Edirne -1°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Millet açken vekili tok yatıyor - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Yazarlar » Cüneyt Özdemir
Cüneyt Özdemir Cüneyt Özdemir
gundemgazetesi22@gmail.com
Millet açken vekili tok yatıyor 19.8.2020 - 11:24:49
İtalyan hükümetinin Covid-19 ile ekonomik mücadele kapsamında açıkladığı farklı paketler vardı. Bunlardan birisi işçiler için, birisi işletmeler için bir diğeri de serbest şekilde çalışanlar içindi.Vergi levhası olup serbest çalışanlar iki ay boyunca 600 Avro maddi yardım aldılar. İşletmelere faizsiz kredi kullanma şansı ve borçlarını dondurma, vergilerini askıya alma gibi yardımlar yapıldı. İşçilerin bazılarına çalıştıkları şirketler peşinen ödeme yapıp devlet yardımını işçilerine bekletmeden direkt olarak kendileri verdiler. Maaşların yüzde seksenini devlet ödedi; ödedi ödemesine de aradan 4 ay geçip parasını bu ayın 15’inde alanlar oldu. Yani ulaşan yardım rahmetli Kemal Sunal’ın bir filmindeki gibi çok vakitsiz geldi. Filmde başroldeki kahramana büyük ikramiye çıkıyordu fakat kendisinin çok az bir ömrü olduğu için parasını umumi helaya yatırıyordu. Niye bu alana yatırım yaptınız diye soru sorduklarında verdiği cevabı buraya yazmama gerek yok, filmi izleyenler hatırlar. Buradaki olayda üç aşağı beş yukarı aynı sayılır. İnsanlar aylarca para beklerken iki uyanık vekil yasadaki bir boşluktan faydalanıp 600 Avroyu cebe indiriyor. Aslında kanunen bir sıkıntı yok çünkü vergi levhaları yani başka meslekleri de olduğu için 600 Avroluk yardımı alma hakları var fakat bu vekiller devletten 200 bin Avronun üzerinde milletvekili maaşı da alıyorlar. İnsanda biraz utanma olur değil mi? Böyle düşünüyoruz yalan mı? Demek ki utanmıyorlar. Çoluğu çocuğu olup evinde ekmeği olmayan insanlar dört gözle gelecek yardımı beklerken sen git garibanın 600 Avrosuna göz dik. Edep ya hu!

Buradan nereye geleceğim biliyor musunuz? Etik siyaset yapmayı ve düzgün insan olmayı kendine ilke haline getirmemiş insanlar var olduğu sürece ve bizim başımızda siyaset yaptıkları müddetçe dünya olarak hiçbir yere varamayacağız. Yukarıdaki örnek İtalya’dan, aynısı belki Fransa’da, Almanya’da ya da Türkiye’de de oldu ya da olacak. İnsanın olduğu her yerde bu tip sorunlar olmaya devam edecek ta ki bizler siyasetçilerin samimiyetini gerçekten çözüp onlara buna göre oy verene kadar. Genel başkanların şak diye tepeden inme gösterdikleri adayların yerine ya da körü körüne partiye oy vermektense; doğru, dürüst ve çalışkan olduğuna inandığımız adayları meclise yollayabilmeliyiz yoksa sen aç yatarken meclise yolladığın vekil örnekteki gibi senin hakkını da yiyor olabilir. Eğer durumdan memnunsan sıkıntı yok, böyle devam edebilirsin ama bunun hiçbir ahlaki ve etik yanı olmaz.

Millet aç yatarken üç beş kuruşa tenezzül edenler bizden değildir, onları kendi hallerine bırakıyor ve biraz kış ile ilgili konuşmak istiyorum. Geçen haftalarda bahsetmiştim yine üzerinde durmak istiyorum. Vaka sayılarındaki artış beni biraz düşündürüyor. Bu hastalığın komplo teorisi kısmını atlayarak bunları söylüyorum. Bana öyle geliyor ki Kasım /Aralık’tan Mart ayının sonlarına kadar bizi yine evlere kapatacaklar, demedi demeyin. Neden mi böyle diyorum? Sadece bir öngörü diyelim çünkü gidişat onu gösteriyor. Bir bakıma ekonomik savaş içerisinde olduğumuzda kesin, ondan şüpheniz olmasın. Eğer dediğim tarihlerde yine karantina başlar ise bu sefer durum çok ağır olur gibi geliyor. Özellikle ekonomik yönden bir felakete yol açar. Düşünün iki ay evde kalıp dört ay alacağını alamamışsın, şimdi aynısı kış üstü başına gelirse ne yaparsın? Tedbiri elden bırakmamakta fayda var. Kasım, Aralık, Ocak, Şubat, Mart koskoca beş ay. Olur mu böyle bir şey? Neden olmasın ki? Daha önce kim ihtimal veriyordu 2 ay evlere kapatılacağımıza? Hiç kimse değil mi? Bu sebeple yatıp kalkıp dua ediyorum, umarım iç sesim beni yanıltıyordur yoksa bu işin sonu bir fiil dünya savaşına gider. Benden söylemesi...Kaynak: Cüneyt Özdemir 1126 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Bu yazıya toplam 5 puan verildi.

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Yazara Ait Diğer Yazılar
Yürüyen Merdivenler 20.1.2021
Bu aşılar neden araştırılmaz? 13.1.2021
Sana ne çıktı? 6.1.2021
Mutlu yıllar Türkiye'm 30.12.2020
Vejetaryen bir dilenci 23.12.2020
Gidin başka yerde oynayın! 16.12.2020
Virüs vergisi gelir mi? 9.12.2020
Ben de Maradona’ya selam verdim 2.12.2020
Gidişat kötü 25.11.2020
Bir Baba Hindi ile Yılbaşısız Yılbaşı 18.11.2020
Karantinaya dönüş ve sokağa çıkma yasağı 11.11.2020
İzmir depremi 4.11.2020
Basın görmezden gelemez! 28.10.2020
Neden koşuyoruz? 21.10.2020
Algıyı yönetenler 14.10.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 81
Web Siteleri 130
Facebook 125
Twitter 9
Instagram 6
Youtube 14


Ankete 365 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Şansını ıskalama
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
Yürüyen Merdivenler
Cüneyt Özdemir

İlkyaz Savaş
Hazır mıyız?
İlkyaz Savaş

Nefize Ramadan
İç doğamız ve YOGA
Nefize Ramadan

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2021 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.