Edirne 15°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Film, Nazım’ın vasiyetiydi - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Film, Nazım’ın vasiyetiydi 16.9.2020 - 10:21:11
Çekimleri Edirne’de devam eden, ünlü sanatçı Suavi’nin Şeyh Bedreddin’i canlandıracağı “Hakikat” filminin basın toplantısında konuşan yönetmen Hakan Alak, filmi çekmekteki ilk amaçlarının Nazım Hikmet’in vasiyetini yerine getirmek olduğunu söyledi. Basın toplantısına Bedrettin rolündeki Süavi ve Börklüce Mustafa rolündeki Bülent Emrah Parlak da katıldı. İkili korona tedbirleri nedeniyle yaygın olarak kullanılan ayrı bir yöntemle selamlaştı.Film, Nazım’ın vasiyetiydi

Fetret Devri’nde yaşayan, dini ve hukuki bilgisiyle kazaskerlik yapan fıkıh alimi, mutasavvıf, düşünce insanı Şeyh Bedreddin’in hayatını anlatan “Hakikat” filminin çekimleri Edirne’deki Sarayiçi Tavuk Ormanı’nda oluşturulan köy tarzı film platosunda devam ediyor. Filmin tanıtımı için bir basın toplantısı düzenlendi. İmece usulü çekilen filmin basın toplantısına ünlü sanatçı Suavi, Bülent Emrah Parlak, Saygın Soysal, Elif Nur Kerkük, Ali Barkın, Kerem Fırtına, Orhan Alkaya, Bülent Keser, Teoman Gelmez, Sabriye Günüç ve set ekibi katıldı. Toplantıda ilk konuşan filmin yönetmeni Hakan Alak, Nazım Hikmet’in vasiyetini ve aynı zamanda birçok insanın hayalini de gerçekleştirmek üzere filmi hayata geçirmeye karar verdiklerini söyledi. Aynı zamanda filmin yazar kadrosunda da yer alan Alak, “Filmimizin çekimleri bir hafta önce Edirne’de başladı ve 3 hafta boyunca çekimlerimiz burada devam edecek. Buradan İzmir’e, Karaburun’a gideceğiz, iki hafta da orada çekim yapacağız. Sonra da İzmit ve İstanbul’da tamamlayacağız. 6 haftalık bir çekim programımız var. İki yıllık bir senaryo çalışması ve çok daha öncesine dayanan bir yapım çalışması var. Bu iki yıl boyunca senaryo üzerinde çalışırken oyuncu kadromuz belli olmaya başladı. Suavi ve Bülent Emrah Parlak ekibe ilk katılanlardan. Başından beri bu projenin içindeydiler ve buna inandılar. Hem tarihsel önemi anlamında kolay bir iş yapmıyoruz, hem dönem itibariyle kolay bir iş yapmıyoruz, hem de biz bu tarzda bir filmi çekmek için bilinen anlamda çok büyük bir yapım şirketi mantığıyla iş yapmıyoruz. Bunca insan bu işe çok fazla emek verdi, çok fazla emek veriyor. Bu kolay olmayan işi çekilebilir ve sinema izleyicisini iyi bir film izleyebilmesi için, en iyi çekilebilmesi için herkes çok fazla emek veriyor” dedi.

FİLMİN BAŞLANGIÇ HİKAYESİ

Filmi çekmekteki amaçlarını da anlatan Alak, “Nazım Hikmet’in Şeyh Bedreddin Destanı’nın sonunda anlattığı bir Ahmet’in hikayesi var, orada bahsederken (Ben Ahmet’in hikayesini ve Şeyh Bedreddin Destanı’nı yazdım, benden sonra bunun ismini, oyununu, filmini yani bunun sanatsal anlamda devamını içerecek birçok şeyin gelmesi gerekir) şeklinde anlattığı bir bölüm vardır. Bir tür vasiyet gibidir. Bu zamana kadar birçok insanın hayaliydi Şeyh Bedreddin filmi ve birçok zorluklardan dolayı yapılamadı. Bu bize kısmetmiş. Biz Nazım’ın vasiyetini ve aynı zamanda birçok insanın hayalini de gerçekleştirmek üzere harekete geçmiş olduk. Bizim için iki buçuk yıl önce bu sete girmek olumlu anlamda hayal gibi bir şeydi. Başladık ve başlayan bir film en iyi şekilde biter, en iyi şekilde bitirecek insanlarla çalışıyoruz” diye konuştu.

SUAVİ: ÖVGÜYÜ HAK EDEN BİR ÇALIŞMA

Filmin başrol oyuncusu ünlü sanatçı Suavi ise övgüye değer bir projede yer almanın mutluluğunu yaşadığını dile getirdi. Suavi, “Sanatın en fazla etkilendiği bir dönemde yedinci sanat diye tanımlanan sinemanın, üstelik böylesi iddialı bir projeden pay alıyor olması başlı başına övgüyü hak eden bir çalışma. Bu daveti ilk alanlardan olmuştum. Sinema sektöründen gelen birisi olmadığım için müthiş bir heyecan yaşamıştım. Daha sonra uzun soluklu farklı farklı zaman dilimleri içerisinde görüşmelerimiz oldu. Kendimi ve disiplinimi tanıyor olmaktan hareketle arkadaşlarımın samimi ve dostça yaklaşımlarından evet deme hakkımı kullanmıştım. Ve o günden bu yana da kendi adıma müthiş bir enerjiyle, gayretle ve özenle bana düşeni çalışıyorum. Bu kendimi kotarmaktan ibaret değil, son derece önemli bir çalışma olduğunun farkında olmakla ilgili bir şey. Hak ve adalet üzerinden bir yere dönüşecek ve neredeyse 600 yıldır değişmez insanoğlu kaderini bugün yeniden ifade eden bir olgu ile izleyicinin karşısına çıkacak. Şeyh Bedreddin olağanüstü bir karakter. Doğduğu coğrafyayı biraz değiştirirsek Rönesans’ın düşünürlerine tekabül eden bir donanım. Sıradan bir dini temsilci değil, şeriatın paydalarından birisi asla değil. Şeyh Bedreddin en önemli dönemlerde adeta İslam’ın hukukuna işaret eden, adaleti ve hak arayışını buradan anlatmaya çalışan, o yıllarda bunu söyleme cesaretini, olgunluğunu bilen birisi. Üstelik babası da dahil ailesinin Osmanlı ile bağlantısı dikkate alındığında kendisine sunulmuş büyük avantajların tamamını elinin tersiyle iten, bildiği doğrulardan yürüyen son derece saygın, filozof diyebileceğimiz bir bilgi birikimi üzerinden eserler de üreten bir şahsiyet. Bunu arkadaşlar benim üzerimden aktarmaya çalışacaklar. Birçok oyuncu arkadaşlarla farklı alanlarda planlarda yan yana düşeceğiz. Kendimi hem çok şanslı hissediyorum hem de inanılmaz onurlu bir iş yapıldığı için heyecanımı asla yok etmemeye çalışıyorum. Çünkü, amatörlülüğünü yitirmeden ama profesyonel yaklaşımı da asla göz ardı etmeden kotarılacak bir iş bu. Ekibe davet eden bütün dostlarıma, burada bir dayanışma simgesine dönüşen, kooperatif mantığıyla çekilen bu yan yana gelişin de ortak bir üretime dönüşmesi benim için büyük bir mutluluktur. Şeyh Bedreddin’in de bir ortaklık felsefesi var. Bu dünya hepimize yeter diyor. Yine Şeyh Bedreddin; ‘Kulaktan işitmelerle, duyduklarınla asla hukuki bir zemin yaratma kendine’ diyor ve daha önemlisi adeta yargıçlık müessesine hitap ederek, yargının kuvvetler ayrılığı prensibi üzerinden mutlaka bağımsız olması gerektiğine, özgür bir yargı olması gerektiğine işaret ediyor. Bu günümüze politik bir gönderme değildir, bunun altını özellikle çiziyorum. Şeyh Bedreddin 601, 602 yıl önce adeta bir insan tarafından yönetimi külliyen reddeden, herkesin kendi kendine yetebilecek donanımda olabileceğine işaret eden, ortaklığı, dostluğu ve paylaşımı sofraya oturtmaya çalışan bir şahsiyet” şeklinde konuştu.  

“BU FİLME SAHİP ÇIKILMASI GEREKİYOR”

Filmde Börklüce Mustafa karakterini canlandıran oyuncu Bülent Emrah Parlak da, bu filmde yer aldığı için guru duyduğunu dile getirdi. Parlak, “Kolektif bilinçle, emek merkezli, sömürüye karşı yapılmış birçok Anadolu isyanından birisi olan Şeyh Bedreddin, Börklüce Mustafa ve Torlak Kemal’in önderliğinde yayılan bu isyanın günümüze uyarlanmış sanatsal etkinliğinde bulunmaktan dolayı gurur duyuyorum. Dönemin koşullarına göre en üst seviyede insan hakları parantezinde de yorumları olan bu isyanın o dönemden bize tuttuğu bir ışıktır bu. Anadolu’nun gerçek hikayeleri, gerçek sahiplerinin hikayesi bu. Birçok tarih anlatımı ve tarih biçimi var ama gerçek tarih biraz araştırdığımızda bize farklı bir şeylerin olduğunu söylüyor. Okuduğumuzda sanki doğrular değil de bize bazı öğretilmiş durumların olduğunu işaret ediyor. Bu anlamda çektiğimiz filmi önemsiyorum. Bu filme sahip çıkılması gerektiğini düşünüyorum. Börklüce Mustafa karakterini hiç sekmeden beni düşünmüş oldukları için Ali ve Özer kardeşime Hakan hocama çok teşekkür ediyorum. Bu topraklarda herkesin bir kahramanı vardır, bana da sorsalardı eğer senin kahramanın kim diye; herhalde biraz da tarihsel gerçekliliğiyle yaşıtım olduğu için Börklüce Mustafa derdim. Bu her oyuncuya nasip olacak değil. Heyecanlıyım, gururluyum” diye konuştu.

Merakla beklenen filmin Mart ayında vizyona girmesi bekleniyor. Kaynak: Ercan BİTTİ - Şener ŞENTÜRK 1546 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Geleceğin bilim insanları ödüllendirildi Geleceğin bilim insanları ödüllendirildi 22.10.2020
Sanal ortamda ilk ders Rektör’den Sanal ortamda ilk ders Rektör’den 22.10.2020
Çakırlar, o iddiaları sordu  Çakırlar, o iddiaları sordu 22.10.2020
Asfaltlama çalışmaları başladı Asfaltlama çalışmaları başladı 22.10.2020
“Vakfın geliri nereye gidiyor?” “Vakfın geliri nereye gidiyor?” 22.10.2020
Zıpkınkurt’tan maske ricası Zıpkınkurt’tan maske ricası 22.10.2020
İTİRAZCILARDAN ŞOK İDDİA! İTİRAZCILARDAN ŞOK İDDİA! 22.10.2020
Define avcılarına suçüstü Define avcılarına suçüstü 21.10.2020
Sayaç fareleri yakalandı Sayaç fareleri yakalandı 21.10.2020
Demir’den Özdağ’a sert tepki Demir’den Özdağ’a sert tepki 21.10.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 75
Web Siteleri 116
Facebook 125
Twitter 8
Instagram 5
Youtube 14


Ankete 343 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Mütecavizler
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
Neden koşuyoruz?
Cüneyt Özdemir

İlkyaz Savaş
Dünya Gazeteciler Günü
İlkyaz Savaş

Nefize Ramadan
Kıtlık
Nefize Ramadan

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.