Edirne 21°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Umutları Dolu Vurdu - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Yazarlar » Cüneyt Özdemir
Cüneyt Özdemir Cüneyt Özdemir
gundemgazetesi22@gmail.com
Umutları Dolu Vurdu 17.6.2020 - 11:25:12
2018 yılında hasat zamanına yakın yağan yağmurlardan dolayı hasadı geç yapan çiftçiler büyük zarara uğramıştı. Çünkü ekin ve arpa başaklarından tekrar filizlenen arpa ve buğdayları görmüştük.Bazıları kıyamet alameti diyordu bu olay için. Bizler küresel ısınma olduğunu savunuyorduk. Bir sene geçti, yıl 2019 oldu ilkbahar mevsimi yaz gibiydi. Yaz geldi, dolu ve aşırı yağışlar yine bizi yanılttı. Yaz artık eskisi gibi yaz değildi son yıllarda. Tabiri caizse hasada beş kala biz çiftçileri ters köşe yapıyordu. Şimdi birçoğunuz diyebilirsiniz “Sana ne oluyor Cüneyt kardeş?” Ben de İtalya’da biyolojik tarım yapan bir çiftçiyim ve yaşadığım bölge sanki kaderin bir oyunu gibi meteorolojik açıdan doğup büyüdüğüm şehir olan Edirne gibi. Burada yağmur varsa bakıyorum Edirne’de de var, burada dolu yapmışsa Edirne’de de dolu var. Bu sebeple aynı kaderi paylaşıyorum şehrimin çiftçileri ile. Son dört gündür yağan yağmurlardan dolayı her yer berbat bir durumda Romagna Bölgesi’nde. İlk üç gün öğlen saatlerinde bir saate yakın sert bir yağış, son iki gün ise akşam saatlerinde dolu sertliğinde fırtına ile birlikte tüm ekin, arpa, domates, patlıcan vs ne varsa hepsini yere yatıran bir hava. Son yılları bu sene telafi ederiz dilekleri ile ekip biçen tüm herkes bu senede hava şartlarının azizliğine uğruyor. Covid-19 virüsü tüm dünyayı sallarken “bir umut toprak” diyenler, ümitlerini topraktan da kesmek üzereler.

Çiftçi ağlarsa kim güler ki? Toprak veriyor vermesine de eskisi gibi değil sanki verim. Her geçen yıl düşüyor gözlerdeki mutluluk. Bir yandan artan gider tablosu diğer yandan hava koşulları ile kaybedilen mahsul, insanda ağız tadı bırakmıyor. Toprak ile uğraşan insan, içten gelen bir tutku ile çalışır. Herkes para kazanabilir ama topraktan para kazanmanın tadı bambaşkadır; üreten, yetiştiren bilir tadını. “Sabır” diyoruz son yıllarda ama bir çözümü olmalı bu işin. Mesela savaşlara harcanan paraların milyonda biri küresel ısınma, iklim değişiklikleri üzerine harcansa belki de çok daha fazla üretip çok daha ucuza yiyeceğiz. Hükümetler üreten insanların vergilendirmesini biraz daha hafifletse ne olur sanki? Sonuçta herkes çalışıyor ve çalışmalarının sebebi evlerine bir parça ekmek götürebilmek. Ben üretemezsem, sen üç katı çalışsan bile benim elimde ürün olmazsa sen neyi yersin bir düşünsene? Ben biraz nefes alsam, sana üç katı fazlasını aldırmaz mıyım sanıyorsun? Çiftçi üretmezse, ekonomi durur hatta kilitlenir. Taş mı yenir yoksa ot mu, yoksa yukarılara yukarlara giden apartmanlar, taş duvarlar mı?

Atatürk’ün sözünü unutmamak lazım, “Köylü milletin efendisidir” derken, üreten insan milletin efendisidir diyor aslında. Çünkü biliyordu ki insanın var oluşundaki temel ihtiyaç yemek ve içmekti, ne lüks arabalara binmek ne de yüksek yüksek apartmanların balkonlarında çay keyfi yapmak. Bizler sabırla üretmeye devam edeceğiz. Yapmamız gerekeni yapıp gerisini yüce yaradana bırakacağız. Belki insanlığa bir cezadır bu yaşananlar. Belki de hep birlikte dersler çıkarma zamanıdır. Hem üreten olarak hem de tüketen. Bir yanlışlık var son zamanlarda; yaradan kusursuzsa şüphesiz hata kimde sizce? Bizlerde değil mi?

Evet, evet galiba hata bizlerde…Kaynak: Cüneyt Özdemir 1979 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Yazara Ait Diğer Yazılar
İtalya’da vekil sayısı yarıya iniyor 23.9.2020
Edirne Bağcılık Kooperatifi 16.9.2020
İnce’nin adamları 9.9.2020
Belediyeye dava açtım 2.9.2020
Yürü de ense tıraşını görelim 26.8.2020
Millet açken vekili tok yatıyor 19.8.2020
Mülteciler açlıktan köpek yiyor 12.8.2020
Faturada fıstıklı, tabakta cevizli 6.8.2020
Kışa Hazırlık 29.7.2020
Yaşam Pınarı’nı Kaybettik 24.7.2020
Avrupa Birliği dağılıyor mu? 20.7.2020
İtalya’da Aya Sofya Yansımaları 15.7.2020
Ciğerlerimiz Yanıyor 10.7.2020
İki Norveçli çocuğun vefası 6.7.2020
Plajdaki Düşman 1.7.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 71
Web Siteleri 115
Facebook 123
Twitter 8
Instagram 5
Youtube 14


Ankete 336 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Herkes işine baksın
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
İtalya’da vekil sayısı yarıya iniyor
Cüneyt Özdemir

Nefize Ramadan
Bir zamanlar…
Nefize Ramadan

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.