Edirne 14°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Süt Birliği üyelerine indirimli kredi - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Süt Birliği üyelerine indirimli kredi 13.8.2020 - 11:44:15
Edirne Süt Üreticileri Birliği ile Deniz Bank arasında imzalanan protokolle, birliğe üye olanlar, en az üç aylık gebe düve veya bir buzağı doğurmuş inek alımlarında Kredi faizlerinde indirim uygulanacak. Protokol kapsamında üreticiler kredilendirilecek hayvan alımlarında kullanılan paranın en az yüzde 15’i kadar yem aldıklarında 6 ay sıfır faiz uygulanacak.Süt Birliği üyelerine indirimli kredi

Edirne Süt Üreticileri Birliği ile Deniz Bank arasında indirimli kredi protokolü imzalandı. Birlik binasında düzenlenen imza töreninde konuşan Edirne Süt Üreticileri Birliği Başkanı Mustafa Suiçmez, bu kredi imkanı için 3 aydan bu yana mücadele verdiklerini söyledi. Özel bankalar dahil uygun kredilerle aile işletmelerini canlandırmaya, büyütmeye çalıştıklarını anlatan Suiçmez, “Aile işletmelerinin sorunlarını biliyoruz. Ekipman taleplerinden yem talebine kadar her şeyle ilgili üreticimize faydalı olmak istedik. En az üç aylık gebe düve veya bir buzağı doğurmuş inek alımlarında Edirne Süt Üreticileri Birliği üyelerine normal kredi faizlerinden indirimli bir faiz uygulaması yapılacak ve 70 aya kadar vade imkanı sağlanacak. Krediler sabittir. Dönemsel taksit ödemeli kredilerdir. Faizler değiştiğinde herhangi bir sıkıntı olmaz. Diğer yandan kredilendirilecek hayvan alımlarında kullanılan paranın en az yüzde 15’i kadar yem aldıklarında 6 ay sıfır faiz. Yemini alacak. Sıfır faizle o gün kaç para aldıysa 6 ay sonra Deniz Bank’a aynı parayı ödeyecek. Burada yemleri Edirne Süt Üreticileri Birliği temin edecek. Dünya sürekli değişiyor. Nasıl diğer alanlarda teknoloji gelişiyorsa hayvancılıkta da tarımda da durmadan teknolojiler yenileniyor. Bununla ilgili zaman zaman üreticilerimizin yeni ekipman ihtiyaçları oluyor. Rakamlar ciddi olabiliyor. Üreticimiz para derdini düşünmeden ilgili firmaya ücretini Deniz Bank ödüyor. Üreticinin cebinden para çıkmıyor. Uygun şartlarda, uygun faiz ödemelerinde ve uygun dönemlerde üretici Deniz Bank’a ödeme yapmış oluyor. Böyle bir protokol imzaladık. Özellikle aile işletmelerinde hayvan alımını çok önemsiyoruz. Burada ipoteği kaldırdık. En önemli şeylerden biri bu. İpotek ve teminat anlamında üreticilerimizin miras hukukundan kaynaklanan birikmiş ipotek verme gibi sorunlarla karşılaşılıyordu ve hayvan alamıyordu. Burada sadece üreticinin işletme büyüklüğüne bakarak bir ya da iki tane kefille bu kredilerden yararlanabilir. Şimdilik söyleyeceklerimiz bunlar. Bu sözleşmeyi yaparken birliğin hiçbir teminatı, kefaleti yoktur. Biz birliğin kefaletini hiç kimseye koymayız. Sadece üreticilerimizin menfaatine Deniz Bank ile yaklaşık bir aydan beridir çalıştığımız bir proje. Bence üreticilerimiz bundan ciddi anlamda faydalanacaktır” dedi.

EKONOMİNİN SAĞLAM AYAKLARI

Ekonomik olarak çizilen kara tabloya da değinen Suiçmez, “Birileri her ne kadar Türkiye’de kara tablo çizse de ekonominin sağlam ayakları devam ediyor.  Kredilerde mevcut işletmede hayvan varsa, hayvan varlığına bakılarak değerlendirilecek. İşletmesinde 5-6 hayvanı olan biri de faydalanabilecek. Ama işletmesinde hiç hayvanı yoksa yeni başlıyorsa bir iki hayvanla maalesef  bu hayvancılık değil. Profesyonellikten uzak hobiye döner. Bunun da ne alan insana ne de ekonomiye fayda sağlamaz. Bu yüzden hayvan sayısı önemli” ifadelerine yer verdi.

EKİPMANLAR DA FİNANSE EDİLİYOR

Deniz Bank yetkilisi Mustafa Kel ise yerli üretimleri desteklerini belirtti. Kel, “Kendi damızlığını üreten çiftçilerin bu damızlık fazlalarını ihtiyacı olana satmasını sağlıyoruz; buluşturma işini yapıyoruz. Hem hayvanı kredilendiriyoruz hem de 1 yıllık yem ihtiyacını karşılıyoruz. Aslında hayvanı alan kişi hayvanıyla birlikte sadece hayvan kredisi değil ‘ben hayvan aldım ama yemi nereden bulacağım?’ diye düşünmeyecek. Süt Birliği başkanım indirim yapacak. Biz de Deniz Bank olarak 1 yıllık yem ihtiyacını kredilendireceğiz. Bunu üretici kart vasıtasıyla alıyorsa Süt Birliği 6 ay sıfır faizle Deniz Bank aracılığıyla finanse edecek. Bu iş birliğinin en güzel taraflarından iki noktaya değindik. Biri aile işletmesi diğeri sadece hayvan almakla kalmıyor hayvanın yem ihtiyacını da 1 yıl boyunca karşılamış oluyor. Tabi ki bunun için Edirne Süt Üreticileri Birliği’ne üye olmak gerekiyor. Biz daha önce yaptıklarımızdan farklı olarak bu iş birliğine bir de ekipman ekledik. Çünkü teknoloji yenileniyor. Güzel bir hayvan alıyorsunuz ama sağım makinesinin eskimesinden dolayı hayvanın damızlık özelliği gidiyor. Ama şu anda yaptığımız iş birliğiyle alacağı süt sağım makinesinden tüm ekipmanlara kadar Süt Üreticileri Birliği aracılıyla bu hayvan projesinde ekipmanını da finanse ediyoruz. Ekipman kredilerinde de iş birliği özelinde yılda bir ödeme 3 yıl vade yapıyoruz” diye konuştu.

FAİZLER NASIL?

Faizlerle ilgili de açıklama yapan Kel, “Süt Birliği’ne özel 5 yıla varan vade ki işletmenin büyüklüğüne göre 70 aya kadar da vade uygulayabiliyoruz. Faizler birliğe özel indirimli faiz oranlarıdır. Bugün için bir fiyat var ama şu an içinde bulunduğumuz dönemde faizler biraz daha oynak. Ama biz şu anda Süt Birliği özelinde en uygun faiz oranını yani Deniz Bank’ın verdiği en ucuz faiz oranını bu iş birliği özelinde buraya sağlamış durumdayız” dedi. Açıklamalarının ardından protokol imzalanarak yürürlüğe girdi. Kaynak: Ercan BİTTİ 182 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Gaziler Günü kutlandı Gaziler Günü kutlandı 21.9.2020
Bir destek de İba’dan Bir destek de İba’dan 21.9.2020
Esnaf son haftada hareketlilik bekliyor Esnaf son haftada hareketlilik bekliyor 21.9.2020
Balıkçının umudu turistte Balıkçının umudu turistte 21.9.2020
Mutfak tüpünden düzenek Mutfak tüpünden düzenek 21.9.2020
Edirne mağlubiyetle başladı Edirne mağlubiyetle başladı 21.9.2020
Ruhsat değiştirmek isteyenlere uyarı Ruhsat değiştirmek isteyenlere uyarı 21.9.2020
Suya yarın kavuşuyoruz Suya yarın kavuşuyoruz 21.9.2020
Akşener’in 3 Trakyalısı Akşener’in 3 Trakyalısı 21.9.2020
Emine Erdoğan’dan Edirne'de ziyareti Emine Erdoğan’dan Edirne'de ziyareti 21.9.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 71
Web Siteleri 115
Facebook 122
Twitter 8
Instagram 5
Youtube 14


Ankete 335 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Bu feryadı duyan olur mu dersiniz
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
Edirne Bağcılık Kooperatifi
Cüneyt Özdemir

Nefize Ramadan
Bir zamanlar…
Nefize Ramadan

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.