Edirne 27°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Törende ‘FET֒cü değilim’ vurgusu - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Törende ‘FET֒cü değilim’ vurgusu 15.7.2020 - 19:41:02
Edirne Belediyesi, 15 Temmuz Cumhuriyet ve Demokrasi Şehitleri Parkı’nın adını Şehit Astsubay Ömer Halisdemir ve 15 Temmuz Cumhuriyet ve Demokrasi Şehitleri Parkı olarak değiştirdi. İsim değişikliği töreninde konuşan Belediye Başkanı Recep Gürkan, 15 Temmuz gecesi bir türkü barda yaptığı konuşmanın çarpıtıldığını söylerken; “FET֒cülüğü kimse bana yakıştıramaz” dedi. Törene Edirne Valiliği ve AK Parti’den kimsenin katılmaması dikkat çekti.Törende ‘FET֒cü değilim’ vurgusu

Edirne Belediyesi, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü kapsamında bugün Şehit Astsubay Ömer Halisdemir ve 15 Temmuz Cumhuriyet ve Demokrasi Şehitleri Parkı’nın açılışının gerçekleştirdi. Edirne Belediyesi tarafından 2016 yılında 15 Temmuz Cumhuriyet ve Demokrasi Şehitleri Parkı adı verilen parkın adı bugün düzenlenen törenle değiştirildi.

Edirne 15 Temmuz Demokratik Gençlik Derneği’nin önerisi ve Edirne Belediye Meclisi’nin oy birliğiyle karar almasının ardından parka Şehit Astsubay Ömer Halisdemir ve 15 Temmuz Cumhuriyet ve Demokrasi Şehitleri Parkı adı verildi. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve tüm şehitler anısına bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende, Edirne Belediye Meclisi’nin aldığı isim değiştirme kararı ve şehit astsubay Ömer Halisdemir’in özgeçmişi okundu.

“ŞEHİT VE GAZİLERİMİZİ HATIRLATSIN”

Törenin açılış konuşmasını yapan Edirne 15 Temmuz Demokratik Gençlik Derneği Başkanı Veysel Güner, 15 Temmuz FETÖ Darbe Girişimi nedeniyle 251 kişinin hayatını kaybettiğine ve 2 bin 196 kişinin de yaralandığına dikkat çekerken; “İşte o gece 251 kişiden 251 kere öğrendik vatanı onuru namusu haysiyeti. Allah şehadetlerini kabul etsin. Ve yetmedi 2 bin 196 yiğitten tekrar tekrar dinledik belledik ve gelecek kuşaklara aktarmaya ahdettik ant içtik o geceyi. Öncelikle o gece vatanı, hainlerden, işbirlikçilerden kurtarıp gönlümüze emanet eden şehitlerimize, gazilerimize selam ederim. O gece canını dişine katarak can havliyle mücadele eden herkese hürmet ederim. Burası, her geldiğimizde, ismini her okuduğumuzda, ihanetin kokusunu her aldığımızda 15 Temmuz şehitlerimizi ve gazilerimizi hatırlayarak özümüze dönmemize vesilemiz olsun” ifadelerini kullandı.

“OY BİRLİĞİ VE DUALARLA KABUL ETTİLER”

Güner’in konuşmasının ardından törende konuşan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, yaklaşık bir ay önce Edirne 15 Temmuz Demokratik Gençlik Derneği Başkanı Veysel Güner’in, Şehit Astsubay Ömer Halisdemir’in ismini Edirne’de yaşatmayı teklif ettiğini açıklarken; “Veysel Güner’in verdiği dilekçeyi, Meclisimizden havale ettik ve komisyonumuz uygun gördü. Değerlendirdik ve bu alanın olmasına karar verdik. Meclisimizdeki bütün CHP’li, AK Partili, İYİ Partili ve MHP’li meclis üyelerimiz, oy birliğiyle ve dualarla ismi kabul ettiler. Bugün de 15 Temmuz’da, Ömer Halisdemir’in şehit edildiği günde onun ismini Edirne’de yaşatmanın haklı gururunu yaşıyoruz” dedi.

“SÖZÜMÜ ÇEVİRDİLER”

15 Temmuz akşamı yaşananları hatırlatan Gürkan; “15 Temmuz akşamı herkes bir yerlerdeydi. Tanklar ilk Boğaz köprüsüne çıktığında, bütün Türkiye yine bir terör saldırısı olacağını düşünmüştü. Ne zaman ki TRT’de o namussuzların bildirisi okundu, bunun bir darbe girişimi olduğu herkes tarafından öğrenildi. Adeta bir film seyreder gibi televizyonlarda canlı yayında bütün dünya ve biz, o darbe kalkışmasını, hainliği seyrettik. Ben de o gece üniversite mezunu arkadaşlarımla beraber bir mezuniyet toplantısındaydım. O gece darbenin olduğunu öğrendiğimde şunu söyledim; ‘36 yıl önce haberimiz yoktu. Şimdi haberimiz var. İçelim’. Bu sözü aldılar, çevirdiler, ‘Darbenin şerefine kadeh kaldırdı’ dediler. Benim adım Recep Gürkan, 56 yaşındayım. Bu şehirde herkes beni tanır. Bana birçok şeyi yakıştırabilirsiniz ama bana yakışmayacak birkaç şey bunlardan biri de FET֒cülüktür, devlet düşmanlığıdır, millet hainliğidir. Bunu bana kimse yakıştıramaz. Ben bu şehirde birçok görev yaptım. Bu devlet, bana çok önemli görevler verdi. Bir çiftçi ailesinin çocuğu olarak okuttu, büyüttü ve bütün fırsat eşitliklerinden yararlandım. Öğretmen yaptı, yetmedi müdür yaptı, genel sekreter yaptı. Yetmedi halk milletvekili yaptı, iki kez belediye başkanı yaptı. Bizim mayamızda bozukluk yoktur. Ben bir evlad-ı fatihan torunuyum. Bizim sütümüzde haram yoktur. Biz, devlet, millet dendiğinde boynunu eğen, bir Allah’ın, bir de milletin huzurunda başını eğen insanlarız. O yüzden bizden hain, devlet düşmanı çıkmaz. Trakya’nın hangi köyüne giderseniz gidin; iki jandarma gitsin bütün köylüyü toplar, karakola getirir. Devletimize hiç kimse itiraz etmez. Böyle büyüdük, yetiştirildik. Çünkü muhacirler olarak Balkanlar’da doğduğu, büyüdüğü toprakları bırakıp mecburiyetten anavatana gelmiş insanlarız. Biz biliriz o ezanların nasıl okunduğunu, o bayrağın nasıl gönderde olduğunu, nasıl kaldığını. O yüzden asla devletimize, milletimize karşıtlığımız olmaz” sözlerine yer verdi.

KRİPTO FET֒CÜ VURGUSU

FET֒cülerin yıllar boyunca devletin her kademesine sızdığını belirten Gürkan; “Bugün hâlâ aramızda kripto FET֒cüler var. Hâlâ devletimiz onları tespit etmek için uğraşıyor. Televizyonlarda zaman zaman yapılan operasyonları görüyoruz. Edirne’de yok mudur? Benim tahminim vardır. Bunları da mutlaka polisimiz, jandarmamız, adliyemiz zaman geçse de bulup ortaya çıkaracaktır. Biz de bu milletin bir ferdi olarak o kripto FET֒cülerin sonuna kadar enselerinde olacağız. Bunun bir an bile akıllarından çıkarmasınlar. 15 Temmuz akşamı bu millet, Sayın Cumhurbaşkanının çağrısıyla bir destan yazdı. Yiğidi öldür hakkını yeme. Onun çağrısıyla Türkiye’nin her yerinde insanlar sokaklara çıktılar. Tanklara, kurşunlara gövdelerini siper ettiler. 251 şehidimiz, binlerce gazimiz oldu. Bugün bu parka ismini vereceğimiz Şehit Astsubay Ömer Halisdemir başta olmak üzere bütün şehitlerimize rahmet diliyorum. Darbelerden çok çekmiş bu millet, bundan sonra hiçbir darbeye, kalkışmaya geçit vermeyecektir” diye konuştu.

GÜRKAN İLE GÜNER BİRLİKTE AÇTI

Gürkan’ın konuşmasının ardından törende Edirne İl Müftülüğü Duahanı Nuri Böcekbakan tarafından dua okundu. Duaların ardından Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne 15 Temmuz Demokratik Gençlik Derneği Başkanı Veysel Güner ile birlikte Şehit Astsubay Ömer Halisdemir ve 15 Temmuz Cumhuriyet ve Demokrasi Şehitleri Parkı yazılı tabelanın açılışını gerçekleştirdiler.

VALİLİK VE AK PARTİ’DEN KATILAN OLMADI

Parkın adının değiştirildiği törene Edirne Valiliği ve AK Parti’den hiç kimsenin katılmaması dikkat çekti. Törene Gürkan ve 15 Temmuz Demokratik Gençlik Derneği Başkanı Veysel Güner’in yanı sıra Edirne Baro Başkanı Av. Alper Pınar, Edirne İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Geçmiş, CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, İYİ Parti Edirne İl Başkanı Ekrem Demir, Demokrat Parti Edirne İl Başkanı İbrahim Özyılmaz, CHP Edirne Merkez İlçe Başkanı Burak Güngörmedi, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Edirne Şubesi Başkanı Ahmet İsmailoğlu, Edirne Şehit Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Faruk Çiftçi, Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği Edirne İl Başkanı Aydın Bildiş ve vatandaşlar katıldılar.


Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 421 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Bu habere toplam 1 puan verildi.

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
İnce’nin partisinde Bircan! İnce’nin partisinde Bircan! 5.8.2020
Aksal’dan İstanbul Sözleşmesi açıklaması Aksal’dan İstanbul Sözleşmesi açıklaması 4.8.2020
Huzurevinde darbukalı kutlama Huzurevinde darbukalı kutlama 4.8.2020
Erdoğan Edirne’ye geliyor Erdoğan Edirne’ye geliyor 4.8.2020
İnişli çıkışlı hayata veda İnişli çıkışlı hayata veda 4.8.2020
O Müdür, Bakanla görüşmesini GÜNDEM’e anlattı O Müdür, Bakanla görüşmesini GÜNDEM’e anlattı 4.8.2020
Koronada 10 AĞUSTOS uyarısı Koronada 10 AĞUSTOS uyarısı 4.8.2020
AK Parti’de tedbirli bayramlaşma AK Parti’de tedbirli bayramlaşma 2.8.2020
ABD Büyükelçisi Edirne’deydi ABD Büyükelçisi Edirne’deydi 2.8.2020
Saros Körfezi tıklım tıklım Saros Körfezi tıklım tıklım 2.8.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 69
Web Siteleri 109
Facebook 121
Twitter 7
Instagram 5
Youtube 13


Ankete 324 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Muharrem İnce buralarda ne yapar?
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
Kışa Hazırlık
Cüneyt Özdemir

Nefize Ramadan
Özsaygı
Nefize Ramadan

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Bugün Bu Hafta Bu Ay
İnce’nin partisinde Bircan!
İnce’nin partisinde Bircan!
Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde cumhurbaşkanı adayı olan ..
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.