Edirne 32°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
SarosumaDokunma isyanı - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
SarosumaDokunma isyanı 31.5.2020 - 22:15:18
Saros Gönüllüleri Dayanışması, Edirne’nin Keşan ilçesinde Boru Hatları ile Petrol Arama A.Ş. tarafından yapılması planlanan Saros FSRU Gemi İskelesi Projesi’ne karşı bugün sosyal medya üzerinden ‘sarosumadokunma’ ve ‘savesaros’ etiketleri ile kampanya başlattı. Yaklaşık 2 saat süren kampanyaya binlerce sosyal medya kullanıcısı destek verirken; sanatçı Haluk Levent ve siyasetçiler de katıldılar. Kampanya, Türkiye gündemine yükselirken; sosyal medya kullanıcıları projenin iptal edilmesi için tepkilerini paylaştılar.SarosumaDokunma isyanı

Saros Gönüllüleri Dayanışması, Edirne’nin Keşan ilçesinde Boru Hatları ile Petrol Arama A.Ş. tarafından yapılması planlanan Saros FSRU Gemi İskelesi Projesi’ne karşı sosyal medyada ‘sarosumadokunma’ ve ‘savesaros’ etiketleri ile kampanya gerçekleştirdi. Projenin ÇED olumlu kararının Edirne İdare Mahkemesi tarafından iptal edilmesine ve bölgede yaşayan vatandaşların tepkisi rağmen ÇED İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü’nün, projenin ÇED raporuna İDK tarafından incelenerek son şeklinin verildiğini duyurmasının ardından düzenlenen sosyal medya kampanyasında binlerce sosyal medya kullanıcısı destek verdi.

HALUK LEVENT BOTAŞ’A SESLENDİ

Saros Gönüllüleri Dayanışması’nın resmi twitter sayfasından başlatılan kampanyaya sosyal medya kullanıcılarının yanı sıra AHBAP Platformu Yönetim Kurulu Başkanı ve rock müzik sanatçısı Haluk Levent ile çok sayıda siyasetçi ve sivil toplum örgütü de destek verdi. Haluk Levent, ‘sarosumadokunma’ etiketiyle gerçekleştirdiği paylaşımında; “Türkiye’nin en güzeli Saros. Liman yapımı için mahkemeyi kazanmıştık. Ama şimdi başka raporlarla tekrar gündemde. Oraya liman yapacak olan sayın şirkete diyorum ki her şey para değil, vallahi değil! Ve ey yetkililer! Vatan sadece toprak değil ağaçtır, sudur” ifadelerini kullandı.

SİYASETÇİLER DE KATILDI

Kampanyaya CHP ve İYİ Parti’den de milletvekillerinin destek vermesi dikkat çekti. CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, İYİ Parti TBMM Grup Başkanı ve Edirne Milletvekili Orhan Çakırlar, CHP Tekirdağ Milletvekilleri Candan Yüceer ve İlhami Özcan Aygun, Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu başta olmak üzere Türkiye’nin çeşitli şehirlerinden çok sayıda milletvekili kampanyaya destek verdiler.

MAHKEME ÇED OLUMLU KARARINI İPTAL ETMİŞTİ

Keşan ilçesine bağlı Gökçetepe ve Sazlıdere köyleri ile Saros Körfezi’nde yapımı planlanan proje hakkında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verilen ÇED olumlu kararına 2019 yılında Saros Gönüllüleri Dayanışması dava açmıştı. Farklı disiplinlerden 10 bilirkişinin 2019 yılının Kasım ayında proje alanında gerçekleştirdiği incelemeler sonucu hazırlanan 113 sayfalık bilirkişi raporunda ise 10 bilirkişinin de oy birliğiyle projenin bölgede yapılmaması gerektiği ifade edilirken; dava sonucunda projenin ÇED olumlu kararı, Edirne İdare Mahkemesi’nce iptal edilmişti.

İDK TOPLANTISI KARARI TEPKİ ÇEKMİŞTİ

ÇED olumlu raporunun iptal edilmesinin ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, korona virüsü salgınına rağmen 6 Mayıs Çarşamba günü proje için İDK toplantısının düzenleneceği duyurmuştu. Duyuruya bölge halkı, sivil toplum örgütleri ile CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu tepki göstermişti. Ankara’da yapılması planlanan İDK toplantısına katılmak isteyenlerin başvurularının ardından toplantının fiziki koşullarda düzenlenmeyeceği, yazılı görüşlerin alınarak gerçekleştirileceği ortaya çıkmıştı. Saros Gönüllüleri Dayanışması, toplantısız İDK kararıyla ilgili açıklama yaparak, proje için yeni bir ÇED olumlu kararı alınmak istendiğine dikkat çekerken; fiziki İDK toplantısı yapılmamasının usule ve ÇED yönetmeliğine aykırı olduğunu açıklamıştı.

TÜRKİYE GÜNDEMİNE YÜKSELDİ

Saros Gönüllüleri Dayanışması tarafından bugün sosyal medyada düzenlenen ve yaklaşık 2 saat boyunca binlerce sosyal medya kullanıcısını desteğini alan kampanya, Türkiye gündemine de yükselirken; çok sayıda sosyal medya kullanıcısı projenin iptal edilmesini isteyerek projeye tepki gösterdiler.

ÖNEMLİ DOĞAL VARLIKLARDAN BİRİ

Trakya bölgesi ve Türkiye için önemli bir doğal varlık olan ve proje alanını içinde bulunduran Saros Körfezi, 2006 yılında Özel Çevre Koruma Bölgesi ve 2010 yılında Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişme Bölgesi ilan edilmişti. 

 Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 1538 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Bu habere toplam 5 puan verildi.

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Kuraklık ve hastalık çiftçiyi vurdu Kuraklık ve hastalık çiftçiyi vurdu 3.7.2020
Polisten MASTİKA operasyonu Polisten MASTİKA operasyonu 3.7.2020
Avukatlar Saraçlar’da yürüyecek Avukatlar Saraçlar’da yürüyecek 3.7.2020
BES’ten revize talebi BES’ten revize talebi 3.7.2020
Belediyeden küpler çöktü açıklaması Belediyeden küpler çöktü açıklaması 3.7.2020
Su tüketimine dikkat edin Su tüketimine dikkat edin 3.7.2020
Balkan Medical Journal yayıncılıkta birinci Balkan Medical Journal yayıncılıkta birinci 3.7.2020
Kıbrıs Gazisine büyük ayıp Kıbrıs Gazisine büyük ayıp 3.7.2020
Çiftçiyi faize ezdirmeyin Çiftçiyi faize ezdirmeyin 3.7.2020
Mor yufkanın kilosu 15 TL Mor yufkanın kilosu 15 TL 3.7.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 68
Web Siteleri 109
Facebook 120
Twitter 7
Instagram 4
Youtube 12


Ankete 320 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Boynuz kulağı geçerse
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
Plajdaki Düşman
Cüneyt Özdemir

Nefize Ramadan
Huzur, uyum yeterince mutluluğun gizemi
Nefize Ramadan

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Bugün Bu Hafta Bu Ay
Bugün için henüz haber eklenmedi.
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.