Edirne 23°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Turuncu Yelekliler Meydanlarda - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Yazarlar » Cüneyt Özdemir
Cüneyt Özdemir Cüneyt Özdemir
gundemgazetesi22@gmail.com
Turuncu Yelekliler Meydanlarda 3.6.2020 - 10:29:11
İtalya’nın ikinci büyük kenti olan Milano’da yüzlerce kişi hükümeti protesto etmek için Duomo Meydanı’nda toplandı.Sosyal mesafe kurallarının hiçe sayıldığı bu eylemde hükümetin istifası istendi. Bunun yanı sıra seçim sisteminde değişiklikler yapılması ve eskiden olduğu gibi İtalyan Lirası’nın kullanılması gerektiği savunuldu. Eski bir jandarma general olan Antonio Pappalarda öncülüğündeki grup agresif tavırlar sergiledi. İtalya’nın diğer şehirlerinde de buna benzer küçük çaplı gösteriler başladı ve hükümetin Covid-19 sürecini iyi yönetmediği ve istifa etmesi gerektiğini düşünen binlerce insan bu akıma dahil olmaya başladı. Önceki yazılarımda bahsettiğim yardımların çoğu İtalya’da yaşayan insanlara ulaşmadı. Kredisi olan işletmelerin Eylül 2020’ye kadar ödemeleri askıya alındı bu iyi bir hareket oldu. Fakat işçi olarak hayatına devam eden birçok insan şirketlerin kendilerine maaş ödememesi sonucu zor durumda kaldı. Hükümet maaşların yüzde seksenini devlet bütçesinden ödeyeceğini duyurmuştu. Fakat iki ay geçmesine rağmen birçok insanın cebine 1 Avro bile girmedi. Bu sebepten dolayı insanlar yavaş yavaş meydanlara çıkmaya başlıyorlar.

Sizlere daha önceki yazılarımda dünyanın yeni bir yola girdiğini ve dünya üzerindeki birçok hükümetin değişeceğini söylemiştim. İtalya hakkında ise İtalyan Lirasına geçişin söz konusu olabileceğini ve halkta bu isteğin yavaş yavaş doğduğunu dile getirmiştim. Milano’daki eylemden anlıyoruz ki söylediklerimde çok haklıyım. Bu daha başlangıç olsa gerek İtalya’nın ardından birçok Avrupa ülkesinde göreceğiz bu tarz eylemleri. Belki ülkemizde de yaşanacak kim bilir. Önemli olan insanların mağdur olmaması yoksa hiç kimse bu olağanüstü durum varken canını hiçe sayıp kendini meydanlara atmaz. Bıçak kemiği dayanmış demek ki; insan aç kalırsa her şeyi yapar. Ülkemizde erken seçim olacağını iddia ettiğim tarihlerde beni çoğu kişi anlayamamıştı. Şimdi daha iyi anlayacaklardır. İsteyene seçim tarihini bile söylerim, o konuda kendimden eminim. 2017 Aralık ayında Edirne’de basın toplantısı yapıp milletvekili adaylığımı açıkladığım zaman bana “Deli misin daha iki sene var” diyorlardı. Afiş ve bayraklarımın elime ulaştığı gün Sayın Recep Tayyip Erdoğan seçim tarihinin 24 Haziran 2018 olduğunu duyurmuştu ve kırk yıllık olmasına rağmen seçime giremeyen partiler varken ben tek başıma, tüm Edirne’de seçim kampanyamı yürütmüştüm. Bunları hatırlatma amaçlı söylüyorum tabii. Perşembenin gelişi Çarşambadan belli olur derler. Bakalım dünyamızı bu yaz neler bekliyor? Sabırla bekleyip hep birlikte göreceğiz.

Salgına bağlı önlemler kapsamında kapatılan işyerlerine dönen herkese hayırlı uğurlu olsun. Zorlu bir süreci geride bıraktık eğer tedbirleri elden bırakmaz isek, eski günlerimize daha çabuk döneceğimize inanıyorum. Aslında inanmak istiyorum diyelim, aklımın bir köşesinde hala bu salgının birileri tarafından çıkarıldığı ve aşı tarihinin belli olduğu düşünceleri dönüp dolaşıyor. Eğer böyle bir şey ortaya çıkarsa işte o zaman görün cümbüşü. Hiç sevmediğim Trump’ın virüs karşısındaki tepki ve hareketlerini izliyorum. Trump özünde eski kafada bir Amerikan milliyetçisi diyebiliriz. Bu tarz siyasetçileri böyle durumlarda iyi analiz etmek lazım çünkü kendisi aynı zamanda büyük bir ticaret adamı yani paradan ve para için yapılan oyunlardan iyi anlıyor. Darısı anlayamayanların başına...Kaynak: Cüneyt Özdemir 1232 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Bu yazıya toplam 5 puan verildi.

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Yazara Ait Diğer Yazılar
İtalya’da vekil sayısı yarıya iniyor 23.9.2020
Edirne Bağcılık Kooperatifi 16.9.2020
İnce’nin adamları 9.9.2020
Belediyeye dava açtım 2.9.2020
Yürü de ense tıraşını görelim 26.8.2020
Millet açken vekili tok yatıyor 19.8.2020
Mülteciler açlıktan köpek yiyor 12.8.2020
Faturada fıstıklı, tabakta cevizli 6.8.2020
Kışa Hazırlık 29.7.2020
Yaşam Pınarı’nı Kaybettik 24.7.2020
Avrupa Birliği dağılıyor mu? 20.7.2020
İtalya’da Aya Sofya Yansımaları 15.7.2020
Ciğerlerimiz Yanıyor 10.7.2020
İki Norveçli çocuğun vefası 6.7.2020
Plajdaki Düşman 1.7.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 71
Web Siteleri 115
Facebook 123
Twitter 8
Instagram 5
Youtube 14


Ankete 336 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Herkes işine baksın
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
İtalya’da vekil sayısı yarıya iniyor
Cüneyt Özdemir

Nefize Ramadan
Bir zamanlar…
Nefize Ramadan

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.