Edirne 12°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
EŞEĞE Mİ BİNELİM? - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
EŞEĞE Mİ BİNELİM? 23.9.2020 - 12:09:16
Edirne İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi’nin 65 yaş ve üzeri vatandaşlar için aldığı ETUS araçlarını 10.00-15.00 saatleri arasında kullanabilme kararına vatandaşlar da, sivil toplum örgütleri de tepkili. Sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, kararın sağlıktan çok ETUS yararına düzenlenmiş izlenimi yarattığına dikkat çekerken; vatandaşlar ise kararı ETUS aracı beklerken değerlendirdiler. Edirneli Ali Cinci, karara tepki gösterirken saat 15.00’ten sonra evine ya yürüyerek ya da eşekle gideceğini söyleyerek; “Ama artık eşek de yok” dedi.EŞEĞE Mİ BİNELİM?

Edirne İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi’nin ETUS araçlarında uyulması gereken korona virüsü tedbirleriyle ilgili yeni kararlarını vatandaşlar ile sivil toplum örgütlerinin temsilcileri GÜNDEM’e değerlendirdi. 17 Eylül Perşembe günü düzenlenen toplantıda alınan ve önceki gün açıklanan kararlara göre; 65 yaş ve üzeri vatandaşlar, ETUS araçlarıyla her gün 10.00-15.00 saatleri arasında ücretsiz seyahat edebilecekler. Kararda ayrıca ETUS araçlarına ayakta en fazla 10 kişi alınacak. Kararın açıklanmasının ardından kent merkezinde ETUS aracı bekleyen vatandaşlardan Ali Cinci (67) ve Ali Yaşa (70) konuyla ilgili düşüncelerini paylaştılar. Edirne Kent Konseyi Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Gökerküçük ve DİSK Emekli-Sen Edirne Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Sait Dayıoğlu ise kararın 65 yaş ve üzeri vatandaşlar ile kente etkileriyle ilgili açıklamalarda bulundular.

“YA YÜRÜYECEĞİZ YA DA EŞEĞE YAZILACAĞIZ”

Edirne kent merkezinden gölet bölgesindeki evine gidebilmek amacıyla ETUS aracı beklediği sırada 65 yaş ve üzeri vatandaşlarla ilgili kararı değerlendiren Ali Cinci, İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi’nin aldığı karara tepkili olduğunu söylerken; “Yaşlıların hepisini toplayıp sabun yapsınlar. Saat 15.00’ten sonra ETUS’a binemezsek yaya olarak gideceğiz. Para olmadıktan sonra ne yapalım? Para ile binersek maddi durumumuz etkilenecek. Merkezden gölete kadar ya yürürüz ya da eşeğe yazılacağız. Ama eşek de artık kalktı” ifadelerini kullandı.

“HEM İYİ, HEM KÖTÜ OLDU”

ETUS aracı bekleyen Ali Yaşa ise karardan yeni haberdar olduğunu belirtirken; “Karar hem iyi, hem kötü oldu. İnsanlara biraz daha zaman verseler iyi olurdu. Ama insanlarımız da maske takmıyorlar. İkaz ettiğiniz zaman da insanlar tepki gösteriyorlar. Bazen kısıtlama olması iyi oluyor ama bazen de kötü oluyor. Sağlık yönünden bu karar iyi ama işi yoğun olan insanlar için iyi olmadı. Kısıtlama getirildiği için de devletten parayı az alsınlar” dedi.

“ETUS TARAFINDAN YÖNLENDİRME KUŞKUSU VAR”

İl Hıfzıssıhha Meclisi’nin toplu taşıma kararıyla ilgili açıklamalarda bulunan Kent Konseyi Başkanı Ziya Gökerküçük ise kararın çelişkili olduğunu söylerken; “Karara ilk bakışta 65 yaş ve üzerini koruma amaçlı olduğu gibi düşünülebilir. Ama 10.00-15.00 saatleri dışında paralı binilebilmesi kararı biraz çelişkili. Yani bir cezalandırma yapıyorsun. ETUS’un talep ettiği tarafa doğru yönlendirme olmuş. Kararda 65 yaş ve üzerinin 10.00-15.00 saatleri arasında dışarıya çıkarak işlerini halletmesi ve bu saatler dışında evlerinde kalmaları ifade edilseydi daha mantıklı bir karar olurdu. Ama sağlıkla değil de ETUS ile bağlaması, kararın ETUS tarafından yönlendirildiği kuşkusunu yaratıyor. ETUS’un daha önce sehven yapıldığını söylediği kararında böyle bir talebi olduğu dikkat çekmişti” sözlerine yer verdi.

“KARARIN AMACI BAŞKA”

DİSK Emekli-Sen Edirne Şube Başkanı Sait Dayıoğlu da ETUS için alınan kararın doğru bir karar olmadığını belirtirken; “Bu kararın amacı başka. Bu kararın amacı; 65 yaş ve üzerini ücretsiz olarak ETUS araçlarına bindirmemektir. 65 yaş ve üzerini araçlarına bindirdiklerinde yolcu sayıları azalıyor. Dolayısıyla daha az ücretliye hizmet etme şansları oluyor. Bu karar da dolaylı olarak 65 yaş ve üzerini evlere hapsetmektir. İnsanlara yaşlı, işe yaramaz muamelesi gördürmektir. Ama unutuyorlar ki onlar da bu yaşlara hızla geliyorlar. Devlet bunlara araç başına 800 TL veriyor. Bu verildiği halde bu karar nedir? Hem o parayı alacaklar, hem de insanlarımıza işe yaramaz muamelesi yapıp hakarete varan davranışlar sonucunda öteleyecekler. Bu çok yanlış bir şeydir. Ne insanlığa sığar, ne de maddi değerle ölçülebilir. Bu insanlarımızın zaten sınırlı ve giderek eriyen maaşları var. Bir de bu şekilde ücretli binebilmeleri çok kötü bir şeydir” diye konuştu.

KARARA UYMAYANLARA CEZA

Meclis tarafından alınan kararlarda ceza maddeleri de dikkat çekti. Kararlara uymayan vatandaşlara Umumi Hıfzıssıhha Kurulu’nun 282. Maddesi ve Kabahatler Kanunu’nun 32. Maddesi gereği idari para cezası uygulanacak. Tedbirlere uymayan kişiler, haklarında gerekli adli işlemler takdir ve ifa edilmek üzere adli makamlara bildirilecek. 

 Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 1578 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Edirne Futbolun Şehirleri programında Edirne Futbolun Şehirleri programında 30.10.2020
Tܒden geleceğe 97’nci fidan Tܒden geleceğe 97’nci fidan 30.10.2020
97’nci yıla 8 maddelik manifesto 97’nci yıla 8 maddelik manifesto 30.10.2020
Edirnespor son dakikalarda kazandı Edirnespor son dakikalarda kazandı 30.10.2020
Bakan Koca: Edirne yüzde 91 Bakan Koca: Edirne yüzde 91 30.10.2020
Gürkan, sessizliğini koruyor Gürkan, sessizliğini koruyor 30.10.2020
29 Ekim’e temassız tebrik 29 Ekim’e temassız tebrik 30.10.2020
“ÖLMEYİ HAK ETMİYORUZ!” “ÖLMEYİ HAK ETMİYORUZ!” 30.10.2020
AİLE BOYU SANAT AİLE BOYU SANAT 30.10.2020
Yarışma var, gençler yok Yarışma var, gençler yok 29.10.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 75
Web Siteleri 117
Facebook 125
Twitter 8
Instagram 5
Youtube 14


Ankete 344 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Kısmette bu varmış
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
Basın görmezden gelemez!
Cüneyt Özdemir

İlkyaz Savaş
Otomatik pilot
İlkyaz Savaş

Nefize Ramadan
İç doğamız ve YOGA
Nefize Ramadan

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.