Edirne -3°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Gaytancıoğlu’ndan şok iddia - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Gaytancıoğlu’ndan şok iddia 10.7.2020 - 17:44:21
CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Edirne’nin en başarılı okullarından olan Süleyman Demirel Fen Lisesindeki öğrencilerin baskıyla karşı karşıya olduğunu öne sürdü. Konuyu Meclis gündeme taşıyan Gaytancıoğlu, bunu yapanların derhal görevden alınması gerektiğini söyledi.Gaytancıoğlu’ndan şok iddia

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Süleyman Demirel Fen Lisesi’nde öğrencilerin fiziki ve psikolojik baskıyla karşı karşıya kaldığını ileri sürdü. Gaytancıoğlu Edirne Süleyman Demirel Fen Lisesinde yaşanan olayları Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a sordu. Gaytancıoğlu, yaptığı açıklamada “Edirne’nin en başarılı öğrencilerini gericiliğin karanlığıyla kontrol altına alacağını düşünen bir zihniyetin okulda öğrencilere baskı yapması kabul edilebilir bir durum değildir. Yapılan baskılar nedeniyle okuldan ayrılan öğrencilerimiz vardır. Veliler tedirgindir. Milli eğitimde her taşın altında yandaş bir sendika çıkıyor” ifadelerini kullandı.

Yandaş sendikanın milli eğitimde paralel bir yapı kurduğuna, yapılan her atamanın bu sendikayla olan ilişkiye göre yapıldığını öne süren Gaytancıoğlu, Edirne’nin en başarılı okullarından olan Süleyman Demirel fen Lisesindeki öğrencilerin fiziki ve psikolojik baskıyla karşı karşıya bulunduğunu, bunu yapanların derhal görevden alınması gerektiğini belirti.

NAMUS MESAFESİNİ SORDU

Yaşananların halkın endişesine yol açtığını kaydeden Gaytancıoğlu “Cumhuriyet değerlerine bağlığı ve bu değerlere hassasiyeti yüksek olan seçim bölgem Edirne ilimizin en önemli öğretim kurumlarından olan Edirne Süleyman Demirel Fen Lisesinde yaşananlara dair basına yansıyanlar halkımızda endişeye yol açmaktadır” diyerek Milli Eğitim bakanı Ziya Selçuk’a şu soruları yöneltti: Edirne Süleyman Demirel Fen Lisesinde öğrencilere yapılan baskılarla ilgili basına yansıyan haberler Bakanlığınıza ulaşmış mıdır? Bu haberlerle ilgili bir soruşturma açtınız mı? Açmayı düşünüyor musunuz? Müdür olarak atadığınız kişinin Eğitim Bir-Sen’li olmaktan başka bir özelliği, daha önce görev yaptığı okullarda somut bir başarısı var mıdır? Bakanlığınızın belirlediği kız ve erkek öğrenciler arasında bir ‘namus mesafesi’ var mıdır? Kurucusu olduğunuz özel okulda da öğrenciler arasında böyle bir ‘namus mesafesi’ uygulaması var mıdır? Öğrencilerin zorla sohbetlere katılmaya zorlandığı doğru mudur?  Öğrencilere fiziksel şiddet uygulayan öğretmenler hakkında bir işlem yaptınız mı? Baskı yapılan, şiddet uygulanan öğrencilerden ve bunların ailelerinden özür dilemeyi düşünüyor musunuz? Yapılan gerici baskıların toplumda yaratabileceği tepkilerin sorumlusu kim olacaktır? Bakanlığınızda yönetici olmanın ön şartı yandaş sendikaya üye olmak mıdır? Edirne genelindeki okullarda müdür ve müdür yardımcılığı yapanların kaçı hangi sendikaya üyedir? Eğitim Bir-Sen denen sendika Bakanlığınız içinde bir paralel yapı mı kurmuştur? Bu paralel yapı ile ilgili bir soruşturma açmayı düşünüyor musunuz? Okullarımıza liyakatli yöneticileri atamak için bir çalışmanız var mıdır? Söz konusu haberlerde adı geçenleri görevden almayı düşünüyor musunuz? Laik eğitimin Bakanlığınızın anayasal görevi olduğunu unuttunuz mu? Benzer yöntemlerin FETÖ okullarında da uygulanmış olması tesadüf müdür? Bakanlığınız ‘fikri hür, irfanı hür, vicdanı hür’ nesiller yetiştirmek için mi çalışmaktadır? Yoksa bir FETÖ projesi olarak aklını ve vicdanını birilerine kiralamış, dünyayı anlamaktan, ülkesine bağlılıktan uzak nesiller yetiştirmek için mi? Bakanlık olarak gençlerimize baskı yapan ve milli eğitimin temel amaçlarıyla çelişen uygulamalar yapan bu ‘yöneticileri’ ne zaman görevden alacaksınız? 

 

 Kaynak: GÜNDEM HABER MERKEZİ 778 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Bu habere toplam 5 puan verildi.

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Deva-i Misk Helvası’na coğrafi işaret Deva-i Misk Helvası’na coğrafi işaret 18.1.2021
“Yaşama tutunma savaşı veriyoruz” “Yaşama tutunma savaşı veriyoruz” 18.1.2021
Eğitim-İş’ten dava Eğitim-İş’ten dava 18.1.2021
Şentürk son yolculuğuna uğurlandı Şentürk son yolculuğuna uğurlandı 18.1.2021
AFAD’a Farsça mektup AFAD’a Farsça mektup 18.1.2021
“KÖYDE GENÇ YOK” “KÖYDE GENÇ YOK” 18.1.2021
O yazı isyan ettirdi: Hayvanseverler ayakta O yazı isyan ettirdi: Hayvanseverler ayakta 18.1.2021
Örnek akademisyene veda Örnek akademisyene veda 18.1.2021
Kar teğet geçti Kar teğet geçti 18.1.2021
Edirneliye moral konseri Edirneliye moral konseri 16.1.2021
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 81
Web Siteleri 130
Facebook 125
Twitter 9
Instagram 6
Youtube 14


Ankete 365 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Okullara kıymayın efendiler! Analara da!
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
Bu aşılar neden araştırılmaz?
Cüneyt Özdemir

İlkyaz Savaş
Hazır mıyız?
İlkyaz Savaş

Nefize Ramadan
İç doğamız ve YOGA
Nefize Ramadan

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2021 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.