Edirne 26°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Edirneli Mehmet’in okulu müze olacak - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Edirneli Mehmet’in okulu müze olacak 15.7.2020 - 19:52:17
Osmanlı Devleti padişahlarından Fatih Sultan Mehmet’in küçük yaşta eğitim aldığı Edirne'deki Saatli Medrese, Fatih Sultan Mehmet Müzesi olacak. 2019’da tamamlanan restorasyon çalışmalarının ardından medresede bugün Edirne Valiliği ve Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi, müzenin kurulması amacıyla işbirliği protokolü imzaladı. Fatih Sultan Mehmet Müzesi’nin 29 Mayıs 2021 tarihinde açılması hedefleniyor.Edirneli Mehmet’in okulu müze olacak

Fatih Sultan Mehmet’in küçük yaşta eğitim aldığı Edirne'deki Saatli Medrese, Fatih Sultan Mehmet Müzesi olacak. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 2016 yılında başlatılan restorasyon çalışmalarının 2019’da tamamlanmasıyla Saatli Medrese’nin, Fatih Sultan Mehmet Müzesi’ne dönüştürülmesi kapsamında bugün imza töreni düzenlendi.

                Fatih Sultan Mehmet Müzesi’nin işbirliği protokolünün imzalanması amacıyla Saatli Medrese’de düzenlenen törene Edirne Valisi Ekrem Canalp, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Andı, Edirne İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Geçmiş, Edirne Vakıflar Bölge Müdürü Osman Güneren, Edirne İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Soytürk ve akademisyenler katıldılar. Edirne Valiliği ve Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi işbirliğinde hayata geçecek Fatih Sultan Mehmet Müzesi’nin işbirliği protokolünü Edirne Valisi Ekrem Canalp ve Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Andı düzenlenen törenle imzaladılar.

“HAYALİMİZ GERÇEK OLUYOR”

                Törende konuşma yapan Vali Ekrem Canalp, Edirne’de önemli bir hayalin gerçekleşmesi için adım attıklarını belirtirken; “Edirne ile ilgili hayallerimizden bir tanesi, Edirneli bir padişah olan ve İstanbul’u fetheden Fatih Sultan Mehmet Han’ın müzesini Edirne’de yapmaktı. Bu müzeyi hayata geçirirken, İstanbul’da kendisinin kurmuş olduğu bir vakfın devamı olan bir üniversite ile işbirliği halinde müzeyi kurmuş olmamızın, Edirne ile İstanbul arasındaki tarihten kaynaklanan bağı tekrar canlandırma anlamına geleceğini, aynı zamanda Fatih Sultan Mehmet Han’ın da hatırasını da çok daha diri şekilde ortaya koyabilmemize fırsat vereceğini beraberce değerlendirdik. Sayın Rektörümüz ile ön görüşmelerimizi yaptık. Kendileri de bu müzeyi beraber hayata geçirme noktasındaki düşüncelerimizi çok isabetli buldular. Üniversitemizin ilgili olan bölümleri de bu işe gönül verdiler” ifadelerini kullandı.

“ÖNÜMÜZDEKİ YIL AÇACAĞIZ”

                Fatih Sultan Mehmet Müzesi’nin 2021 yılında açılacağını açıklayan Canalp; “İnşallah önümüzdeki dönem içerisinde çok kısa bir sürede teknik çalışmaları tamamlayacağız ve arkasından da hızlı bir şekilde uygulamaya geçmek suretiyle önümüzdeki yıl Edirne’de Fatih Sultan Mehmet’in müzesini açmış olacağız. Fatih Sultan Mehmet Han, bizim tarihimiz açısından çok önemli bir şahsiyettir. Türk tarihinin en büyük hükümdarlarından bir tanesidir. Fatih, hükümdarlığının ve devlet adamlığının dışında çok daha derin ve geniş bir vizyona sahip insandır. Fatih, bir hükümdardır ama aynı zamanda bir şairdir. Divanı olan bir şairdir. Fatih aynı zamanda bir mühendistir. Şahi topunun, boğaza yapacağı kalelerin çizimlerini kendisi yapabilecek kadar da mühendis bir insandır. Fatih aynı zamanda 4’ün üzerinde yabancı dili, sanki kendi anadilinden gibi konuşabilen bir insandır. Tarihi vesikaları orijinal metinlerden okuyabilecek kadar da geniş bir insandır. Fatih aynı zamanda büyük bir komutandır. Fatih’in bu kadar geniş perspektifli bir insan olması nedeniyle yapacağımız bu müzeyi de hem derinliğini, hem de geniş vizyonunu ortaya koyabilecek nitelikte olacaktır. Bu çerçevede Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi’nden alacağımız akademik destekle yapacağımız işin kalitesini çok büyük sağlayacaktır” dedi.

“FATİH SULTAN MEHMET’İN YETİŞTİĞİ MEDRESEDEYİZ”

                Canalp’in konuşmasının ardından törende açıklamalarda bulunan Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Andı ise Fatih Sultan Mehmet’in, Saatli Medrese’de eğitim aldığına dikkat çekerken; “Bugün çok güzel bir işe ilk adımı atmak için güzel bir mekândayız. Fatih Sultan Mehmet’in yetiştiği, Fatih Sultan Mehmet kimliğini edindiği bir vilayette döneminin bir medresesindeyiz. Büyük toplumlar, büyük insanlar yetiştirirler. Büyük insanlar da hem kendi aktüel zamanlarının, hem de daha sonraki kendi nesillerinin, hatta bütün bir insanlığın gelecekteki nesillerinin oluşumunu inşa ederler. Onlar için rol model oluştururlar. Fatih Sultan Mehmet de Türk tarihinin bu şekilde etkisi günümüze kadar gelmiş olan büyük şahsiyetlerinden birisidir. Dolayısıyla bugünü yapan şahsiyetlerden biri olması nedeniyle biz, Fatih Sultan Mehmet adını ne kadar bugünkü nesillere aktarırsak, o kadar anlamlı ve bugünü de yapan bir iş gerçekleştirmiş oluyoruz” sözlerine yer verdi.

“EDİRNE’Yİ İLGİ ODAĞI YAPMAK İÇİN ADIM OLACAK”

                Fatih Sultan Mehmet Müzesi’nin, Edirne’yi ilgi odağı yapacağını söyleyen Prof. Dr. Fatih Andı; “Üniversite olarak Sayın Valimizden böyle bir teklif aldığımızda çok sevindik ve meseleye bu bilinçle yaklaştık. Biz, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi’yiz. Yani işin içerisinde 2 ayrı kimlik var. Bir yandan biz, Fatih Sultan Mehmet’in vakfettiği eserler üzerinde yükselen bir üniversiteyiz. Fakat aynı zamanda isminde doğrudan vakıf kelimesinin de olduğu bir üniversiteyiz. Vakıflar Genel Müdürlüğü’müzün kurmuş olduğu bir üniversiteyiz. Burada hem Fatih’in kimliği var, hem vakıf niteliği var. Bu 2 özellik birleşince bu işi canıgönülden sahiplenmemek, bizim üniversitemiz için mümkün sayılmazdı. Dolayısıyla biz üniversite olarak hem mimarlık ve tasarım fakültemiz, hem edebiyat fakültemizin tarih bölümü, hem de Fatih Sultan Mehmet Dönemi Uygulama ve Araştırma Merkezi’miz olarak bugüne kadar Fatih Sultan Mehmet adına yaptığımız bütün etkinliklerin belki de en sevindirici, en kapsamlı ve en netice alıcısı olarak bu işi gördük. Canıgönülden dört elle sarıldık. Eminim ki bu güzel başlangıç çok güzel meyveler verecektir. Bir turizm ve tarih kenti olan Edirne’yi, güncel ilgilerin odağı yapma noktasında bir adım daha ileri götürecektir” diye konuştu. Konuşmaların ardından işbirliği protokolünün imzalanmasıyla tören sona erdi.

29 MAYIS 2021’DE AÇILMASI HEDEFLENİYOR

                Saatli Medrese, Fatih Sultan Mehmet’in babası Sultan II. Murad tarafından Fatih’in çocukluk ve ilk gençlik senelerinde (1437-1447 yıllarında) yaptırıldı. Şehzade Mehmed’in bizzat ders gördüğü kaynaklarda rivayet edilen Saatli Medrese, Edirne’de Üç Şerefeli Cami ve Peykler Medresesi’nin yanında bulunuyor. Fatih Sultan Mehmet Müzesi oluyor. Dikdörtgen planlı, avlulu bir medrese olan Saatli Medrese’de 17 adet kubbeli ve ocaklı öğrenci hücresi ile 2 dershane bulunuyor. Saatli Medrese’de kurulacak Fatih Sultan Mehmet Müzesi’nin 29 Mayıs 2021 tarihinde açılması hedefleniyor. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 325 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Bu habere toplam 5 puan verildi.

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Aksal’dan İstanbul Sözleşmesi açıklaması Aksal’dan İstanbul Sözleşmesi açıklaması 4.8.2020
Huzurevinde darbukalı kutlama Huzurevinde darbukalı kutlama 4.8.2020
Erdoğan Edirne’ye geliyor Erdoğan Edirne’ye geliyor 4.8.2020
İnişli çıkışlı hayata veda İnişli çıkışlı hayata veda 4.8.2020
O Müdür, Bakanla görüşmesini GÜNDEM’e anlattı O Müdür, Bakanla görüşmesini GÜNDEM’e anlattı 4.8.2020
Koronada 10 AĞUSTOS uyarısı Koronada 10 AĞUSTOS uyarısı 4.8.2020
AK Parti’de tedbirli bayramlaşma AK Parti’de tedbirli bayramlaşma 2.8.2020
ABD Büyükelçisi Edirne’deydi ABD Büyükelçisi Edirne’deydi 2.8.2020
Saros Körfezi tıklım tıklım Saros Körfezi tıklım tıklım 2.8.2020
Trakya’da bayram coşkusu Trakya’da bayram coşkusu 31.7.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 69
Web Siteleri 109
Facebook 121
Twitter 7
Instagram 5
Youtube 13


Ankete 324 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Muharrem İnce buralarda ne yapar?
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
Kışa Hazırlık
Cüneyt Özdemir

Nefize Ramadan
Özsaygı
Nefize Ramadan

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.