Edirne 26°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
İtalya’da Aya Sofya Yansımaları - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Yazarlar » Cüneyt Özdemir
Cüneyt Özdemir Cüneyt Özdemir
gundemgazetesi22@gmail.com
İtalya’da Aya Sofya Yansımaları 15.7.2020 - 08:22:05
Aya Sofya’nın cami olarak kullanılmaya başlanacağının açıklanmasından kısa bir süre sonra Papa Vatikan’da “İstanbul’daki Aya Sofya’yı düşünüyorum ve çok üzülüyorum” diye kısa bir konuşma yaptı.İtalya’da yazarların birçoğu Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın bu hamleyi yakın zamanda gerçekleşecek “erken seçim” sinyali ve yatırımı olarak yorumladı. Hatta okuduğum bazı yazarların, biraz daha ileriye giderek “Erdoğan bunu ne Müslümanlar ne de ibadet için yaptı” dediğine şahit oldum. Bunlar yazılıp çizilenler, isterseniz bir de bu konunun halk üzerindeki yansımalarına bakalım. Benim yaşadığım bölgede ticaret ile uğraşıyor olmamdan dolayı olsa gerek birçok kesimden insan tanıyor ve sohbet etme şansı buluyorum. Aya Sofya kararının ardından konuştuğum pek çok insan aslında Papa’nın söylemlerinin aksine alınan karardan çokta oralı olmadı. Hatta bazılarının gayet normal karşıladığına bile şahit oldum. Ekonomik kaygıların, tüm toplumun üzerine yansıdığı bu pandemi döneminden kaynaklanan bir tepki olduğunu düşünüyorum.

Sonuç itibarıyla böylesine sembolik anlamı olan bir yerin camiye dönüştürülmesi için belki de en uygun zamandı çünkü tüm dünyanın dikkati bu virüs üzerinde yoğunlaşmış durumda. Ben Aya Sofya’ya en son gittiğimde yıl 2015’ti. Bu kutsal mekanın çok farklı bir havası olduğuna şüphe yok fakat cami ve kilise arasında kalmış bu kutsal yapıda her iki dinin temsilinden dolayı biraz karmaşa yaşamadım desem yalan olur. Çünkü kilise de değil cami de. Bu sebeple meditasyonu almakta biraz zorlandım. Bu kararın destekçisi ya da karşıtı olan herkese saygı duyuyorum. İstanbul fethedildikten sonra Fatih Sultan Mehmet Han içerisinde namaz kıldı. Mustafa Kemal Atatürk’ün en sevdiği padişah olarak bilinir. Fatih Sultan Mehmet “kılıç hakkı”, Atatürk ise “Ortak Kültür Mirası” mantığı ile baktığı için farklı uygulamalar gerçekleşti. Her dönemi kendi bütünselliği ve değerleri içerisinde yorumlamak daha mantıklı olacaktır diye düşünüyorum. İstanbul defalarca kuşatılmış ve alınamamıştı. En son olarak Edirneli Fatih Sultan Mehmet kuşatmış ve galip gelmişti. Kiliseden camiye dönüştürülmesi gayet normaldi çünkü tüm İslam alemi Konstantiniyye’nin alınmasını hasretle bekliyordu ve kendisi bunu başarmıştı. Cumhuriyet döneminde Mustafa Kemal Atatürk daha farklı açıdan bakarak müzeye çevirdi. Bu da gayet normaldi çünkü bir devrim sonrası yeni bir dünya düzeni oluşmuştu. Atatürk evrensel açıdan bakıp ona göre davrandı çünkü İstanbul ikinci kez alındığında Fatih’in mantığıyla alınmadı. Koskoca bir imparatorluğun küllerinden yeni bir ülke doğdu.

Halk cebinin derdinde ve tencere kaynamadığı zaman dünyanın her yeri aynı. Bu konuda hiç şüpheniz olmasın. Ben alınan kararı nasıl görüyorum az önce açıkladım. İki karar da dönemine göre yargılanmalı. Fatih Sultan Mehmet de haklı Mustafa Kemal Atatürk’te. Peki diyeceksiniz şimdiki karara ne diyorsun? Eğer Aya Sofya’yı camiye çevirmek isteseydim en uygun zaman derdim. Altında başka bir şeyler ararsanız orası da size kalmış, ne desem yalan olur... İtalya Hristiyanlar için Vatikan’dan dolayı çok önemli bir memleket ama İtalyanlar şu an için gelecek kışı düşünüyorlar. Din ve Tanrı işlerine pek vakit ayırdıklarını sanmıyorum. En azından ben böyle gözlemliyorum.Kaynak: Cüneyt Özdemir 612 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Yazara Ait Diğer Yazılar
Kışa Hazırlık 29.7.2020
Yaşam Pınarı’nı Kaybettik 24.7.2020
Avrupa Birliği dağılıyor mu? 20.7.2020
İtalya’da Aya Sofya Yansımaları 15.7.2020
Ciğerlerimiz Yanıyor 10.7.2020
İki Norveçli çocuğun vefası 6.7.2020
Plajdaki Düşman 1.7.2020
Saraçlar Caddesi’nde Kayık Turu 26.6.2020
Covid-19 Mitinginin düşündürdükleri 22.6.2020
Umutları Dolu Vurdu 17.6.2020
Ekim’de Erken Seçim 12.6.2020
İtalya'daki Vakalar ve Sınır Hattı Gerginliği 8.6.2020
Turuncu Yelekliler Meydanlarda 3.6.2020
Belediye bisikletle işe gidene para veriyor 29.5.2020
Şeker bayramı 22.5.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 69
Web Siteleri 109
Facebook 121
Twitter 7
Instagram 5
Youtube 13


Ankete 324 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Muharrem İnce buralarda ne yapar?
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
Kışa Hazırlık
Cüneyt Özdemir

Nefize Ramadan
Özsaygı
Nefize Ramadan

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.