Edirne 27°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Tܒye Balkan Kitaplığı - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Tܒye Balkan Kitaplığı 15.7.2020 - 08:37:46
Trakya Üniversitesi Merkez Kütüphanesi’nde “Balkan Kitaplığı” hizmete açıldı. Kitaplıkta, Balkanlar, Balkan tarihi, coğrafyası, edebiyatı, siyaseti, ekonomisi ve toplum bilimleri gibi pek çok alanda 3 bini aşkın kitap ve 140 adet tez bulunuyor.Tܒye Balkan Kitaplığı

  Trakya Üniversitesi (TÜ) Merkez Kütüphanesi, kitapseverler ve araştırmacılar tarafından merak ve heyecanla beklenen “Balkan Kitaplığı”nı kullanıma açtı. Daha önce “Edirne Kitaplığı”nı oluşturarak, şehre ve kent hafızasına dair 650’den fazla kitabı bir araya getiren ve birçoğu nadir bulunan kitabı araştırmacılara sunarak önemli bir kültür hizmetine imza atan Trakya Üniversitesi Merkez Kütüphanesi, bu defa bünyesinde, 2015 yılında Prof. M. Tayyib Gökbilgin’in oğlu Altay Gökbilgin tarafından bağışlanan ve büyük çoğunluğu Balkanlar ve Edirne hakkında yazılmış kitaplardan oluşan bir kitaplığı okuyucu ve araştırmacıların hizmetine sundu. Trakya Üniversitesi, Merkez Kütüphanesi bünyesinde kurulan Balkan Kitaplığı ile önemli bir hizmeti daha hayata geçirmiş oldu. Balkanlar, Balkan tarihi, coğrafyası, edebiyatı, siyaseti, ekonomisi ve toplum bilimleri gibi pek çok alanda önemli eserlerin yer aldığı kitaplıkta, 3 bini aşkın kitap ve 140 adet tez bulunuyor. Okuyucularına geniş bir yelpazede nitelikli ve kaliteli eserler sunan Balkan Kitaplığı, Türkiye’nin Balkan ülkeleriyle olan tarihi, kültürel, sosyal, siyasal ve ekonomik ilişkilerini araştırmak, geçmişe ışık tutmak ve mirasımızın izlerini takip etmek isteyenler için önemli bir kaynak vazifesi görecek.   

YARISI TÜRKÇE, YARISI BALKAN DİLLERİNDE

Konuyla ilgili bilgi veren Trakya Üniversitesi Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanı Doç. Dr. Nurten Çetin, “Merkez Kütüphanemizin çatısı altında, Edirne Kitaplığı’nın ardından şimdi de Balkan Kitaplığı’nı akademisyenlerin, öğrencilerin, araştırmacıların ve halkımızın hizmetine sunmuş olmaktan büyük bir mutluluk duyuyoruz. Bu fikri hayata geçirmek için bir süredir yoğun bir şekilde çalışıyoruz. Hizmete açılan Balkan Kitaplığımızda bin 472 adet Türkçe, bin 617 adet Balkan dillerinde ve 145 adet de İngilizce ve Fransızca kaynak yer alıyor. Koleksiyonumuzu her geçen gün daha da geliştirerek kitaplığımızı Balkanlar alanında, önemli bir başvuru ve cazibe merkezi haline getirmeyi hedefliyoruz. İlk günden bu yana Balkan Kitaplığı fikrimizi destekleyen Rektörümüz Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu ve projenin hayata geçirilmesinde emek veren tüm çalışma arkadaşlarıma gönülden teşekkür ediyor, hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

EDEBİYAT, SANAT VE TARİH

Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, “Trakya Üniversitesi olarak pek çok platformda Balkanlar’ı gönüllere işledik, hafızalara kazıdık. Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanımız Doç. Dr. Nurten Çetin’in bir Balkan Kitaplığı kurma fikri de bizi çok heyecanlandırdı. Kitaplar, geçmişi tanıma ve geleceği doğru analiz etme konusunda eşsiz birer rehber. Bu nedenle, Osmanlı İmparatorluğu’nun yaklaşık 550 yıl hüküm sürdüğü Balkan coğrafyasındaki tarihi ve kültürel mirası gelecek nesillere aktarmak boynumuzun borcu. Neleri kaybettiğimizi, hangi değerlerin üzerinden yol almamız gerektiğini, varmak istediğimiz hedefe giden yolu bize bu kitaplar gösterecek. Tarihte önemli işler başarmış Edirne gibi kadim bir şehirde, Balkanları, soydaş ve dindaş toplumlar ile olan sosyal ve kültürel ilişkilerimizi; edebiyattan sanata, tarihten coğrafyaya ve insan bilimlerine kadar pek çok farklı alanda ilgili herkesle buluşturmak istedik. İçinde barındırdıklarıyla oldukça zengin bir külliyata sahip kitaplığımızın, Edirne’mize, bölgemize ve Ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Bu vesileyle başta Doç. Dr. Nurten Çetin hocamız olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

KİTAPLARIN İÇERİKLERİ

Trakya Üniversitesi Balkan Kitaplığı’ndan yer alan, tamamı Balkan ülkelerine ait çeşitli konu ve başlıkları içeren kitapların konu dağılımları ve sayıları şu şekilde: Bin 400 adet edebiyat ve sözbilim (Retorik), 945 adet tarih ve coğrafya, 394 adet toplum ve insan bilimleri, 140 adet tez, 160 adet dil ve dil bilimi, 97 adet sanat, 78 adet bibliyografya, kütüphane, ansiklopedi, müzecilik, gazetecilik ve yazma biçiminde, 59 adet felsefe ve psikoloji, 34 adet din ve din bilimleri, 31 adet teknoloji ve uygulamalı bilimler, 9 adet doğa bilimleri ve matematik. Kaynak: GÜNDEM HABER MERKEZİ 272 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Bu habere toplam 3 puan verildi.

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Altyapıya 40 milyon TL’lik ek kredi Altyapıya 40 milyon TL’lik ek kredi 5.8.2020
İnce’nin partisinde Bircan! İnce’nin partisinde Bircan! 5.8.2020
Aksal’dan İstanbul Sözleşmesi açıklaması Aksal’dan İstanbul Sözleşmesi açıklaması 4.8.2020
Huzurevinde darbukalı kutlama Huzurevinde darbukalı kutlama 4.8.2020
Erdoğan Edirne’ye geliyor Erdoğan Edirne’ye geliyor 4.8.2020
İnişli çıkışlı hayata veda İnişli çıkışlı hayata veda 4.8.2020
O Müdür, Bakanla görüşmesini GÜNDEM’e anlattı O Müdür, Bakanla görüşmesini GÜNDEM’e anlattı 4.8.2020
Koronada 10 AĞUSTOS uyarısı Koronada 10 AĞUSTOS uyarısı 4.8.2020
AK Parti’de tedbirli bayramlaşma AK Parti’de tedbirli bayramlaşma 2.8.2020
ABD Büyükelçisi Edirne’deydi ABD Büyükelçisi Edirne’deydi 2.8.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 69
Web Siteleri 109
Facebook 121
Twitter 7
Instagram 5
Youtube 13


Ankete 324 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Muharrem İnce buralarda ne yapar?
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
Kışa Hazırlık
Cüneyt Özdemir

Nefize Ramadan
Özsaygı
Nefize Ramadan

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Bugün Bu Hafta Bu Ay
İnce’nin partisinde Bircan!
İnce’nin partisinde Bircan!
Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde cumhurbaşkanı adayı olan ..
Altyapıya 40 milyon TL’lik ek kredi
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.