Edirne 20°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Adaylardan TYT tepkisi - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Adaylardan TYT tepkisi 27.6.2020 - 17:08:39
YKS’nin birinci oturumu olan TYT bugün gerçekleştirildi. Edirne’de korona virüsü salgınına rağmen velilerin ve adayların sosyal mesafe kuralına uymaması dikkat çekerken; adaylar, sınav süresinin ve tarihlerinin değiştirilmesine tepkiliydi. Berke Çoban, sınav tarihlerinin 1 ay önceye alınmasının kötü bir süreç olduğunu söylerken; Efe Arda Yeşin ise sınav süresinin 135 dakikadan 165 dakikaya yükseltilmesinin 1 yıllık hazırlık hesaplamalarını bozduğunu belirtti. Caner Biler de sınav tarihleriyle oyuncak gibi oynandığını ifade etti.Adaylardan TYT tepkisi

Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) birinci oturumu olan ve bugün 10.15'te başlayan Temel Yeterlilik Testi (TYT), 13.00’te sona erdi. Sınav öncesi Trakya Üniversitesi Ayşekadın Yerleşkesi’ne gelen aileler ve adaylar, sosyal mesafe kuralına dikkat etmezken; sınav sonrası da benzer görüntüler ortaya çıktı.

TYT adayları, 10.15’te başlayan sınavda, soruları yanıtlamak için 165 dakika süre kullandı. Saat 10.00’dan sonra sınav binalarına alınmayan adaylar, Türkçe’de 40, Sosyal Bilimler’de Tarih’ten 5, Coğrafya’dan 5, Felsefe’den 5, Din Kültürü ve Âhlak Bilgisi veya ilave Felsefe sorularından 5’er olmak üzere toplam 20, Temel Matematik’ten 40, Fen Bilgisi’nde Fizik’ten 7, Kimya’dan 7 ve Biyoloji’den 6 olmak üzere toplam 20 soru çözdüler. Sınav öncesi ve sonrasında korona virüsü salgınına rağmen sosyal mesafe kuralına uymayan velileri ve adayları, İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri uyarırken; Ayşekadın Yerleşkesi önünde bekleyen birçok velinin uyarıları önemsememesi dikkat çekti.

ADAYLAR SINAV DEĞİŞİKLİKLERİNE TEPKİLİ

                Sınavın sona ermesinin ardından adaylar, sınav süresinin ve tarihinin değiştirilmesine ise tepki gösterdiler. Adaylar, daha önce 135 dakika olan sınav süresinin 30 dakika uzatılarak 165 dakikaya yükseltilmesinin ve sınavın daha önce açıklanan tarihlerinden 1 ay öncesine çekilmesinin kendilerini olumsuz etkilediğini söylediler.

“OKULDAKİ DİSİPLİN SAĞLANAMADI”

                TYT sınavına odaklanamadığını belirten Tutku Özel; “Umarım iyi bir sonuç alırım. Ben sınav sırasında maskemi çıkarttım. Benim salonumdaki birçok kişi de maskesini çıkarttı. Sosyal mesafemizi koruduk, maskemizi çıkarttık ve dezenfektan dağıttılar. Bu şekilde tedbirler alındı. Sınav çok zordu. Şu anda çok mutsuzum, hatta titriyorum. Benim için sınav kötü geçti. İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı kazanmak istiyordum. Okula gitmememiz ve özel eğitim kurumlarından destek almamamız çok kötü oldu. Okuldaki disiplinin sağlanamadığını düşünüyorum. Sınav tarihlerinin değişmesi de bizi etkiledi” ifadelerini kullandı.

“TARİHLERİN DEĞİŞMESİ KÖTÜ BİR SÜREÇTİ”

                Sınav sırasında korona virüsü salgınına karşı alınan tedbirlerin yeterli olduğunu söyleyen Berke Çoban; “Salonda maskeyi çıkartabiliyorduk, sosyal mesafe iyiydi, dezenfektan da verdiler. Sınavım orta seviyede geçti. Sınav öncesinde tarihlerin değişmesi kötü bir süreçti. Sınav tarihleri baştan ileri çekildi ve ona göre çalışmalarımızı düzenledik. Sonra geri çekildi. Sıkıntılı bir dönemdi” dedi.

“UZAKTAN EĞİTİMİN FAYDASI OLMADIĞI AÇIK”

                Tuğrul Sade ise sınavın kolay geçtiğini söylerken; “İnşallah başarılı olacağız. Hukuk bölümünü kazanmak istiyorum. Sınav öncesinde yapılan düzenlemeler planlarımızı biraz etkiledi ama çalışan yapar. Gayet kolay bir sınavdı. İnşallah herkes istediği bölümü kazanır. Ama uzaktan eğitimin bize yüzyüze eğitim kadar faydası olmadığı açık” sözlerine yer verdi.

“SINAV SİSTEMİNİN DEĞİŞTİRİLMESİ BİZİ ÜZDܔ

                Efe Arda Yeşin, sınavın 135 dakikalık süresinin 165 dakika çıkarılmasına tepki gösterirken; “Sınav güzel geçti. Hazırlandım ama beklediğimden biraz zordu. Türkçe’de biraz heyecan yaptım. Fena bir sınav değildi ama heyecan yaptım. Sonuçta ilk senemdi. Hâlâ ellerim titriyor. Tedbirler vardı ama yine de uyulmuyor. Etrafımıza bakınca da bunu görüyoruz zaten. Tedbirlere çok da uyulmadığını düşünüyorum. İlk süre uzatıldığı zaman bütün sistemimi ona göre yaptım. Sonra öne alınması bir şok etkisi yarattı. Bu durum benim için çok sıkıntı olmadı açıkçası. Sonuçta bütün sene hazırlandık diye düşündüm ama beni en çok üzen konu TYT sınavımızın süresinin uzatılmasıydı. Çünkü bütün sene 135 dakikaya göre çözdük. Sonra bir anda 165 dakika denilince bizim bütün senemizin hesaplaması gitti. 1 ay öne çekilmesi değil de sınav sisteminin bu kadar değiştirilmesi bizi üzdü” ifadelerine yer verdi.

“TARİHLERLE OYUNCAK GİBİ OYNANDI”

                Sınavın beklediğinden kolay geçtiğini belirten Caner Biler de sınav tarihlerinin değiştirilmesine tepki gösterirken; “Sınav beklediğimden kolaydı. Özellikle yeni nesil sorulardan çok korkuyordum. Matematik’ten korkuyordum ama beklediğimden daha güzel geçti. Türkçe kolaydı, Sosyal’de pek zorlanmadım. Sınavda hiç tedbir yoktu. İçeri girerken ateşimiz bile ölçülmedi. Tedbirleri çok zayıf buldum. Sosyal mesafe zaten yoktu. Sınavdan önce pandemi çok olumsuz etkiledi. Yapabileceğim soruları yapamıyordum, korkuyordum. Geleceğim için endişeliydim. Tarihlerle de zaten oyuncak gibi oynandı. Süreç çok zordu. Ertelenmesini bekledik ama ertelenmedi” dedi.

YKS’nin ikinci oturum olan Alan Yeterlilik Testi (AYT) de yarın saat 10.15’te başlayacak ve 180 dakika sürecek. YKS sonuçları 28 Temmuz 2020’de açıklanacak. 

 

 

 

 

 

 

 Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 1641 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Asırlık konak sanat merkezine dönüştürüldü Asırlık konak sanat merkezine dönüştürüldü 18.9.2021
Yasak günde avlanan 4 kişiye para cezası kesildi Yasak günde avlanan 4 kişiye para cezası kesildi 18.9.2021
Meriç Nehri kenarında çevre temizliği yapıldı Meriç Nehri kenarında çevre temizliği yapıldı 18.9.2021
Aşkın kendisini Aşkın kendisini "kültürlerarası müzik ulağı" olarak tanımlıyor 18.9.2021
Keşan'da bir markette tek satılmak için hazırlanmış tütünle doldurulmuş makaron ele geçirildi Keşan'da bir markette tek satılmak için hazırlanmış tütünle doldurulmuş makaron ele geçirildi 17.9.2021
Edirne'de yangın çıkan müstakil ev kullanılamaz hale geldi Edirne'de yangın çıkan müstakil ev kullanılamaz hale geldi 17.9.2021
“ÜLKEMİZİ HER ÇEŞİT SALDIRIYA KARŞI MÜDAFAA ETMEYE DEVAM EDECEĞİZ” “ÜLKEMİZİ HER ÇEŞİT SALDIRIYA KARŞI MÜDAFAA ETMEYE DEVAM EDECEĞİZ” 17.9.2021
AYÇİÇEĞİ AVANS ALIM FİYATI REVİZE EDİLEBİLİR AYÇİÇEĞİ AVANS ALIM FİYATI REVİZE EDİLEBİLİR 17.9.2021
ULUS PAZARI’NDA KOMŞU BEREKETİ ULUS PAZARI’NDA KOMŞU BEREKETİ 17.9.2021
YAMAN, MUHTARLAR DERNEĞİ’NE ADAYLIĞINI AÇIKLADI YAMAN, MUHTARLAR DERNEĞİ’NE ADAYLIĞINI AÇIKLADI 17.9.2021
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 98
Web Siteleri 145
Facebook 129
Twitter 10
Instagram 8
Youtube 14


Ankete 404 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Cüneyt Özdemir
Kotalı Ruhsat Uygulaması
Cüneyt Özdemir
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2021 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.