Edirne 17°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Uzunköprü onarım bekliyor - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Uzunköprü
Uzunköprü onarım bekliyor 22.9.2020 - 12:32:35
Edirne’nin en önemli tarihi eserleri arasında yer alan tarihi Uzunköprü onarım bekliyor. Köprünün kanatlarında yer yer taşlarının döküldüğü gözlenirken, ana ayaklarında da ciddi açılma söz konusu. Cumhuriyet Halk Partisi Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, köprünün restorasyona alınması için soru önergesi verdi.Uzunköprü onarım bekliyor

Edirne’nin Uzunköprü ilçesinde bulunan ve kentin en önemli tarihi eserleri arasında yer alan Uzun Köprü’nün restorasyona ihtiyacı var. Karayolları Genel Müdürlüğü, Ergene Nehri üzerinde bulunan Sultan II. Murat döneminde inşa edilen tarihi Uzunköprü'de restorasyon çalışması yapılacağını geçen yıl Mayıs ayında duyurmuştu. Ancak o tarihten bu yana bir çalışma yapılmadı ve köprüde ciddi sorunlar baş göstermeye başladı. Kanatlarının bir bölümünün yıkıldığı gözlenen köprünün hali içler acısı durumda. Köprünün ana ayaklarında da ciddi manada dökülmeler yaşanan köprüde, daha fazla hasar oluşmadan restorasyon yapılması talep ediliyor. 

GAYTANCIOĞLU’NDAN SORU ÖNERGESİ

Bu arada Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un yanıtlaması isteğiyle verdiği soru önergesinde Uzunköprü ilçesindeki tarihi taş köprünün ne zaman restore edileceğini sordu. Doç. Dr. Gaytancıoğlu, 60 yıldır onarılmayan yaklaşık 600 yıllık köprünün artık ciddî ve gerçek bir restorasyona acil olarak ihtiyaç duyduğunu söyledi. “Yaklaşık 60 yıldır onarılmayan, üstünde kurulduğu Ergene Nehri’nin zehirli sularıyla her gün biraz daha yıpranan tarihi köprümüzün geleceğinden yurttaşlarımız endişe duymaktadır. Edirne’den yola çıkıp İstanbul’u fetheden ordunun kullandığı, daha sonra Avrupa’nın içlerine seferler düzenleyen orduların geçtiği Uzun Köprü artık yılların yükünü taşımaktan ve Kültür ve Turizm Bakanlığının ilgisizliğinden yorgundur” diyen Doç. Dr. Gaytancıoğlu, 26 Ağustos’ta verdikleri soru önergesine henüz cevap verilmediğini ifade Etti. Gaytancıoğlu, Bakanlığın, aynı yavaşlığı, köprünün onarımında da göstermemesini umduklarını belirtti.  CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a şu soruları yöneltti: “Uzunköprü ilçemizdeki tarihi taş köprünün restorasyonu için bir çalışmanız var mıdır? Söz konusu tarihî köprümüzün restorasyonu ne zaman başlayacak ve tamamlanacaktır? Bu restorasyonun, kamuoyunda örneklerine sık rastlamaya başladığımız, restorasyon kurallarına uymayan çalışmalara benzememesi için gerekli tedbirleri alacak mısınız? Edirne ilinde şu anda restorasyonu devam eden ve restorasyonu planlanmış kaç eser vardır? Bu eserler hangileridir?” 

 

 

 Kaynak: Ercan BİTTİ 4525 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 101
Web Siteleri 156
Facebook 131
Twitter 11
Instagram 11
Youtube 14


Ankete 424 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Cüneyt Özdemir
Kotalı Ruhsat Uygulaması
Cüneyt Özdemir
Bugün Bu Hafta Bu Ay
Bugün için henüz haber eklenmedi.
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2022 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.