Edirne 14°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Avukatlardan çifte tepki - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Avukatlardan çifte tepki 23.6.2020 - 15:55:29
Edirne Barosu Başkanlığı, önceki dönem başkanları ve TBB delegeleri, Ankara’ya yürüyen baro başkanlarına müdahale edilmesini kınadı. Yürüyüşe yapılan müdahaleye tepkinin yanı sıra TBB Delegesi Av. Coşkun Molla’nın TBB Başkanı Av. Metin Feyzioğlu’na tepkisi de dikkat çekti. Avukatların Edirne Adliyesi önündeki açıklamasına polis uyarısı geldi. Ancak avukatlar bu uyarıyı alkışlarla protesto edince polis geri çekildi.Avukatlardan çifte tepki

Edirne Barosu Başkanlığı, önceki dönem başkanları ve TBB delegeleri, barolarla ilgili yasa değişikliğine tepki göstermek için Ankara’ya yürüyen baro başkanının kente girişine izin verilmemesine tepki gösterdiler. Edirne Adliyesi merdivenlerinde bir araya gelen Edirne Barosu yönetimi ve baro avukatları, Ankara’da baro başkanlarının kente girişine izin verilmemesini kınadılar.

Basın açıklaması öncesi Edirne İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri, Edirne Adliyesi merdivenlerinde basın açıklaması yapmak isteyen avukatları uyarırken; avukatlar da ekiplere tepki gösterdiler. Emniyet ekipleri, avukatlara resmi bina önünde basın açıklaması yapamayacaklarını söylerken; baro avukatları da ekiplere alkışlarla tepki gösterdiler.

AV. FATİH ALTUN; “BİZİ ENAYİ YERİNE KOYMAYIN”

Edirne Barosu önceki dönem başkanı ve Türkiye Barolar Birliği Delegesi Av. Coşkun Molla, ekiplere uyarıları için teşekkür ederken; “Meslektaşlarımız Ankara’da coplanırken veya tecrit altındayken biz de buradayız” ifadelerini kullandı. Edirne Barosu’na bağlı avukatlardan Av. Fatih Altun ise emniyet ekiplerine tepki göstererek; “Gecenin saat 2’sinde maske kontrolü yaparsın, ceza kesersin. Siz de maskesizsiniz. Lütfen bizi enayi yerine koymayın” dedi. Avukatların alkışlı protestosunun ardından ekipler geri çekildi.

AV. AYLİN ARIKAN; “MÜDAHALELERİ ESEFLE KINIYORUZ”

Olayın ardından Edirne Barosu Başkan Yardımcısı Av. Aylin Arıkan, Edirne Baro Başkanlığı’nın basın açıklamasını okudu. Av. Arıkan, Ankara’ya yürüyen baro başkanlarının, dün sert ve hukuka aykırı bir şekilde engellenmeye çalışıldığını belirtirken; “Gerek yayın organlarında, gerekse sosyal medyaya yansıyan görüntüler, Edirne Barosu nezdinde büyük bir üzüntü yaratmıştır. Halkın hak arama özgürlüğünün güvencesi olan avukatlara yönelik bu müdahaleleri esefle kınıyoruz. Avukatlık Kanunu’nda yapılması planlanan değişiklikte birden fazla baro kurulmasına yönelik tutum ve tavrımız nettir. Buna kati surette karşıyız. Bu sebeple yasa teklifinin geri çekilmesi gerekliliğini daha önce de dile getirmiş olduğumuz gibi, sizlerin huzurunda da tekrarlamak isteriz” sözlerine yer verdi.

ELEŞTİRİLERE CEVAP VERDİ

Av. Arıkan, Edirne Barosu Başkanı Av. Alper Pınar’ın, baro başkanları tarafından “Savunma Yürüyor” sloganıyla başlatılan yürüyüşe katılmaması nedeniyle ortaya çıkan eleştirilere de cevap verirken; “Ayrıca bazı sosyal medya sitelerinde Edirne Barosu’nun kurumsal kimliğine yakışmayacak ithamlarda bulunulması da tarafımızı son derece üzmüş ve rahatsız etmiştir. Edirne Barosu, siyasetten ayrı olarak her daim insan hakları ve hukuk ekseninde hareket etmiştir ve bu duruşundan hiçbir zaman taviz vermeyecektir. Edirne Baro Başkanımız Av. Alper Pınar, dün sabah baro başkanlarımızın yürüyüşüne ve Anıtkabir’e gelmelerinde izin verilmediğini öğrendiği andan itibaren derhal yanlarına giderek diğer başkanlar ile birlikte beklemeye başlamıştır. Halen de yaklaşık 30 saattir onlarla birlikte Ankara’dadır. Bu vesile ile Ankara girişinde baro başkanlarımıza yönelik sert müdahaleyi kınar, toplantı ve gösteri yürüyüşüne hukuka aykırı müdahalede bulunan tüm sorumlular hakkında yasal işlem başlatılması gerekliliğini bir kez daha vurgularız. Bir kez daha üstüne basarak belirtmek isteriz ki savunma durdurulamaz” dedi.

AV. MOLLA; “GÜÇLÜ BİR ŞEKİLDE KINIYORUZ”

Av. Arıkan’ın basın açıklamasını okumasının ardından Edirne Barosu önceki dönem başkanı ve Türkiye Barolar Birliği Delegesi Av. Coşkun Molla da konuyla ilgili açıklama yaptı. Av. Molla, Türkiye’de baroların işlevsiz hale getirilmek istendiği süreçte birçok avukatın, Türkiye Barolar Birliği’nin, baroların ve meslektaşlarının haklarını korumakta çekindiğine tanıklık ettiklerini belirtirken; “Bu süreçte, Baro Başkanlarının 19 Haziran’da başlayarak Ankara’ya yürüme kararlarını heyecan ve ilgiyle karşıladık. Ancak ne yazık ki bu yürüyüş, kolluk güçlerinin dayanağı belirsiz bir kararıyla 22 Haziran günü Ankara’nın girişinde engellenmek suretiyle bir kez daha ülkemizde insanların temel hak ve özgürlüklerinin ne denli tehdit altında olduğunu kanıtlamıştır. Başkanlarımıza yapılmış bu haksız ve hukuk dışı davranışları kendimize yapılmış addediyor ve güçlü bir şekilde kınıyoruz” ifadelerine yer verdi.

AV. COŞKUN MOLLA’DAN FEYZİOĞLU’NA TEPKİ

Av. Molla, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av. Metin Feyzioğlu’na tepki gösterirken; “Ancak süregelen yasa tasarısı tartışmalarında ne yazık ki meslektaşlarımızın ve halkımızın menfaatlerini korumak için hiçbir şey yapmayan Barolar Birliği Başkanı, bu olaya karşılık yürümelerine, ‘izin verilmeliydi’ diyerek yalnızca baroların haklı taleplerini değil; Anayasa’daki barışçıl toplanma özgürlüğünün özü olan izin gerekmemesi kuralını bile görmezden gelen tutum sergilemiştir. Aynı şekilde Birlik Başkanı, tüm avukatların beraberlik içerisinde olması gereken bu konuda barolar ve meslektaşlar arasında kutuplaşma yaratmaya yönelik tavırlarla yürüyüşün varış noktası olan Anıtkabir’de adeta bir ‘kaçak eylem’ yapmak yoluyla haklı taleplerimizi söndürmeye başarısız bir şekilde teşebbüs etmiştir. Hal böyle olunca mesleğin ve halkın menfaatlerini korumak için toplanma ve ifade özgürlüklerini kullanan Baro Başkanlarına dayanışma mesajımızı vermek, avukatlık mesleğinin ve milletin adalete erişiminin güvencesi olan Avukatlık Yasası’nı koruma konusundaki kararlılığımızı belirtmek üzere Edirne Barosu Delegeleri ve önceki Baro Başkanları olarak kamuoyunu bilgilendirmek için bu basın açıklamasını gerçekleştiriyoruz. Savunma susturulamaz, parçalanamaz, avukatlık ticarileştirilemez” dedi.

ALKIŞLARLA PROTESTO ETTİLER

Av. Molla, Edirne Barosu avukatlarının, Ankara’ya yürüyen baro başkanlarının yanında olduğunu söylerken; baskı ve her türlü engellemelere rağmen baroların yüzlerce yıllık adalet yürüyüşünden vazgeçmeyeceğini vurguladı. Av. Molla’nın açıklamasının ardından baro avukatları, Ankara’da baro başkanlarının engellenmesini alkışlarla protesto ettiler. 

 

 Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 3225 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Bu habere toplam 10 puan verildi.

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Aksal’dan İstanbul Sözleşmesi açıklaması Aksal’dan İstanbul Sözleşmesi açıklaması 4.8.2020
Huzurevinde darbukalı kutlama Huzurevinde darbukalı kutlama 4.8.2020
Erdoğan Edirne’ye geliyor Erdoğan Edirne’ye geliyor 4.8.2020
İnişli çıkışlı hayata veda İnişli çıkışlı hayata veda 4.8.2020
O Müdür, Bakanla görüşmesini GÜNDEM’e anlattı O Müdür, Bakanla görüşmesini GÜNDEM’e anlattı 4.8.2020
Koronada 10 AĞUSTOS uyarısı Koronada 10 AĞUSTOS uyarısı 4.8.2020
AK Parti’de tedbirli bayramlaşma AK Parti’de tedbirli bayramlaşma 2.8.2020
ABD Büyükelçisi Edirne’deydi ABD Büyükelçisi Edirne’deydi 2.8.2020
Saros Körfezi tıklım tıklım Saros Körfezi tıklım tıklım 2.8.2020
Trakya’da bayram coşkusu Trakya’da bayram coşkusu 31.7.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 69
Web Siteleri 109
Facebook 121
Twitter 7
Instagram 5
Youtube 13


Ankete 324 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Muharrem İnce buralarda ne yapar?
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
Kışa Hazırlık
Cüneyt Özdemir

Nefize Ramadan
Özsaygı
Nefize Ramadan

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.