Edirne -3°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Gürkan’dan su itirafı - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Gürkan’dan su itirafı 9.6.2020 - 18:55:40
Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, altyapı çalışmaları kapsamında değiştirilen su borularıyla ilgili, “40 -50 yıllık boruları görseniz bırakın su içmeyi, elinizi yıkamayacağınız borulardan kurtarmak için bu çabaları gösteriyoruz” dedi. Belediye Meclis toplantısında konuşan Gürkan, her eve biber ve domates fidesi dağıtacaklarını söyledi. Toplantıda ayrıca belediye encümeni ile çeşitli komisyonlarda görev yapacak belediye meclis üyelerinin seçimi de yapıldı.Gürkan’dan su itirafı

Korona tedbirleri kapsamında ara verilen Belediye Meclisi Olağan Toplantıları, Türkiye’nin normalleşme sürecine geçmesiyle birlikte Haziran Ayı’nda tekrardan başladı. Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda toplamda 16 madde görüşülerek, karara bağlandı. Toplantıda Belediye Kanunu kapsamında, Belediyenin komisyon üyeleri de meclis toplantısında belli oldu.

“BORULARI GÖRSENİZ, ELLERİNİZİ BİLE YIKAMAZSINIZ”

Korona sürecinin Türkiye’ye ve tüm dünyaya temiz içme suyu ve sağlıklı gıdanın önemini hatırlattığını belirten Gürkan, “Temiz içme suyunu sağlamak için 2014 yılında başlatmış olduğumuz altyapı çalışmaları bu günlerde tüm hızıyla devam ediyor. Evde kalma sürecinde özellikle Abdurrahman Mahallesi’nde ara verdiğimiz İçme Suyu ve Kanalizasyon döşenmesi işine tekrar başladık. Gerek altyapı çalışmalarından dolayı gerekse kendiliğinden hatların çok eski olmasından dolayı zaman zaman su kesintileri oluyor. Buradan tüm Edirnelilere şunu söylemek isterim; Edirne Belediyesi Başkanı, çalışanları ve meclis üyeleri dahil olmak üzere biz sabahları toplanıp bugün Edirne’ye nasıl bir kötülük yapalım; bugün insanlara nasıl bir zulüm yapalım diye düşünen yada çaba gösteren insanlar değiliz. Tam aksine hepimiz her sabah kalktığımızda bugün Edirne için Edirneliler için neler yapabiliriz, nasıl çalışabiliriz, onların yaşamını nasıl kolaylaştırabiliriz diye kafa patlatan, emek veren, çalışan insanlarız. Su borusu kırılıyor, orada suyu kesmek zorundasınız tamiratı yapmak için. Ya da oradaki hattı yeniliyoruz, suyu kesmek zorunda kalıyoruz. ‘Bu dönemde su mu kesilir?’ Bu dönemde değil hiçbir dönemde su kesilmez. Değiştirdiğimiz 40 -50 yıllık boruları görseniz bırakın su içmeyi, elinizi yıkamayacağınız borulardan kurtarmak için bu çabaları gösteriyoruz. Biz de biliyoruz COVİD-19 sürecinde hepimizin hijyen tedbirlerine ihtiyacı olduğunu.  Eğer ani bir patlak olmuş ve suyu kesmek zorunda kalmışsak; onu en kısa sürede bu kaotik ortama rağmen onararak suyu tekrardan verme çabası içerisine giriyorlar. Yazın sıcakta, kışın soğukta hiç fark etmiyor” diye konuştu.

KOCASİNAN’A YENİ KANALİASYON HATTI              

Kentin en problemli yeri olan Kocasinan Mahallesi Dr. Sadık Ahmet Caddesi’nde sorunlu kanalizasyon hattını iptal ederek, yeni bir hat çalışmasına başladıklarını belirten Gürkan, “ Yeni hattın hemen yanında eski asbest borulardan oluşan su hattı var. Biz yeni kanalizasyon hattının çalışmasını yaptıkça o asbest boru kendiliğinden kırılıyor. Her gün 30’ar metre hat döşeyebiliyoruz.  O, 30’ar metreye isabet eden 8-10 sitenin suları gündüz saatlerinde kesilecek. Vatandaşlarımız kızıyorlar, haklılar. Ama emin olun bu çalışmalar bittiğinde artık o su kesintilerini yaşamayacaksınız, kanalizasyon tıkanması ve yağmur suyu taşması sorunlarını yaşamayacaksınız. Şehrimizin 1934 yılından kalma altyapısını yenileceğiz, yeniliyoruz, yenilemek zorundayız. Sizi zamansız, plansız su kesintilerinden kurtarmak için; kanalizasyon taşkınlarından korumak için, yağmur suyu taşmalarından korumak için bunları yapmak zorundayız. Çalışmalarımızı çok hızlı bir şekilde yapıp, bitirmeye çalışıyoruz. Lütfen biraz bize anlayış gösterin. Sizlerin hoşgörünüze sığınıyoruz. Emin olun çok kısa bir sürede bu sıkıntıları atlatıp, sağlıklı bir altyapıya kavuşacağız” dedi.

25 GÜNDÜR SIFIR VAKA

Edirne’de Korona sürecin yaklaşık 25 gündür sıfır vaka ile sürdürüldüğünü belirten Gürkan, vatandaşlardan da rehavete kapılmamasını ve tedbirlere uymasını istedi. Bu tedbirleri yaşamımızın bir parçası haline getirmemizi isteyen Gürkan, “Özellikle havaların sıcaklık derecesinin arttığı bugünlerde maske ile dolaşmak çok zor. Gerçekten herkes bunalıyor. Bu maskeyi takmak solunum maskesini takmaktan daha kolay. Bu maskeyi takmazsak; yoğun bakımlarda takılan solunum maskesi takmak zorunda kalabiliriz. Özellikle kronik rahatsızlığı bulunan vatandaşlarımızın da bunu göz önüne alması gerektiğine inanıyorum. Yaz geldi. Edirne’nin doğasıyla, coğrafyasıyla, mesire alanlarıyla en güzel günlerini yaşıyoruz. Evlerde çok sıkıldık, çok bunaldık. Özellikle 18 yaş altı gençlerimiz, çocuklarımız; 65 yaş ve üstü vatandaşlarımız onlarla ilgili de çeşitli etkinlikler yaparak moral ve motivasyon olmaya devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.

PERSONELE TEŞEKKÜR

Korona ile mücadele olağanüstü bir mücadele gösteren Edirne Belediyesi çalışanlarına bir kez daha teşekkür eden Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Çok gururlandığım bir durum oldu, onu sizlerle paylaşmak isterim. 15 günlük dönüşümlü olarak arkadaşlarımızı sahada çalıştırıyorduk. 15 günlük süre dolduğunda; yani dinlenme dönemine geçecekleri zaman sahada çalışan tüm emekçilerimiz, dinlenmek istemediklerini, izne ayrılmak istemediklerini ve çalışmaya devam etmek istediklerini söylediler. Hakikaten gurur duydum. O yüzden Edirne Belediyesi emekçilerine, tümüne tek tek yürekten teşekkür ediyorum” dedi. Bu süreçte birçok işi, birçok yatırımı durdurarak ve yavaşlatarak; bütün enerjilerini ve ekonomik imkanlarını COVİD-19 ile mücadeleye ayırdıklarını ifade eden Belediye Başkanı Recep Gürkan,  “Edirne’de yaklaşık 85 bin evin tümüne maske, dezenfekten ve kolonyadan oluşan hijyen kitlerimizi tek tek ulaştırdık. Yine krizin özellikle ilk 1,5 ayında Edirne’deki tüm kamu kurumlarının hem dezenfektan hem de maske ve dezenfektan ihtiyaçlarını karşıladık. Yine araçlar yıkandı, dezenfekte edildi defalarca, iş yerleri aynı şekilde. Normalleşme sürecine geçişle birlikte ilk olarak AVM’ler, berber, kuaför ve güzellik merkezleri açıldı. Şehrimizde 400’e yakın berber, kuaför ve güzellik merkezinin tümünü dezenfekte ettik. Tümüne ilk nefes olsun diye yeterli sayıda 50’şerlik paketler halinde maske, eldiven, dezenfekte ve kolonya verdik.  Ardından şehrimizdeki lokantalar, kafeler, kahvehaneler açıldı. Yaklaşık sayıları bin 700. Yine tüm lokanta, kafe ve kahvehaneler dezenfekte edildi ve aynı paketten tümüne ulaştırdık. Yine Belediye Meclisi’nin Olağanüstü Toplantısı’nda sizlerin aldığı kararla belediye kiracılarından işyeri faaliyette bulunmayan yada bulunamayanlardan kiralarını almama; tüm meskenlerde su ve atık su bedellerini Nisan ve Mayıs aylarında yüzde 50 bedel almamayı karara bağlamıştık. İlan, reklam tarifelerini almamayı karara bağlamıştık. Bunları uyguladık, uygulamaya devam ediyoruz” şeklinde konuştu.

HER EVE DOMATES VE BİBER FİDESİ

Vatandaşların temiz içme suyundan sonra sağlıklı gıdaya ulaşabilmesi için de çok farklı çalışmalar yaptıklarını ve yapmaya da devam ettiklerini belirten Gürkan, “Geçtiğimiz günlerde açıklamıştım ama COVİD-19 tedbirleri kapsamında yapmadık. Ama bu tohumları üreticilerimize dağıttık. Üreticilerimiz de bunların ekimlerini yaptı.  Yerli Tohum Takas Bankası’nı kuruyoruz. Bunun yanında vatandaşlarımızın hastalanan çiçeklerinin ücretsiz bir şekilde tedavi edileceği Çiçek Hastanesi’ni kuruyor Park ve Bahçeler Müdürlüğümüz. Çok yakında o Çiçek Hastanesi’nin açılışını yapacağız. Bir sembolik ifade olarak, bir anlayış değişikli olarak Yetiştirme Saksılarına dikmiş olduğumuz domates ve biber fidelerinden oluşan 8 bin saksıyı vatandaşlarımıza hediye edeceğiz. Bunların dağıtım yerleri açıklanacak. Her bir eve bir domates yetiştirme saksını ve Karaağaç Biberi yetiştirme saksını fidesi dikilmiş bir şekilde hediye edeceğiz. Sloganımız da şu ‘kendin yetiştir, kendin topla, kendin ye’. Vatandaşlarımızın sağlıklı gıdaya erişimini sembolik olarak da sağlamak adına da olsa bunu yapmak istiyoruz. İlk fideler Edirne Belediyesi’nden” diye konuştu.

SANSI’NIN ADI SOKAKTA YAŞAYACAK                  

Gürkan ayrıca Edirne’nin bir Edirne aşığını, sevdalısını, büyük bir değerini kaybettiğin belirterek, Beyazıt Sansı’nın isminin bir sokağa veya caddeye verilmesi için verdiği dilekçenin gündeme eklenmesini talep etti. Gürkan, “Sevgili Beyazıt Sansı Hocamızı, ağabeyimizi, hocamızı kaybettik. Edirne için birçok çalışma yapmış, eser üretmiş, Kırkpınar Marşı’nın da bestekarı Beyazıt Sansı ağabeyime, hocama Allah’tan rahmet diliyorum. Beyazıt Sansı Edirne için yaptıklarıyla hep anılacak, hep hatırlanacak çok önemli bir isim ve değerli bir büyüğümüz” dedi. Gürkan’ın sunduğu dilekçe, görülmesi için Cadde ve Sokak İsimleri Komisyonu’na havale edildi.

İMAR KOMİSYONU ÜYE SAYISI DEĞİŞMEDİ

Edirne Belediyesi 2019 Yılı Faaliyet Raporunun oy birliği ile kabul edildiği toplantıda, imar komisyonu dışındaki komisyonlarda görev alacak belediye meclis üye sayıları artırılması kararlaştırıldı. İmar komisyonundaki üye sayısı üçte kalırken diğer komisyonlarda görev alacak üye sayısı üçten 4’e yükseldi. Toplantıda encümen ve komisyonlarda görev alacakların seçimi yapıldı. Gizli oyla yapılan seçimlerde belediye encümeni üyeliğine Necamettin Attay, Abdullah Yeşen, Ayhan Murat Dursunoğlu, İmar Komisyonuna; Ali Yazıcı, Mehmet Özçuhacı, Mehmet Çapoğlu, Plan ve Bütçe Komisyonu’na; Ali Şükrü Atamgüç, Engin Yağcılar, Ayhan Dinç, Duygu Şener, Ulaşım Komisyonu Üyeliğine; Filiz Gencan Akın, Hakan Giyik, Engin Makak, Ergün Dönmez, Cadde ve Sokak İsimleri Komisyonu üyeliğine; Cenk Benakman, Savaş Üner, Pınar Ersaçmış ve Mevlüde Baş seçildiler.

MECLİS ÜYESİ OLMAYAN İSME OY ÇIKTI

Meclis toplantısında ilginç anlar da yaşandı. Oy pusulasına isim yazılarak yapılan encümen üyeliği gizli oylamasında İYİ Partili Necamettin Attay 20 oy alırken CHP’li diğer iki üye Abdullah Yeşen ve Ayhan Murat Dursunoğlu 19’ar oy aldı. Attay, Yeşen ve Dursunoğlu 2021 yılı Nisan ayına kadar encümen üyeliği görevinde bulunacak. Toplantıdaki gizli oylamada bir oy pusulasında, meclis üyesi olmayan “İbrahim Yeşen” adına çıktı. Oylamada bir oy da aday olmayan AK Parti Grup Sözcüsü Mehmet Çapoğlu’na verildi.Kaynak: GÜNDEM HABER MERKEZİ 5431 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Bu habere toplam 5 puan verildi.

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Deva-i Misk Helvası’na coğrafi işaret Deva-i Misk Helvası’na coğrafi işaret 18.1.2021
“Yaşama tutunma savaşı veriyoruz” “Yaşama tutunma savaşı veriyoruz” 18.1.2021
Eğitim-İş’ten dava Eğitim-İş’ten dava 18.1.2021
Şentürk son yolculuğuna uğurlandı Şentürk son yolculuğuna uğurlandı 18.1.2021
AFAD’a Farsça mektup AFAD’a Farsça mektup 18.1.2021
“KÖYDE GENÇ YOK” “KÖYDE GENÇ YOK” 18.1.2021
O yazı isyan ettirdi: Hayvanseverler ayakta O yazı isyan ettirdi: Hayvanseverler ayakta 18.1.2021
Örnek akademisyene veda Örnek akademisyene veda 18.1.2021
Kar teğet geçti Kar teğet geçti 18.1.2021
Edirneliye moral konseri Edirneliye moral konseri 16.1.2021
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 81
Web Siteleri 130
Facebook 125
Twitter 9
Instagram 6
Youtube 14


Ankete 365 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Okullara kıymayın efendiler! Analara da!
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
Bu aşılar neden araştırılmaz?
Cüneyt Özdemir

İlkyaz Savaş
Hazır mıyız?
İlkyaz Savaş

Nefize Ramadan
İç doğamız ve YOGA
Nefize Ramadan

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2021 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.