Edirne 11°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
EBA çöktü, sorunlar döküldü - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
EBA çöktü, sorunlar döküldü 23.9.2020 - 12:28:23
Eğitim-Sen Edirne Şube Başkanı Özer Demir, öğrencilerin ve öğretmenlerin uzaktan eğitim modelinde internet erişimiyle giriş yaptığı EBA sisteminde meydana gelen çökme sonucu, sistemi altyapısının uzaktan eğitimi yürütmeye yeterli olmadığının ortaya çıktığını söyledi. Demir, EBA’da yaşanan sorunların altyapı yatırımlarıyla giderilebileceğini ifade ederken; dezavantajlı bölgelerdeki öğrencilerin ise bilgisayar, televizyon ve internet ihtiyacının devam ettiğini açıkladı.EBA çöktü, sorunlar döküldü


Dünyayı ve Türkiye’yi etkisi altına alan korona virüsü salgını nedeniyle Milli Eğitim Bakanlığı, 2020-2021 eğitim öğretim yılının aksamaması amacıyla yüz yüze ve uzaktan eğitimin çeşitli uygulamalarını hayata geçirdi. Türkiye genelinde birinci sınıf ve anasınıfı öğrencileri, 21 Eylül Pazartesi günü yüz yüze eğitim modeli ile eğitim öğretim yılına adım atarken; dün de öğrencilerin Eğitim Bilişim Ağı (EBA) üzerinden eğitim öğretimi başladı.

Milyonlarca öğrencinin ders başı yapmasıyla birlikte EBA sistemi çöktü. Sisteme girmek isteyen öğrenciler ve öğretmenler, ‘Çok kalabalık’ uyarısı ile karşılaştı. Sistemin uyarı vermesinin ardından Edirne’de de veliler sosyal medya üzerinden sisteme tepki gösterirken; Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) Edirne Şube Başkanı Özer Demir, EBA ile ilgili açıklamalarda bulundu. Demir, açıklamalarında EBA sisteminde yaşanan sorunların çözümü için önerilerde bulunurken; uzaktan eğitimde öğrencilerin yaşadıkları problemleri de hatırlattı. Maddi imkânı olan öğrenciler ile dezavantajlı öğrencilerin arasında ortaya çıkan eşitsizliği belirten Demir, öğrencilerin uzakta eğitim için ihtiyaç duyduğu araç gereçlerle internetin sağlanmasının gerekli olduğu ifade etti.

“ALTYAPI KARŞILAMADI VE ÇÖKTܔ

Demir, 2020-2021 eğitim öğretim yılının uzaktan eğitim modeliyle ilk derslerinin başlamasıyla birlikte EBA’ya girişte ciddi sıkıntılar yaşandığını açıklarken; “Benim de sabahtan 2 saat derslerim vardı ve sisteme giremedim. En son bir dersimde EBA’ya giriş yapabildim. Öğrencilerim de derse geldi. Ama altyapı karşılayamadı ve site çöktü. Bu altyapının sağlamlaştırılması için uyarılar düzenli olarak ifade edilmişti. Ama şu an itibariyle aksaklıklar devam ediyor” ifadelerine yer verdi.

“ALTYAPI YATIRIMLARIYLA ÇÖZÜLEBİLİR”

EBA sisteminin altyapısının uzaktan eğitimi yürütmeye yeterli olmadığını belirten Demir; “Bakanlık nezdinde uyarılar da sendikamıza ulaştı. Bakanlık sistem üzerinde çalışıyor. Bu sorun yaşanması nedeniyle de daha önce yeterli altyapı çalışmasının yapılmadığı sonucu ortaya çıkıyor. EBA’nın çökme sorunu, teknik bir sorundur ve aşılabilir. Gerekli altyapı yatırımları yapıldığında aşılmaması için hiçbir neden yok. Bunun yanında bazı dersler de öğretmenlerin açtığı bazı programlar üzerinden yapılıyor. Tüm dersler EBA sistemi üzerinden gerçekleşmiyor. Öğretmenler tekrar öğrenciye ulaşabilmek için çaba gösteriyorlar. Bakanlığın da bu yönde açıklamaları var” dedi.

“EŞİTSİZLİK ARTMAYA DEVAM EDİYOR”

Öğrencilerin internet üzerindeki eğitimlere katılımının, okulun sosyal yapısı ve ailelerin ekonomik durumuyla da ilgili olduğunu söyleyen Demir; “Bizim okulumuz Edirne merkezde ve sınıfımda 27 öğrencim var. 27 öğrenciden 25’i derse katılabildi. Biz bu sorunu yaşamadık. Ama ilçelerde veya dezavantajlı bölgelerdeki okullarda bu rakamlar önümüzdeki tarihlerde tekrar açığa çıkar. Oralarda internet üzerinden eğitime erişim çok daha düşük seviyelerdedir. Pandemi süreci eşitsizliği çok daha fazla arttırdı. Arttırmaya da devam ediyor” sözlerine yer verdi.

“İNTERNET SAĞLANMALI”

Demir, öğrencilerin bilgisayar ve televizyon sorununun devam ettiğini belirtirken; “Kent merkezinde ve ilçelerdeki bazı okullarda EBA erişim noktaları kuruldu. Çocukların oraya gidip gelmesi de mümkün olmayabilir. Her çocuğa evinde internete girebileceği cihazların ulaştırılması gerekiyordu. İnternette çok yoğun ders saati de söz konusu. Bu kadar canlı ders internet üzerinden olacak. Bu nedenle öğrencilere ve eğitim emekçilerine internetin de sağlanması gerekiyor. Bu noktada da eksiklikler var. Bakanlığın bu konuda dezavantajlı öğrencilerimize gerekli katkıyı sunması için sürekli basınç oluşturmaya çalışıyoruz. Tüm çocuklarımızın uzaktan eğitime katılımı için sendika olarak katkı vermeye devam ediyoruz” diye konuştu. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 573 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Edirne Futbolun Şehirleri programında Edirne Futbolun Şehirleri programında 30.10.2020
Tܒden geleceğe 97’nci fidan Tܒden geleceğe 97’nci fidan 30.10.2020
97’nci yıla 8 maddelik manifesto 97’nci yıla 8 maddelik manifesto 30.10.2020
Edirnespor son dakikalarda kazandı Edirnespor son dakikalarda kazandı 30.10.2020
Bakan Koca: Edirne yüzde 91 Bakan Koca: Edirne yüzde 91 30.10.2020
Gürkan, sessizliğini koruyor Gürkan, sessizliğini koruyor 30.10.2020
29 Ekim’e temassız tebrik 29 Ekim’e temassız tebrik 30.10.2020
“ÖLMEYİ HAK ETMİYORUZ!” “ÖLMEYİ HAK ETMİYORUZ!” 30.10.2020
AİLE BOYU SANAT AİLE BOYU SANAT 30.10.2020
Yarışma var, gençler yok Yarışma var, gençler yok 29.10.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 75
Web Siteleri 117
Facebook 125
Twitter 8
Instagram 5
Youtube 14


Ankete 344 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Kısmette bu varmış
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
Basın görmezden gelemez!
Cüneyt Özdemir

İlkyaz Savaş
Otomatik pilot
İlkyaz Savaş

Nefize Ramadan
İç doğamız ve YOGA
Nefize Ramadan

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.