Edirne -3°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Kuraklık ve hastalık çiftçiyi vurdu - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Kuraklık ve hastalık çiftçiyi vurdu 3.7.2020 - 19:28:46
AK Parti Edirne İl Genel Meclisi Üyesi Secaattin Uyur, Lalapaşa ilçesi ve köylerindeki çiftçilerin buğday, kanola, saman ve ayçiçeğinde yaşadığı sorunları açıkladı. Uyur, 2019 yılı hasadında 1 tona kadar buğday verimi görülen Çömlekakpınar köyünde 150 ile 250 kilo arasında buğday biçimi gerçekleştirildiğini belirtirken; “Sarı cüce hastalığı ile kuraklıktan dolayı bölgemizde çok ciddi sıkıntılar var. Çiftçiye acilen borç ertelemesi ya da tohumluk desteği yapılması lazım” dedi.Kuraklık ve hastalık çiftçiyi vurdu

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Edirne İl Genel Meclisi Üyesi Secaattin Uyur, Lalapaşa ilçesindeki çiftçilerin sorunlarına dikkat çekti. Başta Lalapaşa ilçe merkezi olmak üzere Ortakçı, Kavaklı, Sinanköy, Çömlekakpınar, Çatma, Dombay, Hanlıyenice, Ömeroba, Sarıdanişment, Süleymandanişment, Taşlımüsellim köylerinde 2020 yılı hasadının sona ermek üzere olduğunu belirten Uyur, buğday, kanola ve saman üretimindeki sorunları açıkladı.

İlçede ve köylerde yaşanan kuraklık ve hastalıkların ürün verimliliğini düşürdüğünü söyleyen Uyur, 2019 yılı hasadında 1 tona kadar buğday verimi görülen Çömlekakpınar köyünde 150 ile 250 kilo arasında buğday biçimi gerçekleştirildiğini söyledi. Kanola’da lahana güvesi hastalığının ortaya çıktığını belirten Uyur, balya üretiminde yaşanan düşüşe de dikkat çekti.

“GEÇEN YIL 1 TON, BU YIL 250 KİLO BUĞDAY BİÇİYORUZ”

Lalapaşa ilçesinde 2020 yılı hasadının yaklaşık yüzde 70 oranında tamamlandığını açıklayan Uyur; Lalapaşa merkez, Ortakçı, Kavaklı, Sinanköy, Çömlekakpınar, Çatma, Dombay, Hanlıyenice, Ömeroba, Sarıdanişment, Süleymandanişment, Taşlımüsellim köylerimizde orak sona yaklaştı. Balkan’daki bazı köylerimizde de yaklaşık 2 günden beri biçme yeni başladı. Fakat bu yıl görülmemiş bir kuraklık yaşıyoruz. Geçen yıl 500, 600 ve 800 kilo buğday biçtiğimiz, hatta 1 tona kadar biçtiğimiz Çömlekakpınar’da 150 ile 250 kilo, maksimum 300 kilo buğday biçiyoruz. Sarı cüce hastalığı ile kuraklıktan dolayı bölgemizde çok ciddi sıkıntılar baş gösterdi. Kuralığın yanı sıra sarı cüce hastalığının olduğu yerler de verimi olumsuz etkiledi” ifadelerine yer verdi.

“25 ile 100 KİLO ARASINDA KANOLA BİÇİYORUZ”

Kanolada lahana güvesinin ortaya çıktığını açıklayan Uyur; “Bu tırtılın olduğu yerlerde 25 ile 100 kilo arasında kanola biçiyoruz. Bu da maliyetini kurtarmıyor. Çok kötü bir dönemden geçiyoruz ve çiftçiye acilen borç ertelemesi ya da tohumluk desteği yapılması lazım. Yoksa çiftçimiz bu yıl çok mağdur ve zor durumda. Balya sıkıntısı baş gösterdi. İnsanlar, hayvanına vermek için tarladan 10-12 TL’den saman alıyorlar. Birçok çiftçimiz, her yıl kendi tarlasından saman ile idare edebiliyordu. Fakat tane olmayınca ekinlerin boyu 30 santimde kalmış. Makine de bunu 10 santim yukarıdan biçiyor. 20 santim saptan 3-4 tane balya çıkıyor. Bunu 10 TL’ye alacak ama nasıl yapacak, yetiştirecek hiç bilmiyoruz” dedi.

“ÇİFTÇİMİZİN YÜKÜNÜ HAFİFLETELİM”

Lalapaşa, Hanlıyenice, Sinanköy, Çömlekakpınar ve Ortakçı’da ayçiçeğinde de kötü bir sezonun geçtiğini söyleyen Uyur; “Ayçiçeklerimiz fena değil. Son zamanda yağış aldık. Fakat özellikle Lalapaşa, Hanlıyenice, Sinanköy, Çömlekakpınar ve Ortakçı’da ayçiçekleri de kötü. Bu bölge fazla mevsim yağışı da almadı. Orak zamanında birkaç kez yağmur düştü ama çok az düştü. Ayçiçekleri de tahmini 100-150 kilo civarında kalır. Kötü bir sezon geçiriyoruz. Çiftçilerimizin, Allah yardımcısı olsun. Kuraklığa diyecek sözümüz yok ama bir nebze borç ertelemesi ya da tohumluk desteği olursa, en azından çiftçimizin yükünü hafifletmiş oluruz. Yetkililerin bu konuda yardımcı olacağına inanıyorum. Çiftçi toprakla doğmuş, toprakla ölecek. Elbette gelecek yıl da ekim yapılacak. Ama çiftçide varsa herkeste olacak. Edirne ekonomisi, tarım ve turizm ile alakalıdır. Havsa, İpsala, Süloğlu, Uzunköprü ve Keşan iyiymiş ama bizim bölgemizde çok ciddi sıkıntılar var. Yağmurun yağmaması ve hastalığın olması çok etkiledi. Bu nedenle yardıma ihtiyaç var” diye konuştu. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 719 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Deva-i Misk Helvası’na coğrafi işaret Deva-i Misk Helvası’na coğrafi işaret 18.1.2021
“Yaşama tutunma savaşı veriyoruz” “Yaşama tutunma savaşı veriyoruz” 18.1.2021
Eğitim-İş’ten dava Eğitim-İş’ten dava 18.1.2021
Şentürk son yolculuğuna uğurlandı Şentürk son yolculuğuna uğurlandı 18.1.2021
AFAD’a Farsça mektup AFAD’a Farsça mektup 18.1.2021
“KÖYDE GENÇ YOK” “KÖYDE GENÇ YOK” 18.1.2021
O yazı isyan ettirdi: Hayvanseverler ayakta O yazı isyan ettirdi: Hayvanseverler ayakta 18.1.2021
Örnek akademisyene veda Örnek akademisyene veda 18.1.2021
Kar teğet geçti Kar teğet geçti 18.1.2021
Edirneliye moral konseri Edirneliye moral konseri 16.1.2021
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 81
Web Siteleri 130
Facebook 125
Twitter 9
Instagram 6
Youtube 14


Ankete 365 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Okullara kıymayın efendiler! Analara da!
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
Bu aşılar neden araştırılmaz?
Cüneyt Özdemir

İlkyaz Savaş
Hazır mıyız?
İlkyaz Savaş

Nefize Ramadan
İç doğamız ve YOGA
Nefize Ramadan

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2021 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.