Edirne 13°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Fıkra gibi projeye ÇED olumsuz - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Fıkra gibi projeye ÇED olumsuz 10.10.2020 - 11:05:13
Edirne’nin Keşan ilçesine bağlı 5 köy ve bir mahalleyi etkileyecek patlatma işlemi ile linyit üretimi projesinde karar açıklandı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, ÇED raporunda proje alanı İstanbul’da gösterilen fıkra gibi proje için ÇED olumsuz kararı verdi. Karar, bölge halkı tarafından sevinç ve mutlulukla karşılandı.Fıkra gibi projeye ÇED olumsuz

Edirne’nin Keşan ilçesine bağlı Karacaali, Altıntaş, Maltepe, Çobançeşmesi ve Karasatı köyleri ile Paşayiğit mahallesi arasındaki 8 bin 400 dekarlık alanda Ento Maden Global A.Ş. tarafından yapılmak istenen patlatma işlemi ile linyit üretimi projesinin ÇED başvuru dosyası kararı açıklandı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Çevresel Etki Değerlendirmesi, İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü tarafından internet sitesi üzerinden duyurulan karara göre; projeye ÇED olumsuz kararı verildi.

ÇED olumsuz kararı, bölgede sevinçle karşılanırken; Keşan Kent Konseyi Başkanı Hasan Karagöz, Karacaali Köyü Muhtarı Hasan Kocaalili, Altıntaş Köyü Muhtarı Ali Aktaş, Maltepe Köyü Muhtarı Naci Arlı, Çobançeşmesi Köyü Muhtarı Serhat Hesapçı ve Karasatı Köyü Muhtarı İsmet Çolakoğlu konuyla ilgili ortak açıklama yaptı.

“BU DOSYA KAPANMIŞTIR”

Açıklamada, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından duyurulan projenin ÇED halkın katılımı toplantısının 30 Haziran Salı günü Karacaali köyünde gerçekleştirildiği hatırlatılırken; “Bu dosya ile ilgili dün yani 08.10.2020 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı duyurular sitesinde ÇED olumsuz kararı verildiği duyurulmuştur. Bu süreç bitmiştir. Bu dosya kapanmıştır. İlgili mevzuatlara göre bundan sonra ikinci bir dosya hazırlayıp yeniden başvuru yapmalarının önü kesilmiştir. Meralarımız, ormanlarımız, tarlalarımız, havamız ve en önemlisi milyonlarca canlının, börtü böceğin yaşam alanı kurtulmuştur” ifadeleri kullanıldı.

“MUTLU VE SEVİNÇLİYİZ”

Karardan dolayı Karacaali, Altıntaş, Maltepe, Çobançeşmesi ve Karasatı köylerinde yaşayan yurttaşların çok mutlu ve sevinçliyiz olduğu belirtilirken; “Bu süreçte bizleri uyaran, bizlere yol gösteren ve her türlü desteği sunan başta Keşan Kent Konseyi olmak üzere, avukat Bülent Kaçar’a, Edirne Tabip Odası Yönetim kurulu üyesi Dr. Memet Akbal’a, Edirne İl Genel Meclisi Başkan ve üyelerine, gönlü bizlerle olan tüm oda, dernek, sendika, siyasi parti temsilcilerine ve çevre gönüllülerine, doğaseverlere, ÇED kararının olumsuz çıkmasında payı olduğuna inandığımız Sayın Valimize ve diğer yetkililere ayrı ayrı teşekkür ediyoruz” sözlerine yer verildi.

PROJE ALANI İSTANBUL’DA ÇIKMIŞTI

Projenin duyurulmasının ardından Edirne İl Genel Meclisi’ndeki CHP, AK Parti ve İYİ Partili tüm üyeler, projenin iptal edilmesi için bir araya gelerek tepki göstermişlerdi. 30 Haziran Salı günü Karacaali köyünde düzenlenen ÇED halkın katılımı toplantısında siyasi parti temsilcilerinden İl Genel Meclisi Üyeleri, sivil toplum örgütlerinin üyeleri ve bölgedeki vatandaşlara kadar birçok kişi projeye tepki göstermişti. Toplantıda Trakya Platformu Edirne Sözcüsü Av. Bülent Kaçar ise ÇED başvuru dosyasında proje alanının İstanbul’da Göktürk ile Arnavutköy arasında gösterildiğine dikkat çekerek; ÇED başvurusunun iptal edilmesi gerektiğini söylemişti. Toplantının sonunda katılımcılar, Çevre ve Şehircilik İl Müdür Yardımcısı Murat Bilici’ye 150 adet imzalı itiraz dilekçesi ileterek projenin iptal edilmesini talep etmişlerdi. 

 

 Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 4098 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Doç. Dr. Çetin yeniden Bilim Kurulu’nda Doç. Dr. Çetin yeniden Bilim Kurulu’nda 28.11.2020
16 okula temiz belgesi 16 okula temiz belgesi 28.11.2020
“Ayçiçeğindeki sorun sofraya yansıdı” “Ayçiçeğindeki sorun sofraya yansıdı” 28.11.2020
Yatılı okul istihdam yaratacak Yatılı okul istihdam yaratacak 28.11.2020
CHP’den Saros çıkarması CHP’den Saros çıkarması 28.11.2020
TURİSTE DE AF YOK! TURİSTE DE AF YOK! 28.11.2020
Barajların çaresi kapalı şebeke Barajların çaresi kapalı şebeke 28.11.2020
İyilik peşinde koştular İyilik peşinde koştular 27.11.2020
Gaytancıoğlu’ndan eksiklik iddiası Gaytancıoğlu’ndan eksiklik iddiası 27.11.2020
Hibe programı belirlendi Hibe programı belirlendi 27.11.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 76
Web Siteleri 121
Facebook 125
Twitter 9
Instagram 5
Youtube 14


Ankete 350 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Neden bu sessizlik?
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
Gidişat kötü
Cüneyt Özdemir

İlkyaz Savaş
Herkesin Karantinası Kendine
İlkyaz Savaş

Nefize Ramadan
İç doğamız ve YOGA
Nefize Ramadan

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.