Edirne 20°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Tarihi kule ören yeri oluyor - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Tarihi kule ören yeri oluyor 7.10.2020 - 11:05:27
Edirne İl Genel Meclisi Turizm Komisyonu Başkanı Çiğdem Gegeoğlu, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından çalışmaları devam eden 16 proje ile ilgili sunum yaptı. Gegeoğlu, Yenisaray’dan Hıdırlık Tabya’ya, Enez Kalesi’nden Şükrüpaşa Anıtı ve Makedonya Saat Kulesi’ne kadar birçok tarihi yapı ile ilgili bilgi verdi. Makedonya Saat Kulesi’nin çalışmalarının tamamlanarak ören yeri olarak ilan edileceğini söylerken; projenin yatırım programına alınmasının planlandığını açıkladı.Tarihi kule ören yeri oluyor

Edirne İl Genel Meclisi’nin dün gerçekleştirilen toplantısında kentte turizmin geliştirilmesi amacıyla yapılan çalışmalar hatırlatıldı. Turizm Komisyonu tarafından turizmin geliştirilmesi için İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nce yapılan çalışmalar hakkındaki raporu, komisyon başkanı Çiğdem Gegeoğlu sundu. Gegeoğlu, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün kentte turizmin geliştirilmesi için Yenisaray Yapıları (Mutfaklar, Kumkasrı, Hamamı) Teşhir, Tanzim ve Ören Yeri Çevre Düzenlemesi İşi, Edirne Yenisaray Alanı Yapıları (Adalet Kasrı, Su Maksemi, Arz Odası) Projelerinin Yapımı, Edirne Yenisaray Kazısı, Edirne Hıdırlık Tabyası Teşhir, Tanzim ve Çevre Düzenlemesi İşi, Enez Kalesi Rölöve, Restitüsyon ve Restorasyon Projelerinin Hazırlanması, Edirne İl Halk Kütüphanesi Proje Yapımı, Edirne Kırkpınar Halk Kütüphanesi Hizmet Binası Yapımı, Fatih Sultan Mehmet Müzesi, Necmi İğe Etnografya Müzesi, Şükrüpaşa Anıtı ve Balkan Savaşları Müzesi, Edirne Eski Saat Kulesi (Makedonya Saat Kulesi) Restorasyonu, Teşhir Tanzimi ve Çevre Düzenlemesi, Turizm Danışma Bürosu, Kapıkule Gümrük Kapısı, Sosyal Medya, Totem Tabelaları ile Edirne Turizm Whatsapp İhbar Hattı çalışmalarını açıkladı.

YENİSARAY YATIRIM PROGRAMINDA

Yenisaray Yapıları (Mutfaklar, Kumkasrı, Hamamı) Teşhir, Tanzim ve Ören Yeri Çevre Düzenlemesi İşi ile alanın korunması ve uzun vadede aslına uygun olarak ihyasının amaçlandığını belirten Gegeoğlu; Edirne Yenisaray Alanı Yapıları (Adalet Kasrı, Su Maksemi, Arz Odası) Projelerinin Yapımında ise Adalet Kasrı ile kısmen ayakta kalan Su Maksemi ve sadece temel kalıntıları bulunan Arz Odası’nın rölöve, restorasyon ve restitüsyon projelerinin temini amacıyla işin Bakanlık tarafından 2017-2020 yılı yatırım programına alındığını söyledi.

HIDIRLIK TABYA BU AY AÇILACAK

Edirne Yenisaray Kazısı’nın ise Cumhurbaşkanlığı izinli kazı statüsü bulunduğunu açıklayan Gegeoğlu, kazının 2020 yılından itibaren Trakya Üniversitesi adına Doç. Dr. Gülay Apa Kurtişoğlu başkanlığından sürdüğünü söyledi. Edirne Hıdırlık Tabyası Teşhir, Tanzim ve Çevre Düzenlemesi İşi’nin Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nün yatırım programı kapsamında restorasyon ve çevre düzenleme çalışmaları ile teşhir tanzim çalışmalarının devam ettiğini söyleyen Gegeoğlu, Hıdırlık Tabya’nın 2020 yılı Ekim ayı içerisinde açılmasının planlandığını açıkladı.

HALK KÜTÜPHANESİ İHALE BEKLİYOR

Enez Kalesi Rölöve, Restitüsyon ve Restorasyon Projelerinin Hazırlanması işinde ise rölöve çalışmalarının 30 Nisan 2018 tarihinde idareye teslim edildiğini ve Enez Kazı Başkanlığı denetiminde araştırma kazısının Mayıs-Ağustos 2018 tarihleri arasında yapıldığını belirten Gegeoğlu, çevre düzenleme projesinin de 19 Şubat 2020 tarihinde teslim edildiği ve 24 Şubat 2020 tarihinde de ilgili Koruma Kurulu’na iletildiğini söyledi. Gegeoğlu, Edirne İl Halk Kütüphanesi Proje Yapımı’nın, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 2016-2020 yatırım programında olduğunu açıklarken; İl Özel İdaresi tarafından ihale işlemlerinin tamamlanması ve projenin temin edilmesinin beklendiğini belirtti.

KIRKPINAR KÜTÜPHANESİ’NDE ÇALIŞMALARA DEVAM

Edirne Kırkpınar Halk Kütüphanesi Hizmet Binası Yapımı’nın İl Özel İdaresi tarafından 14 Mayıs 2019 tarihinde ihale edildiğini hatırlatan Gegeoğlu, doğalgaza geçilmesi için münferit hat kontrol bedelinin ödendiğini ve çalışmaların devam ettiğini söyledi. Gegeoğlu, hizmet binasının yüzde 95 fiziki gerçekleşmesinin bulunduğunu ifade etti. Gegeoğlu, Fatih Sultan Mehmet Müzesi’nin de Edirne kültür turizmi için önemli bir proje olduğunu söyledi.

ŞÜKRÜPAŞA’DA HUKUKİ SORUNLAR GİDERİLDİ

Gegeoğlu, Necmi İğe Etnografya Müzesi’nin kurulması için Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan onay alındığını açıklarken; kuruluş çalışmalarının Edirne Valiliği bünyesinde devam ettiğini belirtti. Şükrüpaşa Anıtı ve Balkan Savaşları Müzesi’nin projelendirme çalışmalarıyla ilgili hukuki sorunların giderildiğini açıklayan Gegeoğlu, restorasyon ve restitüsyon projelerinin de Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yapılması için Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’ne iletildiğini belirtti.

MAKEDONYA SAAT KULESİ YATIRIM BEKLİYOR

Gegeoğlu, Edirne Eski Saat Kulesi (Makedonya Saat Kulesi) Restorasyonu, Teşhir Tanzimi ve Çevre Düzenlemesi işinde kurul onaylı projeleri kapsamında çalışmalarının tamamlanarak ziyaretçilerin kullanımına hazır hale getirilmesiyle alanın düzenlenmiş ören yeri olarak ilan edileceğini belirtti. Gegeoğlu, projenin yatırım programına alınmasının planlandığını söyledi. Gegeoğlu, sunumunun sonunda İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün Kapıkule Gümrük Kapısı, Sosyal Medya, Totem Tabelaları ile Edirne Turizm Whatsapp İhbar Hattı çalışmalarının da devam ettiğini açıkladı. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 3464 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Tam normalleşmeye ilk adım 1 Temmuz'da Tam normalleşmeye ilk adım 1 Temmuz'da 21.6.2021
Tırın çekici kısmına gizlemişler... Tırın çekici kısmına gizlemişler... 21.6.2021
Telafi eğitim programıyla öğrenciler sevinç yaşadı Telafi eğitim programıyla öğrenciler sevinç yaşadı 21.6.2021
TED Edirne Koleji Türkiye şampiyonasından birincilikle döndü TED Edirne Koleji Türkiye şampiyonasından birincilikle döndü 21.6.2021
Trakya’da Dijitalleşme Hareketi Başladı Trakya’da Dijitalleşme Hareketi Başladı 21.6.2021
ADD Edirne Şubesi’nden Amasya Genelgesi’nin 102. Yıldönümü mesajı ADD Edirne Şubesi’nden Amasya Genelgesi’nin 102. Yıldönümü mesajı 21.6.2021
Kentin turizmine ve su sporlarına verilen katkıya teşekkür plaketi Kentin turizmine ve su sporlarına verilen katkıya teşekkür plaketi 21.6.2021
Bu proje Edirne’nin güzelliğine güzellik katacak Bu proje Edirne’nin güzelliğine güzellik katacak 21.6.2021
Buğday çeşidi Buğday çeşidi "Albaşak" Türk çiftçisinin yüzünü güldürecek 21.6.2021
Edirne'ye özgü Edirne'ye özgü "Çeribaşı" kirazında hasat başladı 21.6.2021
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 95
Web Siteleri 143
Facebook 128
Twitter 10
Instagram 7
Youtube 14


Ankete 397 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Cüneyt Özdemir
Kotalı Ruhsat Uygulaması
Cüneyt Özdemir
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2021 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.