Edirne 14°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Edirne Bağcılık Kooperatifi - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Yazarlar » Cüneyt Özdemir
Cüneyt Özdemir Cüneyt Özdemir
gundemgazetesi22@gmail.com
Edirne Bağcılık Kooperatifi 16.9.2020 - 10:42:11
Eylül ayı bağbozumunun yapılmaya başlandığı aydır. Bölgelere göre değişiklik gösteriyor olsa da Eylül ve Ekim ayları aralığında bağlar bozulur.Trakya Bölgesi Kırklareli, Kıyıköy, İğneada ve Üsküp’e ulaşan “Tarihi Diyonissos Şarap Yolu” ile tarih boyunca bağcılık açısından ne kadar önemli bir bölge olduğunu bizlere göstermektedir. Özellikle Tekirdağ’da bağcılıkla geçinen birçok köylü vardır. Edirne ilimizin Uzunköprü ilçesinde bu açıdan çok önemli bir bölgedir. Yeniköy, Papazkarası üzümü ile meşhurdur. Rahmetli Fahri Yücel’in öneri ve destekleri ile diğer dünyaca ünlü üzümlerin ekilmesi sonucu bölge daha da önem kazanmış ve markalaşmıştır. Yaşadığım İtalya’da hemen her şehrin üzüm ve bağcılık kooperatifi bulunmaktadır.

Bugünlerde evime yakın olan Forli Bağcılık Kooperatifinin önünde uzunca kuyruklar var. Bağbozumunu yapan çiftçiler kooperatife üzümlerini bırakıyorlar. Bu kooperatifin kendi şarap markası var ve dünyanın her tarafına Romagna Bölgesi’nin ünlü Sangiovese üzümlerinden yapılan şaraplarını pazarlıyorlar. İtalya’nın dünyanın en ünlü şarap üreticisi olmasında büyük bir etken olduğunu düşündüğüm kooperatifçilik usulü üretim ve pazarlamanın Edirne’de ya da ülkemizin başka yerlerinde de yapılabileceğini unutmamalıyız. Kooperatifler; ihtiyaç duyuldukları her yerde kurulabilmeleri avantajına sahip olmaları nedeniyle yoksulluğun azaltılmasında etkin bir araçtırlar. Beş dönüm bir bağı olan çiftçi tek başına atölyesini kurup, kendi şarabını üretip tüm dünyaya pazarlama gücüne sahip değildir fakat kendisi gibi otuz çiftçi ile birleşip kooperatif tarzı işletme kurdukları zaman “birlikten güç doğar” felsefesi ile markalaşıp, geçimini sadece bağcılıkla sağlayabilir. Kore’de su ürünlerinin yüzde yetmişini, Brezilya’da tarımsal ürünlerin yüzde 40’ını, Singapur’da perakende sektörünün yüzde 55’ini ve aynı şekilde Danimarka’da yüzde 35’ini, Macaristan’da ise yüzde 15’ini kooperatiflerin oluşturduğunu biliyor musunuz? İtalya’da da çok güçlü ve hemen her şehirde şubeleri olan bir perakende markasının kooperatif olarak oluşturulduğunu biliyorum. Sadece tarım ya da perakende sektörü değil, elektrikçiler, su tesisatçıları ya da seramik ustaları kendi kooperatif kuruluşlarını kurup markalaşmışlar ve dünyanın pek çok yerine kendi ürünlerini, kendi markaları ile satıyorlar.

Yanına açılan market zincirinden ötürü ağlaşan çok esnaf tanıyorum. Geçen sene çağrı yaptım, dedim “gelin tüm bakkallar birleşin, kendi markanızı kurun, bakalım size kafa tutan olabilecek mi” diye ama bizim insanımızda maalesef bu tarz girişimler yok. Tabi kooperatifçilik açısından bazı yasalarında değiştirilmesi gerekiyor çünkü sektör olarak biraz kısıtlı. Bu da birçok sorun oluşturuyor.

Trakya’mız güzel ülkemizin nadide bölgelerinden birisidir. Toprağına yediğin yemişin çekirdeği düşse tohum olup çıkan bir memlekettir. Bu yüzden Edirne Üzüm ve Bağcılık Kooperatifi’nin kurulması için bir girişimi yetkililere tavsiye ediyorum. Bu şekilde hem bölgemiz daha çok tanınır hem de bölge halkına geçim kaynağı sağlanır. Pilot bölge olarak bir - iki ilçeye ön ayak olunursa, insanımız biraz da para kazanmaya başlarsa gerisi çorap söküğü gibi gelir bence. İtalyan çiftçilerden ne eksiğimiz ne de fazlamız var. Dünya üzerindeki herkes eşittir. Biz de onların izlediği yolu izlersek; yüzde bir milyon ihtimalle şarabıyla ünlü bir il olur, yüzlerce hatta binlerce aileye ekmek vermiş oluruz. Kendi ürettiğimizi kendi insanımıza satsak, zaten biz bize yeteriz. Böylece kapitalist düzene de paramızı kaptırmamış oluruz. Nasılsa hepimiz eziliyoruz üzüm gibi, bırakın da şarabını kendimiz içelim. Kazancını kendi cebimize koyalım.Kaynak: Cüneyt Özdemir 1398 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Bu yazıya toplam 5 puan verildi.

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Yazara Ait Diğer Yazılar
Neden koşuyoruz? 21.10.2020
Algıyı yönetenler 14.10.2020
Maskem, masken, maske.. 7.10.2020
Yılın ilk karı ve grip sezonu 30.9.2020
İtalya’da vekil sayısı yarıya iniyor 23.9.2020
Edirne Bağcılık Kooperatifi 16.9.2020
İnce’nin adamları 9.9.2020
Belediyeye dava açtım 2.9.2020
Yürü de ense tıraşını görelim 26.8.2020
Millet açken vekili tok yatıyor 19.8.2020
Mülteciler açlıktan köpek yiyor 12.8.2020
Faturada fıstıklı, tabakta cevizli 6.8.2020
Kışa Hazırlık 29.7.2020
Yaşam Pınarı’nı Kaybettik 24.7.2020
Avrupa Birliği dağılıyor mu? 20.7.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 75
Web Siteleri 116
Facebook 125
Twitter 8
Instagram 5
Youtube 14


Ankete 343 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Mütecavizler
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
Neden koşuyoruz?
Cüneyt Özdemir

İlkyaz Savaş
Dünya Gazeteciler Günü
İlkyaz Savaş

Nefize Ramadan
Kıtlık
Nefize Ramadan

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.