Edirne 14°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Paris’i fetheden kare - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Paris’i fetheden kare 21.9.2020 - 10:27:40
Fransa’da yaşayan İstanbullu fotoğraf sanatçısı Masis Üşenmez, 2013-2017 yılları arasında Edirne’de düzenlenen Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Festivallerinde çektiği fotoğraflardan oluşan ‘Kırkpınar Memories’ (Kırkpınar Hatıraları) adlı 10 fotoğraflık serisi ile ‘Collectif du Hérisson’ tarafından düzenlenen Paris 2020 fotoğraf yarışmasının amatör kategorisinde büyük ödüle layık görüldü. Üşenmez’in fotoğrafları, Paris’te sergilenecek.Paris’i fetheden kare

Fransa’da yaşayan İstanbullu fotoğraf sanatçısı Masis Üşenmez, 2013-2017 yılları arasında Edirne’de düzenlenen Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Festivallerinde çektiği fotoğraflardan oluşan ‘Kırkpınar Memories’ (Kırkpınar Hatıraları) adlı 10 fotoğraflık serisi ile büyük bir başarıya imza attı.

Üşenmez, Fransa’da ‘Collectif du Hérisson’ tarafından düzenlenen Paris 2020 fotoğraf yarışmasının amatör kategorisinde ‘Kırkpınar Memories’ fotoğraf serisi ile birinci oldu. 35 ülkeden toplam 122 amatör ve 182 profesyonel eserin katıldığı yarışmada Üşenmez, Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde çektiği fotoğraf ile büyük ödüle layık görüldü.

“GENÇ GÜREŞÇİLERİN HİSSİNİ YANSITTIM”

Üşenmez, Kırkpınar Memories fotoğraf serisiyle Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde, özellikle genç güreşçilerin, yağlı güreşlerin en önemli ayağında yaşadıkları duyguları izleyiciye aktarmak istediğini söylerken; “Sırasını bekleyen, hazırlanan, güreşleri izleyen, dinlenen, dövüşen, yenen ve yenilen güreşçileri en doğal halleriyle görmenin bende yarattığı hissi fotoğraflara da yansıtmaya çalıştım” ifadelerini kullandı.

PARİS’TE SERGİLENECEK

Üşenmez’in fotoğrafları Collectif Du Hérisson’un Paris, Le Marais’deki sanat galerisinde 4-18 Kasım tarihleri arasında sergilenecek. Üşenmez, yurtiçi ve yurtdışında daha önce de sergileme ve ödüllere layık görülen Kırkpınar fotoğrafları ile son olarak 2019 yılında, Türkiye’de Sille Sanat Sarayı’nın düzenlemiş olduğu SSS Yurdagül Özsavaşçı Kupasını kazanmıştı.

MASİS ÜŞENMEZ KİMDİR?

1979 yılı İstanbul doğumlu sanatçı, lisans öğrenimini 2000 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi'nde İktisat bölümünde tamamladı. 2002 yılında İstanbul Üniversitesi'nde İşletme Master'ı yaptı. 2013 yılında Anadolu Üniversitesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık ön lisans bölümünden yüksek onur derecesi ile mezun oldu. 2016 Yılında girdiği Marmara Üniversitesi Fotoğraf Yüksek Lisans Programı'ndan Prof. Dr. Osman Ürper danışmanlığında yazdığı 15 fotoğraftan oluşan “Siyah Beyaz Sokak Fotoğrafları ile Yalnızlık Duygusunun Görselleştirilmesi” adlı Eser Metnini tamamlayarak 2019 yılında mezun oldu. Üşenmez, fotoğrafçılıkta kazandığı başarılar ile EFIAP, GPU CROWN 2, SSS/R unvanlarına sahip olmuştur. 2017’nin sonunda ailesi ile beraber Fransa’ya taşınan sanatçı, 2019 yılında Fransa’da Paris Photo, Paris Salon de La Photo, Rennes Images de la Ville, Fère en Tardenois Festival International de la Photo Amateur (FIPA) de dâhil olmak üzere dokuz ayrı sergiye katıldı. Üşenmez’in fotoğraflarına ulaşmak için ‘Collectif Du Hérisson’un resmi internet sitesi ‘http://www.collectifduherisson.fr/’ ile sanatçıya ait ‘http://www.masisusenmez.com’ ve ‘https://www.instagram.com/masisus/’ internet sayfalarını inceleyebilirsiniz. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 1600 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Geleceğin bilim insanları ödüllendirildi Geleceğin bilim insanları ödüllendirildi 22.10.2020
Sanal ortamda ilk ders Rektör’den Sanal ortamda ilk ders Rektör’den 22.10.2020
Çakırlar, o iddiaları sordu  Çakırlar, o iddiaları sordu 22.10.2020
Asfaltlama çalışmaları başladı Asfaltlama çalışmaları başladı 22.10.2020
“Vakfın geliri nereye gidiyor?” “Vakfın geliri nereye gidiyor?” 22.10.2020
Zıpkınkurt’tan maske ricası Zıpkınkurt’tan maske ricası 22.10.2020
İTİRAZCILARDAN ŞOK İDDİA! İTİRAZCILARDAN ŞOK İDDİA! 22.10.2020
Define avcılarına suçüstü Define avcılarına suçüstü 21.10.2020
Sayaç fareleri yakalandı Sayaç fareleri yakalandı 21.10.2020
Demir’den Özdağ’a sert tepki Demir’den Özdağ’a sert tepki 21.10.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 75
Web Siteleri 116
Facebook 125
Twitter 8
Instagram 5
Youtube 14


Ankete 343 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Mütecavizler
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
Neden koşuyoruz?
Cüneyt Özdemir

İlkyaz Savaş
Dünya Gazeteciler Günü
İlkyaz Savaş

Nefize Ramadan
Kıtlık
Nefize Ramadan

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.