Edirne 9°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Maske gerekli midir? - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Yazarlar »

Maske gerekli midir? 6.7.2020 - 10:36:52
Başlığı okuduğunuzda muhtemelen pandemi süreci aklınıza gelecek. Maske takılmalı mı, takılmamalı mı, kim takmalı, takıldığı zaman bizi ne kadar koruyor gibi bilgiler içeren birçok yazı yazıldı, programlar yapıldı. Fakat bu yazıda maskenin eski çağlardan günümüze kadar geçirdiği değişim, kimler tarafından, hangi amaçla kullanılmış, ona bakılacak.Prehistorik dönemde yaşayan mağara insanları ve onların farklı nedenlerle, karşısındaki rakiplerini korkutma amaçlı veya öldürdükleri hayvanların ruhlarını huzura erdirmek için kullandıkları maskeler (hayvan kafatasları) varmış. Daha yakın zamanlardan da örnek verecek olursak barbarlar (Vikinglerin) ve daha çağdaş kabileler, Slavlar gibi, hayvan maskelerini ve boynuzları düşmanlarda korku yaratmak veya dini ve ritüel amaçlı kullanırlarmış. Mısırlılar maskeyi bir sanat haline getirmişler ve bu şekilde birçok tanrıya saygılarını sunmuşlardır. Değerli metaller ve taşlardan yapmış oldukları maskeleri, firavunların lahitlerinin üzerine bırakarak onlara olan bağlılıklarını göstermişlerdir. Krallık dönemlerdeki kullanılan maskelere örnek vermek gerekirse, genelinde savaş sırasında kullandıkları koruma ve süs amaçlı metal maskeler (zırh) kullanıldığı dikkat çekmiştir. Günümüzde ritüel amaçlı kullanılan maskeler bulunmakta ve bunlar karnaval, kutlama ve dini ritüellerden oluşan gösterilerde kullanılmaktadır. Bugüne geldiğimizde fiziksel maskenin kullanılmasının gerektiği düşmanca ortam şekil değiştirdiği için bu tür maskelere gerek kalmamıştır.

Fakat bu düşmanlık gerçekten kayboldu mu? Teknolojinin ve kolektif mantığın gelişmesiyle insanların entelektüel gelişimi artıkça maske kullanımına psikolojik bir anlam yüklenmiyor mu? Ben cevabın evet olduğunu düşünüyorum, çünkü insanın her zaman korunmaya ihtiyacı vardır. Geçmişte fiziksel saldırgan ortamdan fiziksel maskelerle korunma, bugünümüzde ise saldırganlık daha ince ve gizli iken psikolojik maskeye ihtiyaç duyarız, bu da yüz mimiklerinin, jestlerimizin ve vücut şeklimizin değişmesinden ibarettir.

Zoolojide mimikri kavramının bulunması rastlandı değildir: Hayvanların bulundukları ortamla aynı görünmeleri için renk değiştirmeleri ve bu şekilde düşmanlarının saldırılarından korunmalarıdır.

Mimikrinin insanlarda da olduğunu düşünüyorum. Ama farklı insanlarda ve farklı koşullarda mimiklerin değişiminin farklı motivasyona dayalı olduğuna inanıyorum. Mesela aktörler maskeyi büründükleri kişiyi canlandırmak için kullanırlar. Motifimiz psikolojik korunma da olabilir, refah yüz ifadesiyle aslında ne kadar kırılgan veya duygusal anlamda ne kadar çok incitilebilir olduğumuzu saklarız. Ama ne yazık ki büyük bir kesimin maske kullanma motifi onurlu değildir - yalan, manipülasyon, kandırma. Bazı insanlar “merhametli” maske takınırlar sırf hastalıklı meraklarını gidermek ve başkalarının hayatına karışıp, değerli görünen fikirler vermek için.  “Suçsuz bakış” maskesi - yalancıların kullandığı. İkiyüzlülük maske olarak, daha büyük bir dikkatle ele alınmalı. Taktiksel ve kibar davranış ve ikiyüzlülüğün arasındaki ince çizginin anlaşılması epey zaman alabilir. Bazen kibar, süslü sözlerin ardında tatsız düşünceler gizlidir. İnceliğin arkasında gizlenen ikiyüzlülük çağdaş dönemin en zararlı ürünlerinden bir tanesidir.

Bu durumları araştıran bilim dalı vardır - fizyonomi, farklı fizyonomileri araştırır. Psikolojide bir sürü dal mevcut, yalan söyleme ve yüz ifadesinin (mimiklerin) değişiminin arasındaki bağlantıyı araştırırlar. Yalan söyleyen insan sık sık gözlerini yumar, kaşının birini kaldırır, dudaklarını farklı yönlere oynatır, saçına veya kafasının başka bir yerine dokunur.

Çok kazançlı bir sanayiden de bahsetmek isterim, üretmekte olduğu ürünü ben şahsen fiziksel ve psikolojik maskenin arasındaki sınıra yerleştiriyorum. Bu makyajdır: grimler, rujlar, kremler kozmetik ürünler genel olarak bu grubu oluşturmakta ve burada bir soru ortaya çıkmaktadır. Makyaj mazur görülebilir bir denemedir, etrafımızdaki insanları ne kadar güzel ve çekici olduğumuza inandırmak için. Bu şekilde kendimize estetik anlamda zengin ama hoşgörü anlamımda zayıf bir hayat planlıyoruz. Buna örnek vermek gerekirse iş başvurularında istenilen aktüel fotoğrafımızdır. Psikolojik açıdan maskenin kullanımı gerekli midir sorusuna benim cevabım şudur: bu tamamıyla kullanan kişinin motivasyonuna bağlıdır.

Maske gerekli midir sorusuna cevap vermem için ilk önce maske kavramı nedir onu belirtmem gerek. Benim düşünceme göre fiziksel açıdan maske farklı amaçlarla yüze takılan bir objedir. Bana göre amaç maske kullanımını haklı kılar, bunları da dörde bölmek mümkündür:

* Ritüel için kullanılan maskeler - gelenek ve görenekleri korumak için gereklidir

* Karnaval maskeleri - taşıdıkları eğlence ve kutlama amaçlı gereklidir

* Koruma amaçlı takılan maskeler - onların gerekliliği tartışılamaz askerin gaz maskesi, dalgıcın kullandığı maske, kozmonotun uzay giysisi, medikal maskeler, aktörün kullandığı maske - Batman, Superman, Örümcek Adam, Darth Vader vs.

* Kozmetik maskeler- kullanımın yararlı olduğu kanıtlanmış olan maskeler

Pandemi sürecine geri dönersek eğer medikal maske takılmalı mı, takılırsa, hangi amaçla takılmalı, bence herkes kendi cevabını verecek duruma gelmiş olmalı artık.

 Kaynak: Nefize Ramadan 1672 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Yazara Ait Diğer Yazılar
İç doğamız ve YOGA 27.10.2020
Kıtlık 19.10.2020
Döndü Tersine 5.10.2020
Bulgaristan’da Türkçe Dili 28.9.2020
Bir zamanlar… 21.9.2020
Başlıksız yazı 14.9.2020
Kimim ben? 24.8.2020
Günümüzün Panoptikonu 17.8.2020
Bunu Kişisel Algılama 10.8.2020
Özsaygı 4.8.2020
Kolay yolu seçen insanların, hayatları zordur 24.7.2020
Odaklanma, odaklanamama arası ince çizgi 15.7.2020
Maske gerekli midir? 6.7.2020
Huzur, uyum yeterince mutluluğun gizemi 1.7.2020
Güzellik Nedir? 11.7.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 98
Web Siteleri 148
Facebook 130
Twitter 10
Instagram 8
Youtube 14


Ankete 408 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Cüneyt Özdemir
Kotalı Ruhsat Uygulaması
Cüneyt Özdemir
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2021 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.