Edirne -3°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Meclis’i 2’ye bölen öneri geri çekildi - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Meclis’i 2’ye bölen öneri geri çekildi 1.7.2020 - 17:52:18
Edirne İl Genel Meclisi’nin Haziran ayı toplantılarında gündeme gelen ve AK Parti ile CHP gruplarını karşı karşıya getiren Havsa ilçesindeki Zarbun Çiftliği’nin gümrükleme alanı yapımı şartıyla İl Özel İdaresi’ne hibe edilmesi konusu, Edirne Valisi Ekrem Canalp’in talebi sonunda Meclis gündeminden oy birliğiyle çekildi. Gündemin görüşülmesi sırasında CHP grubu, konuyla ilgili basına verdiği açıklamalarda ‘CHP zihniyeti’ ifadeleri kullanan AK Parti Grup Başkanvekili Nedret Akbulut’a tepki gösterdi.Meclis’i 2’ye bölen öneri geri çekildi

Edirne İl Genel Meclisi’nin Temmuz ayı toplantıları bugün başladı. Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş’in yönetiminde bugün Temmuz ayındaki ilk toplantısını gerçekleştiren İl Genel Meclisi’nde 2 adet gündem maddesi görüşülerek karara bağlandı.

Edirne Valisi Ekrem Canalp tarafından Meclis Başkanlığı’na gönderilen yazının okunması ile başlayan toplantıda; Edirne’nin Fındık Fakih Mahallesi’nde bulunan ve 22 bin 160 metrekare alana sahip şehir stadı vasıflı taşınmazın yazısı ile gümrükleme alanı şartıyla bağış yazısına önceki toplantılarda karar alınması istendiği belirtilirken; meydana gelen gelişmeler sonucu konuların gündemde görüşülmesine gerek kalmadığı ve gündemden çekilmesi talep edildi.

HAZİRAN AYI TARTIŞMASI GÜNDEME GELDİ

Şehir stadı ve Havsa’da bulunan Zarbun Çiftliği’nin gümrükleme alanı olarak planlanmasıyla ilgili talep yazıları, İl Genel Meclisi’nde oy birliğiyle gündemden çekildi. Oylama öncesi CHP Grup Başkanvekili Erdoğan Gümülcineli, AK Parti Grup Başkanvekili Nedret Akbulut ve İl Genel Meclisi Havsa Üyesi Serdar Çığla söz alarak konuyla ilgili görüşlerini sundular. Erdoğan Gümülcineli, CHP’nin Edirne için gelecek yatırımlara hiçbir zaman hayır demeyeceğini belirtirken; Havsa’da gümrükleme alanı yapılması şartıyla hibe verilmek istenen alanını komisyona havale edilmesinin ardından konuyla ilgili CHP’li üyelerin bilgi sahibi olduğunu ifade etti. Nedret Akbulut ise Havsa’daki gümrükleme alanı planıyla ilgili CHP’li üyelerin, konunun gündeme gelmeden önce de bilgileri olduğunu savunurken; yatırımın bölgeye hayırlı olmasını diledi. Akbulut’un konuşmasına tepki gösteren Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş de gümrükleme alanı ile ilgili bilgisinin bulunmadığını ve bilgisi olması halinde Meclis’i bilgilendirebileceğini söyledi. Serdar Çığla da toplantıda konuyla ilgili söz alarak açıklamalarda bulundu. Çığla, gümrükleme alanı planıyla ilgili CHP hakkında birçok olumsuz demeçler verildiğini söylerken; AK Parti grubuna tepki gösterdi. CHP’nin Edirne’deki yatırımlara karşı olmadığını belirten Çığla, CHP grubunun hiç kimseye saygısızlık yapmadığını söyledi. Konunun komisyona havale edilmesinin ardından konuyla ilgili birçok bilginin ortaya çıktığını söylerken; “Spekülasyon yapılmasına hiç gerek yoktu” dedi.

‘CHP ZİHNİYETİ’ TARTIŞMASI

Konuşmaların ardından söz alan İl Genel Meclisi Uzunköprü Üyesi Ahmet Sarıgül, Akbulut’un konuyla ilgili basında yer alan demeçlerinde kullandığı ‘CHP zihniyeti’ ifadelerine tepki gösterdi. Sarıgül, “Bu CHP zihniyeti nedir? Şov yapıyorsunuz” ifadelerini kullandı. Akbulut, Sarıgül’ün tepkisine cevap verirken; “Konuyu dağıtmayalım” dedi. İl Genel Meclisi Merkez Üyesi Çiğdem Gegeoğlu da Sarıgül’e destek verirken; “Basının önünde bu konuyla ilgili bir iddiada bulunuyorsunuz. Doğal olarak biz nasıl ki Zarbun Çiftliği ile ilgili bilgimiz yokken sorduğumuz gibi CHP zihniyetini de öğrenmek istiyoruz. Böyle bir şey ki. Bunu söyleyip sonra burada konuyu dağıtmayalım diyorsunuz” sözlerine yer verdi. Gegeoğlu’na cevap veren Akbulut da Edirne Valisi Ekrem Canalp’in konuyu geri çektiğini söylerken; “Biz de bu konuya tamam diyerek kapatalım. Zihniyet meselesini daha sonra konuşuruz” dedi.

GÜNDEMDEN OY BİRLİĞİYLE ÇEKİLDİ

Tartışmanın ardından Meclis Başkanı Geçmiş, tekliflerin gündemden kaldırılmasını Meclis oyuna sundu. Meclis, konuların gündemden kaldırılmasını oy birliğiyle kabul etti. 2 maddenin de gündemden kaldırılmasının ardından toplantı sona erdi. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 1055 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Bu habere toplam 5 puan verildi.

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Deva-i Misk Helvası’na coğrafi işaret Deva-i Misk Helvası’na coğrafi işaret 18.1.2021
“Yaşama tutunma savaşı veriyoruz” “Yaşama tutunma savaşı veriyoruz” 18.1.2021
Eğitim-İş’ten dava Eğitim-İş’ten dava 18.1.2021
Şentürk son yolculuğuna uğurlandı Şentürk son yolculuğuna uğurlandı 18.1.2021
AFAD’a Farsça mektup AFAD’a Farsça mektup 18.1.2021
“KÖYDE GENÇ YOK” “KÖYDE GENÇ YOK” 18.1.2021
O yazı isyan ettirdi: Hayvanseverler ayakta O yazı isyan ettirdi: Hayvanseverler ayakta 18.1.2021
Örnek akademisyene veda Örnek akademisyene veda 18.1.2021
Kar teğet geçti Kar teğet geçti 18.1.2021
Edirneliye moral konseri Edirneliye moral konseri 16.1.2021
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 81
Web Siteleri 130
Facebook 125
Twitter 9
Instagram 6
Youtube 14


Ankete 365 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Okullara kıymayın efendiler! Analara da!
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
Bu aşılar neden araştırılmaz?
Cüneyt Özdemir

İlkyaz Savaş
Hazır mıyız?
İlkyaz Savaş

Nefize Ramadan
İç doğamız ve YOGA
Nefize Ramadan

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2021 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.