Edirne -3°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
BES’ten revize talebi - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
BES’ten revize talebi 3.7.2020 - 18:42:54
BES Edirne Şubesi Başkanı Emre Sarı, 2019 yılında imzalanan toplu sözleşmenin, emekçilerin alımgücü kaybına göre yeniden revize edilerek refahtan pay verilmesini talep etti. Sarı, açıklanan zam oranlarının, emekçileri, aldığı maaşla hayatını sürdüremeyecek hale getirdiğini söyledi.BES’ten revize talebi

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu’na (KESK) bağlı Büro Emekçilere Sendikası’nın (BES) Edirne Şubesi, 2019 yılında imzalanan toplu sözleşmenin, emekçilerin alımgücü kaybına göre yeniden revize edilerek refahtan pay verilmesini talep etti.

                BES Edirne Şubesi’nde düzenlenen basın açıklamasını Şube Başkanı Emre Sarı okudu. Sarı, Türkiye’nin, Mart ayı ile beraber pandemi sürecinin yarattığı ekonomik krizle karşı karşıya kaldığını söyledi. Bütçenin revize edilerek kaynakların başta sağlık olmak üzere sosyal güvenlik ve sosyal yardımlara aktarılmasının dönemsel bir ihtiyaç olduğunu belirten Sarı; “Genel olarak siyasi iktidarın yapması gereken 2020 yılı bütçesini revize ederek pandemi sürecinden olumsuz etkilenen kesimleri öncelleyen bir yaklaşımla yeni bir bütçe hazırlamak, bütçenin finansmanı için başta servet vergisi olmak üzere gerçekçi adımlar atmaktır. Aksi takdirde açıklanan paketlerde ifade edilen rakamların gerçekliği tartışılmaya devam edecektir” ifadelerini kullandı.

“TÜİK MANİPÜLASYONA DEVAM EDİYOR”

                TÜİK verilerine göre 2020 yılının Mart döneminde işsiz sayısının 573 bin kişi azalarak 3 milyon 971 kişiye düştüğünün ifade edildiğine dikkat çeken Sarı; “Kısa çalışma ödeneği alan 3,5 milyon kişi, işsizlik ödeneği alan 1 milyon kişi, işsiz sayılmadığından gerçek işsiz sayısının daha da yüksek olduğu ortadadır. Siyasi iktidar tarafından açıklanan veriler birbiri ile çelişmekte, TÜİK her zaman olduğu gibi gerçekçi olmayan veriler ile manipülasyona devam etmektedir” dedi.

“ZAM ORANLARI TRAJİKOMİK”

                2019 yılında yapılan toplu sözleşme sürecinde kamu emekçileri ve emekliler için belirlenen 2020 yılı için yüzde 4+4 ve 2021 yılı için yüzde 3+3 zam oranlarının son gelişmelerle birlikte trajikomik olduğunu söyleyen Sarı; “Siyasi iktidar ekonomik verilerle ilgili hedeflerinin birçoğunun revize ederken maaş zamlarının aynı kalması, milyonlarca kamu emekçisi ile emeklileri mağdur etmeye devam etmektedir. Bugün açıklanan yüzde 1,13 Haziran ayı enflasyonu, bu sürecin bir ürünü olarak ortaya çıkmıştır. Yıllık enflasyon yüzde 12,62 olarak gerçekleşirken, kamu emekçileri ve emekliler açışından yüzde 1.75 enflasyon farkı oluşmuştur” sözlerine yer verdi.

“ENFLASYON FARKI ZAM DEĞİL”

                Açıklanan enflasyon rakamlarının gerçekliği yansıtmadığını belirten Sarı; “Bugün muhtemelen yandaş basın yayın kuruluşları ‘Memura Müjde’ başlıklı haberler yaparak yüzde 1,75 enflasyon farkını zam olarak öne çıkaracaktır. Buradan bir kez daha ifade ediyoruz enflasyon farkı zam olmadığı gibi reel kayıplarımızı karşılamaktan oldukça uzaktır. Uzun yıllardır kamu emekçilerine yapılan Temmuz zamları, kamu emekçileri yılın ikinci yarısında yüzde 15’lik gelir vergisi diliminden yüzde 20’lik dilime geçtikleri için vergi olarak geri alınmaktadır. Emekçilerin vergi soygununa ve sipariş usulü ile hazırlanan enflasyon rakamlarına tahammülü kalmamıştır” dedi.

“REFAHTAN DA PAY VERİLMELİ”

                Sarı, açıklanan zam oranlarının, emekçileri enflasyona ezdirdiğini söylerken; “Emekçiler, aldığı maaşla hayatını sürdüremeyecek hale getirmektedir. 2019 yılında imzalanan toplu sözleşme emekçilerin alımgücü kaybına göre yeniden revize edilmeli ve emekçilere sadece düşük gösterilen enflasyon oranında yapılacak zamlarla yetinilmemeli, mutlaka refahtan pay da verilmelidir” diye konuştu. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 601 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Deva-i Misk Helvası’na coğrafi işaret Deva-i Misk Helvası’na coğrafi işaret 18.1.2021
“Yaşama tutunma savaşı veriyoruz” “Yaşama tutunma savaşı veriyoruz” 18.1.2021
Eğitim-İş’ten dava Eğitim-İş’ten dava 18.1.2021
Şentürk son yolculuğuna uğurlandı Şentürk son yolculuğuna uğurlandı 18.1.2021
AFAD’a Farsça mektup AFAD’a Farsça mektup 18.1.2021
“KÖYDE GENÇ YOK” “KÖYDE GENÇ YOK” 18.1.2021
O yazı isyan ettirdi: Hayvanseverler ayakta O yazı isyan ettirdi: Hayvanseverler ayakta 18.1.2021
Örnek akademisyene veda Örnek akademisyene veda 18.1.2021
Kar teğet geçti Kar teğet geçti 18.1.2021
Edirneliye moral konseri Edirneliye moral konseri 16.1.2021
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 81
Web Siteleri 130
Facebook 125
Twitter 9
Instagram 6
Youtube 14


Ankete 365 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Okullara kıymayın efendiler! Analara da!
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
Bu aşılar neden araştırılmaz?
Cüneyt Özdemir

İlkyaz Savaş
Hazır mıyız?
İlkyaz Savaş

Nefize Ramadan
İç doğamız ve YOGA
Nefize Ramadan

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2021 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.