Edirne 15°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
TEST KRİZİ - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
TEST KRİZİ 10.8.2020 - 12:53:43
Edirne’nin Kapıkule Gümrük Kapısı ve kent merkezinde başvuran turist ve gurbetçilere yapılan PCR testleriyle ilgili cihazların arızalı oluşu nedeniyle sorunlar yaşanıyor. 24 saat içinde verilmesi gereken test sonuçları 3-4 gün sonra veriliyor. Bu nedenle Bulgar turistler Kırklareli’ni keşfetti. Gurbetçiler ise geciken test sonuçları nedeniyle yaşadıkları ülkelerde işbaşı yapamıyor. Turistler, gurbetçiler ve Edirne esnafı bu konuda bir çözüm bekliyor.TEST KRİZİ

Edirne İl Sağlık Müdürlüğü tarafından Kapıkule Sınır Kapısı ile Edirne Sultan 1. Murat Hastanesi Ek Hizmet Binası’nda oluşturulan korona virüsü PCR (Covid-19) testi yapan cihazlarda arıza sorunu olduğu ortaya çıktı. Başta Bulgaristan’dan Edirne’ye gelen turistler olmak üzere Avrupa’dan memleketine tatil amacıyla gelen Türklerin, yurt dışına geri dönüşleri için büyük önem taşıyan PCR test örneklerinin analiz edildiği Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Mikrobiyoloji Laboratuvarındaki cihazların arızalı olması nedeniyle sonuç alınamadığı ortaya çıktı. PCR numunelerinin, Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş Covid-19 tanı laboratuvarlarından olan Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Laboratuvarı’nda çalışılırken, ekipman sorunu nedeniyle İstanbul’a gönderildiğini Bulgaristan’dan Edirne’ye gelen Vili Lazarova adlı bir turist, sosyal medya üzerinden duyurdu. Lazarova, sosyal medya paylaşımında, Edirne’deki ekipmanlarda sorun yaşanması nedeniyle PCR testini Kırklareli’nin Lüleburgaz ilçesinde yaptırdığını açıkladı. Lazarova, Edirne’de yapılan PCR testlerinin İstanbul’a gönderildiğini belirtirken; test sonuçlarının yaklaşık 3 gün sonra test yaptıranlara ulaştırıldığını söyledi.

“3-5 GÜNDE SONUÇLANIYOR”

Lazarova, Kapıkule Sınır Kapısı’ndaki PCR testi alım noktasında yaklaşık 100 kişilik sıra bulunduğunu da söylerken; Edirne’de 3 hastaneye gitmesine rağmen test yaptıramadığını açıkladı. Edirne’de yapılan PCR testlerinin İstanbul’a gönderildikten sonra 3 ile 5 gün içinde sonuçlarının alındığına dikkat çeken Lazarova, PCR testini Lüleburgaz ilçesindeki Özel Derman Hastanesi’nde yaptırdığını açıkladı.

“BİR GÜNDE SONUCU ALDIM”

PCR testi için bankaya 110 TL ödemesinin yanı sıra hastane kaydı için de 60 TL ödeme yaptığını açıklayan Lazarova, hastaneden memnun kaldığını ve test sonuçlarının bir gün sonra teslim edildiğini ifade etti. PCR testinin negatif çıkmasının ardından Bulgaristan’a geri döndüğünü belirten Lazarova, korona virüsü salgınının Edirne’ye etkilerini de sosyal medya kullanıcıları ile paylaştı.

“EDİRNE TURİST KARŞILAMAYA HAZIR DEĞİL”

Lazarova, paylaşımında Edirne’deki mağazaların çoğunlukla çalışmadığını belirtirken; mağazaların ise boş olduğuna yer verdi. Ürün fiyatlarının yüksek olduğunu söyleyen Lazarova, sokakta ve mağazalardaki kişilerin maske kullandığını belirtti. Lüleburgaz’ın kendisinde iyi bir etki bıraktığını söyleyen Lazarova, Edirne’nin ise henüz turistleri karşılamaya hazır olmadığını ifade etti. Lazarova, Edirne’deki PCR testi noktalarında bilgilendirici bir organizasyonun bulunmadığını da sözlerine ekledi.

GURBETÇİ DE SIKINTIDA

Laboratuvardaki arıza nedeniyle Edirne’ye gelen turistlerin yanı sıra, Türkiye’de izinlerini geçirdikten sonra yaşadıkları Avrupa ülkelerine dönmek isteyen gurbetçiler de mağdur oluyor. Kapıkule veya Edirne’deki örnek alım merkezine başvuran gurbetçiler Bulgaristan ve diğer ülkeleri geçerek yaşadıkları Avrupa ülkelerine transit yolculuk yaptıkları için ulaşabiliyor. Ancak yaşadıkları ülkelerde işbaşı yapabilmeleri için sonucu “negatif” olan bir PCR testi isteniyor. Arıza ve aksaklıklar nedeniyle bu testi e-nabız adlı siteden elde edemeyen gurbetçiler işbaşı yapamadıkları gibi karantina yaptırımı ile karşı karşıya kalıyor.

İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ UYARDI

Edirne İl Sağlık Müdürlüğü ise internet sitesi üzerinden yurt dışı çıkışında korona virüsü testi işlemleri ile ilgili duyuru yaptı. Duyuruda, yurt dışına çıkış öncesi korona virüsü PCR testi yaptırmak isteyen vatandaşlara seslenilirken; “Yurt dışına çıkış öncesi Covid-19 PCR testi yaptırmak isteyen vatandaşlarımızın sınır kapılarında uzun süre beklemelerinin önüne geçilmesi ve sonuçlarına e-Nabız sistemi üzerinden daha çabuk ulaşabilmeleri için öncelikle memleketlerinde, tatillerini geçirdikleri bölgelerde testlerini yaptırıp yola çıkmaları önem arz etmektedir. Edirne İl Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı devlet hastanelerinde olduğu gibi ülkemizin her ilinde İl Sağlık Müdürlüklerine bağlı devlet hastanelerinde yurt dışına çıkacak vatandaşlarımız için Covid-19 PCR testi alım noktaları oluşturulmuştur” sözlerine yer verildi. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 3262 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Gaziler Günü kutlandı Gaziler Günü kutlandı 21.9.2020
Bir destek de İba’dan Bir destek de İba’dan 21.9.2020
Esnaf son haftada hareketlilik bekliyor Esnaf son haftada hareketlilik bekliyor 21.9.2020
Balıkçının umudu turistte Balıkçının umudu turistte 21.9.2020
Mutfak tüpünden düzenek Mutfak tüpünden düzenek 21.9.2020
Edirne mağlubiyetle başladı Edirne mağlubiyetle başladı 21.9.2020
Ruhsat değiştirmek isteyenlere uyarı Ruhsat değiştirmek isteyenlere uyarı 21.9.2020
Suya yarın kavuşuyoruz Suya yarın kavuşuyoruz 21.9.2020
Akşener’in 3 Trakyalısı Akşener’in 3 Trakyalısı 21.9.2020
Emine Erdoğan’dan Edirne'de ziyareti Emine Erdoğan’dan Edirne'de ziyareti 21.9.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 71
Web Siteleri 115
Facebook 122
Twitter 8
Instagram 5
Youtube 14


Ankete 335 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Bu feryadı duyan olur mu dersiniz
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
Edirne Bağcılık Kooperatifi
Cüneyt Özdemir

Nefize Ramadan
Bir zamanlar…
Nefize Ramadan

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.