaparken tarım arazilerine zarar vermek hem yurttaşımızın üretimine zarar verecektir hem de verimli tarım arazilerini azaltacaktır. Bu nedenle bölgemizde hayvancılık yapmak üzere verimli olmayan tarım arazileri önerilmiştir” diye konuştu.

“HUKUKA AYKIRI”

Yapılan değişikliğin hukuka aykırı olduğunu öne süren Gökerküçük, “Yapılan değişiklik ile verimli araziler hayvancılık tesislerine açılmıştır. Tesis kurmak isteyenlere izin kolaylaştırılmış hatta gereksiz görülmüştür. Bu nedenle yapılan değişiklik anayasaya, kanunlara, yönetmeliklere, 1/100.000 Ölçekli Trakya Alt Bölgesi Ergene Havzası Revizyon Çevre Düzeni Planına ve hukuka aykırıdır. Değişiklik Anayasa’nın 44. ve 45. maddelerine aykırıdır. Çünkü devlet toprağın verimli olarak işletilmesini koruma ve geliştirme amacıyla gerekli tedbirleri alma ve tarım arazilerinin amaç dışı kullanılmasını ve tahribini önleme ödevi ile yükümlüdür. Ayrıca arazinin tarım dışı kullanılmasında çevre ve tarım arazilerine zarar vermeyecek şekilde kullanım ve taşınmazın eski vasfına getirilmesi zorunludur. Arazilerinin amaç dışı kullanılması ve geri dönülemez şekilde yapılaşmaya açılması kanunun ihlalidir. Yapılan değişiklik ile çevre düzeni planları ile kanunun amacına ve emredici hükümlere aykırı düzenlemeler getirilmiştir” ifadelerine yer verdi.

“ÇEVRE KANUNU’NA AYKIRI”

Plansız, düzensiz ve denetimsiz yapılaşma ile hayvancılık işletmelerine izin verilmesi Çevre Kanunu’na da aykırı olduğunu kaydeden Gökerküçük, değişikliğin telafisi mümkün olmayan hatalara yol açacağını söyledi. Gökerküçük, “Bilindiği üzere, hayvancılık faaliyetleri çevreye ciddi zararlar veren işletmelerdir. İşletmelerinin çevreye verdikleri zararların önlenmesi, su kullanımı, atıkların bertaraf edilmesi, komşu tarım arazilerinin zarar görmemesi gibi konularda alınacak tedbirler plan değişikliğinde belirtilmemiştir. Çevreye verilebilecek zararlar bilimsel olarak incelenmemiştir. Plan değişikliğinin bu haliyle uygulanması telafisi imkânsız çevre zararlarına yol açacaktır” diye konuştu.

“MAHKEMEYE TAŞIYACAĞIZ”

Yapılan değişikliğin uygulamaya geçilmesi halinde bundan faydalanacak olanlar için muafiyet ve ayrıcalık yaratıldığını da öne süren Gökerküçük şunları söyledi: “Plan değişikliğiyle büyük çaplı yatırımlar için imar planı yapılması şartı kaldırılmaktadır. Bu durum, tarımsal etkinliklerin koruma - kullanma dengesini ortadan kaldıracak, plan bütünlüğüne aykırı düzenlemeler planın sürdürülebilirliğini engelleyecektir. Kamunun denetleme yetkisi, itiraz ve dava açma hakkı elinden alınmış olacaktır. Son derece değerli tarım topraklarının üretimden düşürülmesine ve çevre kirliliğine neden olacaktır. Bu sebeplerle, Edirne ili 1/25.000 ölçekli çevre düzeni planında yapılan değişikliğin itirazlarımız doğrultusunda tekrar değerlendirilmesini ve değişikliğin geri alınmasını bekliyoruz. Biz duyarlı yurttaşlar ve sivil örgütler olarak bu değişikliğe itirazlarımızı yapıyoruz. Devamında bu değişikliği mahkemelere de taşıyacağımızı şimdiden bildiriyoruz.”                                           

 

 

 

 

 

 Kaynak: Ercan BİTTİ 1551 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Tam normalleşmeye ilk adım 1 Temmuz'da Tam normalleşmeye ilk adım 1 Temmuz'da 21.6.2021
Tırın çekici kısmına gizlemişler... Tırın çekici kısmına gizlemişler... 21.6.2021
Telafi eğitim programıyla öğrenciler sevinç yaşadı Telafi eğitim programıyla öğrenciler sevinç yaşadı 21.6.2021
TED Edirne Koleji Türkiye şampiyonasından birincilikle döndü TED Edirne Koleji Türkiye şampiyonasından birincilikle döndü 21.6.2021
Trakya’da Dijitalleşme Hareketi Başladı Trakya’da Dijitalleşme Hareketi Başladı 21.6.2021
ADD Edirne Şubesi’nden Amasya Genelgesi’nin 102. Yıldönümü mesajı ADD Edirne Şubesi’nden Amasya Genelgesi’nin 102. Yıldönümü mesajı 21.6.2021
Kentin turizmine ve su sporlarına verilen katkıya teşekkür plaketi Kentin turizmine ve su sporlarına verilen katkıya teşekkür plaketi 21.6.2021
Bu proje Edirne’nin güzelliğine güzellik katacak Bu proje Edirne’nin güzelliğine güzellik katacak 21.6.2021
Buğday çeşidi Buğday çeşidi "Albaşak" Türk çiftçisinin yüzünü güldürecek 21.6.2021
Edirne'ye özgü Edirne'ye özgü "Çeribaşı" kirazında hasat başladı 21.6.2021
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 95
Web Siteleri 143
Facebook 128
Twitter 10
Instagram 7
Youtube 14


Ankete 397 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Cüneyt Özdemir
Kotalı Ruhsat Uygulaması
Cüneyt Özdemir
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2021 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.