Edirne 12°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
İstanbul Sözleşmesi yaşatsın çabası - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
İstanbul Sözleşmesi yaşatsın çabası 12.8.2020 - 01:34:20
Edirne Kent Konseyi Kadın Meclisi ve Edirne Kadın Danışma Merkezi Derneği üyeleri, “İstanbul Sözleşmesi Yaşatır” sloganı ile hazırladıkları pankart ve afişleri evlerin balkonlarına asarak gündemde tutmaya katkı veriyor.İstanbul Sözleşmesi yaşatsın çabası

Son zamanlarda 6284 sayılı yasanın ve İstanbul Sözleşmesinin kaldırılmaması için Türkiye Kadın Hareketi her ilde EŞİK (Eşitlik İçin Kadın Platformu) inisiyatiflerini oluşturarak ortak açıklama ve eylemler yapıyor. Edirne’de de EŞİK İnisiyatifi oluşturulma çalışmaları devam ediyor. Bu kapsamda eylemlerin ana teması olan,  “İstanbul Sözleşmesi Yaşatır” sloganı ile Edirne Kent Konseyi (EKK) Kadın Meclisi ve Edirne Kadın Danışma Merkezi Derneği (EKAMEDER) üyeleri Balıkpazarı'ndaki Semiha Şakir  Memik Kadın Merkezi’nin bahçesinde  pankart ve afiş çalışmaları yaptı. Kadın Meclisi ve Edirne Kadın Danışma Merkezi Derneği üyeleri, hazırladıkları pankart ve afişleri daha sonra evlerinin balkonlarına girişlerine astı. Üyeler, “Hazırladığımız pankart ve afişleri evlerimizin balkonlarına asarak İstanbul Sözleşmesini gündemde tutmaya katkı veriyoruz.  Kendi evlerimizde hazırladığımız pankart ve afişleri de kullanabiliriz. Biz birlikte güçlüyüz” mesajını verdiler.   

“EŞİTLİK İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

EKAMEDER Başkanı Hülya Bodur, “Eşik İnisiyatifini oluşturma çalışmalarımız hala devam ediyor. Hala katılmak isteyen örgütler var. En kısa zamanda inisiyatifin içinde hangi örgütlerin olduğunu basın ve kamuoyuyla paylaşacağız” dedi.  EKAMEDER Yöneticilerinden Şahide Ağaoğlu da, eşitlik için çalıştıklarını ifade ederek; “Edirne EŞİK İnisiyatifi Eşitlik İçin Kadın Koalisyonu olarak yapılan ilk eylemimiz. Pankartlarımızı hazırladık. Türkiye’de 300’ün üzerinde kadın derneğinin 200’ün üzerinde karma örgütün destek verdiği belki de bugüne kadar Türkiye’nin yaşadığı en büyük örgütlülük. Kadın örgütleri çocuk evliliklerinin olmaması için yasaya karşı gelmeye TCK 103 ile başladılar. Yan yana gelen kadın örgütleri bir anda önlerine gelen İstanbul Sözleşmesi kaldırılmalı söylemine bu kadın hareketi ‘İstanbul Sözleşmesi yaşatır’ adıyla bu çalışmaya başladı. Türkiye’deki bütün kadın örgütleri İstanbul Sözleşmesi’nin kaldırılmasına asla izin vermeyecek. ‘İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanması gerek’ diyerek tüm Türkiye’de bu çalışmalar başladı. Biz de Edirne’de EŞİK’in temsilcisi ve içinde yer alan Edirne Kadın Merkezi Danışma Derneği, Edirne Kent Konseyi Kadın Meclisi, Edirne Çocuk Hakları da bu EŞİK’in içinde yer alıyor. İki ayı geçti. Üçüncü ay bitmek üzere. Her hafta bütün Türkiye kadınlarının ortak hareketi yapılıyor. Ortak çalışmalar, ortak eylemler, basın açıklamaları yapılıyor. Ortak afişlerimizi hazırlayarak Türkiye’nin her yerinde bu çalışmayı yapıyoruz. ‘İstanbul Sözleşmesi yaşatır’ diyoruz. İstanbul Sözleşmesi uygulansın. Şu anki iktidarın MHK toplantısıyla kaldırılmayı hedefliyor. Ancak iktidar partisi Ak Parti’nin bünyesinde bulunan çok kadın İstanbul Sözleşmesi’nin kalkmasına karşılar. Dolayısıyla bizler izin vermiyoruz. Sözleşmenin kalkması kadınların eşitlik, özgürlük ve can güvenliğinin kalkması demek. Afişlerimizi arkadaşlarımızla birlikte hazırladık. Basın açıklamalarını ayrıca yapacağız. Ama Edirne’de oluşturulan bir EŞİK İnisiyatifi var. Burada hem kadın örgütleri hem de karma örgütlerden bu inisiyatifin içine yer almak isteyen örgütler var. Birlikte hareket edeceğiz. Ben de EŞİK’in içinde yer alan EKAMEDER adına çalışmaları takip eden kişiyim ve Edirne kamuoyuyla bunları paylaşıyoruz” dedi. Edirne Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Sevim Karaman da destek verenlere teşekkür etti.

EŞİK HAREKETİ

Öte yandan 9 yıl önce imzaya açılan İstanbul Sözleşmesi'ni onaylayan ilk ülke olmasına rağmen son zamanlarda siyasilerin sözleşmeden çekilme sinyali vermesi sebebiyle ülkenin dört bir yanında kadın dernekleri İstanbul Sözleşmesi için mücadele veriyor. Kadına yönelik şiddetin engellemesini ve toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanmasını garanti altına alan İstanbul Sözleşmesi’nin günlerdir tartışılması üzerine kadın derneklerinin verdiği mücadelenin büyümesi amacıyla Eşitlik İçin Kadın Platformu tarafından 81 ilde uygulanmak istenen Eşik İnisiyatifi’ne Edirneli kadınlar da katkı sağlamaya çalışıyor. EKAMEDER ve EKK Kadın Meclisi, kadın örgütlerine seslenerek, EŞİK Edirne İnisiyatifi’ne katılma çağrısında bulundular. 

 

               

 Kaynak: Ercan BİTTİ 509 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Bu habere toplam 1 puan verildi.

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Edirne Futbolun Şehirleri programında Edirne Futbolun Şehirleri programında 30.10.2020
Tܒden geleceğe 97’nci fidan Tܒden geleceğe 97’nci fidan 30.10.2020
97’nci yıla 8 maddelik manifesto 97’nci yıla 8 maddelik manifesto 30.10.2020
Edirnespor son dakikalarda kazandı Edirnespor son dakikalarda kazandı 30.10.2020
Bakan Koca: Edirne yüzde 91 Bakan Koca: Edirne yüzde 91 30.10.2020
Gürkan, sessizliğini koruyor Gürkan, sessizliğini koruyor 30.10.2020
29 Ekim’e temassız tebrik 29 Ekim’e temassız tebrik 30.10.2020
“ÖLMEYİ HAK ETMİYORUZ!” “ÖLMEYİ HAK ETMİYORUZ!” 30.10.2020
AİLE BOYU SANAT AİLE BOYU SANAT 30.10.2020
Yarışma var, gençler yok Yarışma var, gençler yok 29.10.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 75
Web Siteleri 117
Facebook 125
Twitter 8
Instagram 5
Youtube 14


Ankete 344 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Kısmette bu varmış
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
Basın görmezden gelemez!
Cüneyt Özdemir

İlkyaz Savaş
Otomatik pilot
İlkyaz Savaş

Nefize Ramadan
İç doğamız ve YOGA
Nefize Ramadan

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.