Edirne 23°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
İtalya'daki Vakalar ve Sınır Hattı Gerginliği - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Yazarlar » Cüneyt Özdemir
Cüneyt Özdemir Cüneyt Özdemir
gundemgazetesi22@gmail.com
İtalya'daki Vakalar ve Sınır Hattı Gerginliği 8.6.2020 - 11:23:47
5 Haziran 2020 saat 18.00 İtalya Sağlık Bakanlığı’nın resmi internet sitesi açıklamasına göre toplamda 33 bin 774 kişi hayatını kaybetti. Başlangıçtan bu yana toplamda 234 bin 531 kişide tespit edilen Covid-19 virüsünde 163 bin 781 kişi iyileşme göstererek eski yaşantılarına geri döndü. 35 bin civarında hasta ise halen tedavi görmekte ya da gözlem altında tutulmakta.Çin’den sonra en ağır şekilde virüs salgınının görüldüğü İtalya’da hayat normale dönmeye başlıyor. Kapanan işyerleri açıldıkça insanlarda eski alışkanlıklarına yavaş yavaş geri dönüyorlar. İtalyanların ilk koştuğu yerlerden birisi dondurmacılar. Çoluk çocuk, genç yaşlı demeden uzunca kuyruklar oluşturuyorlar. Süpermarketlerde sıra beklemek eskisi kadar uzun sürmüyor çünkü evlerde kalma olayı bittiği için insanlar psikolojik olarak kendilerini daha rahat hissettiklerinden market alışverişini eskisi gibi önemsemiyorlar. İlk günlerde kıtlık varmış gibi ya da savaş çıkmış gibi tüm insanlar marketlere akın etmişlerdi. Ben çok fazla çıkmadım bu zorlu süreçte. Fakat özellikle maya konusunda bir ara büyük bir sıkıntı olmuştu, şimdi raflarda koli koli duruyor, alan yok.

Hayat bize ilginç bir periyodu yaşattı, virüs sayesinde evlerde kaldık, aile bağlarımızı güçlendirdik, arkadaşlarımızı özledik. Çalışmadığımız için para kaybettik ama olsun. Sağlık her şeyin başı, onsuz ne para ne de mal mülk bir işe yaramıyor. Ağustos ayında büyük ihtimalle “Rüzgar gibi geldi geçti” diyeceğiz bu pandemi için. Eskiler “Beli kırıldı” derler bu durumlarda. Yani eski kuvveti yok anlamında. Ümitle virüsün tam anlamıyla bitmesini ya da aşısı kimde ise ortaya çıkarmasını bekliyoruz tüm ülke olarak, tüm dünya insanları olarak. Dünya geneli güncel rakam 6 milyondan fazla kişide onaylanmış şekilde virüs tespit edilmiş ve 380 bin civarında ölüm gerçekleşmiş. Tahminim 500 binlere ulaşmadan ya da ulaşır ulaşmaz bu işin rengi değişir. Hakkımızda hayırlısı diyelim.

İtalya’da yakın gelecekte bir seçim olacağa benziyor çünkü ekonomi tepe taklak oldu. Muhalefetteki partilerin tek şansı erken seçim söylentilerini gündemde tutmak ve halkı geçen hafta olduğu gibi meydanlarda protestolara davet etmek. Büyük bir değişim geliyor gibi buralara; yakın tarihlerde doğa, kimyasal karşıtı, hayvan sever ve tüm canlılarla birlikte yaşamayı hedef olarak koymuş partiler ve siyasi oluşumlar yer tutacağa benziyor.

“Yunan Zorba” başlıklı köşe yazımda Yunan - Türk savaşı komplo teorisinden bahsetmiştim. Bu günlerde güvenlik güçlerimize taciz atışı yapıldığı haberini aldık. Birileri ortamı germeye çalışıyor gibi ama ne çıkar doğrultusunda onu anlamak gerekli bence. Yaşadığım şehre çok yakın bir yerde ikamet eden Dramalı bir Yunan arkadaşım ile görüştüm bu olayların ardından. Çok üzgündü ses tonu, “Bitmedi gitti şu Türk - Yunan it dalaşı, ah politikacılar ah” dedi.  Yunan halkının çok büyük çoğunluğu eminim bu gergin ortamdan dolayı memnun değiller, bizim Türkler olarak memnun olmadığımız gibi.  “Yurtta sulh, cihanda sulh” sözünün arkasından yürüyoruz yıllardır. Ama sürekli bir şeyler, Türk - Yunan halkları karşı karşıyaymış gibi ortamı ısıtacak bir şeyleri bulup duruyor. Tüm halkların kardeşçe yaşadığı bir dünya bu kadar mı zor? Değil ama insanın kendi özüne dönmesi gerekiyor. İşte o biraz daha zaman alacak galiba. Sınırda görev yapan tüm güvenlik güçlerimize sabır diliyorum ve “Ah şu Yunan politikacılar ah” sitemini de etmeden geçemiyorum.

Anlayana...Kaynak: Cüneyt Özdemir 1165 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Bu yazıya toplam 10 puan verildi.

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Yazara Ait Diğer Yazılar
İtalya’da vekil sayısı yarıya iniyor 23.9.2020
Edirne Bağcılık Kooperatifi 16.9.2020
İnce’nin adamları 9.9.2020
Belediyeye dava açtım 2.9.2020
Yürü de ense tıraşını görelim 26.8.2020
Millet açken vekili tok yatıyor 19.8.2020
Mülteciler açlıktan köpek yiyor 12.8.2020
Faturada fıstıklı, tabakta cevizli 6.8.2020
Kışa Hazırlık 29.7.2020
Yaşam Pınarı’nı Kaybettik 24.7.2020
Avrupa Birliği dağılıyor mu? 20.7.2020
İtalya’da Aya Sofya Yansımaları 15.7.2020
Ciğerlerimiz Yanıyor 10.7.2020
İki Norveçli çocuğun vefası 6.7.2020
Plajdaki Düşman 1.7.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 71
Web Siteleri 115
Facebook 123
Twitter 8
Instagram 5
Youtube 14


Ankete 336 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Herkes işine baksın
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
İtalya’da vekil sayısı yarıya iniyor
Cüneyt Özdemir

Nefize Ramadan
Bir zamanlar…
Nefize Ramadan

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.