Edirne 11°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Kadınlardan af girişimlerine tepki - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Kadınlardan af girişimlerine tepki 11.7.2020 - 15:18:24
TCK 103 Çocuk Cinsel İstismar Affına Karşı Kadın Platformu Edirne İl Temsilciliği, çocuk cinsel istismarı suçunu düzenleyen Türk Ceza Kanunu’nun 103’üncü maddesi ile ilgili af girişimlerine karşı Saraçlar Caddesi’nde basın açıklaması yaptı. Açıklamada, istismarın suç olduğu ve tasarının durdurulması gerektiği ifade edilirken; ‘Tecavüzü aklama, yasayı uygula’, ‘Çocuk susmaz sen dinle, istismarı önle’, ‘Çocuklara dokunma, tecavüzü aklama’ ve ‘İstismarın affı, suça teşviktir’ sloganları atıldı.Kadınlardan af girişimlerine tepki

TCK 103 Çocuk Cinsel İstismar Affına Karşı Kadın Platformu Edirne İl Temsilciliği, çocuk cinsel istismarı suçunu düzenleyen Türk Ceza Kanunu’nun 103’üncü maddesi ile ilgili af girişimlerine karşı Edirne’de basın açıklaması yaptı. Saraçlar Caddesi’nde bugün düzenlenen basın açıklamasında af girişimlerinin Nisan ayında TBMM’de İnfaz Yasası görüşmeleri sırasında gündeme geldiği hatırlatılırken; istismarın suç olduğu ve tasarının durdurulması gerektiği ifade edildi.

TCK 103 Çocuk Cinsel İstismar Affına Karşı Kadın Platformu Edirne İl Temsilcisi Şahide Ağaoğlu, kadınların af girişimlerine karşı nöbetçi olmaya devam edeceğini belirtirken; “2 Temmuz günü Numan Kurtulmuş’un, Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çıkması yönünde hazırlıklarına dair açıklamasını duyduk. İstanbul Sözleşmesi’ne karşı çıkmak, şiddet uygulayan erkeklere teşvik, tüm kadınlara tehdittir. TBMM Boşanma Komisyonu Raporu’ndan beri İstanbul Sözleşmesi ve 6284 sayılı yasaya karşı sistematik bir karalama kampanyası yürütülüyor. Bu kampanya nedeniyle ne İstanbul Sözleşmesi, ne de 6284 sayılı yasa etkili bir biçimde uygulanıyor. Numan Kurtulmuş’un son açıklaması da sözleşmeyi ve yasayı uygulamamak için zaten direnmekte olan tüm kamu görevlileri en üst düzeyden bağlayıcı bir talimat niteliği taşıyor. Bu gibi açıklamaların, şiddet uygulayan erkekleri teşvik etmek, şiddete maruz kalan birçok kadının devlet mekanizmalarına başvurma cesaretini kırmak, yargı ve kolluğun görevlerini yerine getirmesine engel olmak gibi olumsuz sonuçları olacaktır” ifadelerini kullandı.

“SÖYLEMLERİNİZE SON VERİN”

Kadınlara ve kız çocuklarına yönelik fiziksel, cinsel, psikolojik ve ekonomik şiddet ile ayrımcılığı körükleyen söylemlere son verilmesi gerektiğini söyleyen Ağaoğlu; “İstanbul Sözleşmesi ve 6284 sayılı yasanın etkin bir biçimde uygulanmasını ve işlevli bir Alo Şiddet Hattı, ülke çapında yeterli sayıda kadın danışma merkezi, sığınaklar, cinsel şiddet kriz merkezleri ile şiddetle mücadelenin ulusal mekanizmasının yeterli sayı ve nitelikli destek kapasitesine ulaştırılmasını sağlayın” dedi.

“YASAL DÜZENLEMELER UYGULANMIYOR”

Af söylentisinin olduğu sürece gündeme gelecek maddeleri sıralayan Ağaoğlu; “Ceza Kanunu’ndaki 15 yaş altı çocuklarla hiçbir koşulda cinsel ilişkiye girilemeyeceği ve Medeni Kanun’daki 17 yaşın altında evlilik yapılamayacağı konusundaki yasal düzenlemeler kâğıt üzerinde kalıyor, uygulanmıyor, uygulanamıyor. Çocuk cinsel istismarcıları, işledikleri suçtan mahkûm olsalar bile kız çocuğunu ya da ailesini ikna edip resmi nikâh yaptırdıkları takdirde cezadan kurtulabileceklerini düşünebiliyorlar. Maalesef yargı da af propagandalarından etkilenerek giderek daha çok beraat kararı veriyor. Toplumda gelenek, görenek diyerek ve af söylemlerinin de teşvikiyle çocuk evliliği adı altındaki çocuk cinsel istismarının ihbar yükümlülüğü savsaklanıyor. Af söylentisi, çeşitli kişi ve kurumların, kız çocuklarının evlendirilme yaşının 12 hatta 9 olabileceği yönündeki propagandalarının sürüp gitmesine neden oluyor” sözlerine yer verdi.

“TÜM SORUMLULAR CEZALANDIRILMALI”

Ağaoğlu, af girişiminin ertelenmekle kalmaması ve bir daha asla gündeme gelmemek üzere Türkiye gündeminden tamamen çıkarılması gerektiğini vurgularken; “Çocuk yaşta zorla evlendirmeleri ve çocuk istismarını önlemesi gereken ama aksine teşvik eden, kolaylaştıran ya da göz yuman tüm sorumlular cezalandırılmalı; kamu görevlileri ise görevlerinden alınmalıdır. Evlenme ehliyeti olmayan çocuklara dini nikâh kıyan din görevlileri, çocuklarını çocuk yaşta evlendiren aileler ve ihbar yükümlülüğünü yerine getirmeyerek buna göz yuman kişiler ve resmi otoriteler özellikle cezalandırılmalıdır. 5 yıllık bir Çocuk Yaşta Zorla Evlendirmeler ile Mücadele Strateji Belgesi ve Eylem Planı çıkartılmalı; daha önce çıkartılan planlar uygulanmalı, yeterli bütçe ve insan kaynağı tahsis etmesi sağlanmalıdır” dedi.

“ŞİDDETİ DURDURUN”

Çocuk cinsel istismarcılarına yönelik af girişimlerinden tamamen vazgeçilerek kamuoyuna ilan edilmesini talep eden Ağaoğlu; “İstanbul Sözleşmesi’ni ve 6284 sayılı Şiddet Yasası’nı karalamaktan vazgeçin. Kadınlara ve kız çocuklarına karşı şiddeti durdurun. Kadınların kazanılmış haklarını tehdit etmekten vazgeçin” diye konuştu. Basın açıklaması sırasında katılımcılar da, ‘Tecavüzü aklama, yasayı uygula’, ‘Çocuk susmaz sen dinle, istismarı önle’, ‘Çocuklara dokunma, tecavüzü aklama’ ve ‘İstismarın affı, suça teşviktir’ sloganları attılar.

DESTEK VERENLERİ AÇIKLADI

Basın açıklamasına başta Edirne Belediyesi olmak üzere Edirne İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Geçmiş, CHP Edirne İl Kadın Kolları, Demokrat Parti Edirne Merkez İlçe Başkanlığı, Sol Parti Edirne İl Örgütü, Demokrat Parti Edirne İl Başkanlığı, HDP Edirne İl Örgütü, Edirne Barosu, Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Edirne Şubesi, KESK Edirne Şubeler Platformu, TMMBO Edirne İl Koordinasyon Kurulu, Edirne Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu, Edirne Tabip Odası, Emekli-Sen Edirne Şubesi Kadın Komisyonu, Edirne Kent Konseyi, Edirne Kent Konseyi Kadın Meclisi, ADD Edirne Şubesi, Cumhuriyet Kadınları Derneği Edirne Şubesi, Edirne Bedensel Engelliler Derneği, Edirne Çocuk Hakları Derneği, Edirne Kadın Meclisi, Edirne Kadın Merkezi Danışma Derneği, Edirne Roman Eğitim Gönüllüleri Derneği, Trakya Roman ve Engelliler Derneği, Trakya Üniversitesi Kadın Kolektifi, Türk Kadınlar Birliği Edirne Şubesi, Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği Edirne Şubesi, Kırkpınar Kültürünü Tanıtma ve Yaşatma Derneği ile ÇYDD Edirne Şubesi de destek verdiler. Ağaoğlu, basın açıklamasına destek verenlere teşekkür ederken; eylem sona erdi.Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 973 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Yardımlar Ramazan’da da sürüyor Yardımlar Ramazan’da da sürüyor 13.4.2021
Depodaki çeltikler TMO’da Depodaki çeltikler TMO’da 13.4.2021
Çeltikçilerden İba’ya teşekkür Çeltikçilerden İba’ya teşekkür 13.4.2021
CHP’den afiş kararına itiraz CHP’den afiş kararına itiraz 13.4.2021
Gaytancıoğlu’ndan TMO’ya çağrı: ÇİFTÇİYİ KORU Gaytancıoğlu’ndan TMO’ya çağrı: ÇİFTÇİYİ KORU 13.4.2021
Kaçak avcılığa ceza yağdı Kaçak avcılığa ceza yağdı 13.4.2021
Çoğunluk ulaşımı “BEĞENMİYOR” Çoğunluk ulaşımı “BEĞENMİYOR” 13.4.2021
Ve Gazi yıkıldı… Ve Gazi yıkıldı… 13.4.2021
Hedefi Dünya Şampiyonluğu Hedefi Dünya Şampiyonluğu 12.4.2021
Selimiye’ye Ramazan mahyası Selimiye’ye Ramazan mahyası 12.4.2021
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 89
Web Siteleri 136
Facebook 127
Twitter 9
Instagram 6
Youtube 14


Ankete 381 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
VE VEDA
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
Saraçlar’daki Lüks Otomobil
Cüneyt Özdemir

İlkyaz Savaş
AŞI
İlkyaz Savaş

Nefize Ramadan
İç doğamız ve YOGA
Nefize Ramadan

Recep Duymaz
İstiklal Marşı Yılında: İstiklal Marşı’mızın..
Recep Duymaz
Bugün Bu Hafta Bu Ay
Bugün için henüz haber eklenmedi.
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2021 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.