Edirne 31°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Çakırlar: Besiciler çoban bile bulamıyor - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Çakırlar: Besiciler çoban bile bulamıyor 31.5.2020 - 18:10:51
İYİ Parti TBMM Grup Başkanı ve Edirne Milletvekili Orhan Çakırlar, köylerdeki besicileri ziyaret ederek sorunlarını dinledi. Çakırlar, ziyaretlerinin ardından besicilerin sorunlarına dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Başta besi yeminde yaşanan fiyat artışları olmak üzere besicilerin birçok sorunla karşı karşıya kaldığını açıklayan Çakırlar; “Besiciler, hayvanlarını bakacak çoban dahi bulamadıklarını ifade ettiler” dedi.Çakırlar: Besiciler çoban bile bulamıyor

Türkiye ve tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüsü salgını nedeniyle gıda üretiminin önemi her geçen gün artmaya devam ediyor. Sütten ete, tahıldan sebze ve meyve ürünlerine kadar birçok ülke, kendi kendine yetebilmenin çaresini üreticilerine destek vermekte ararken; üreticiler de üretim süreçlerinde zaman zaman sorunlarla karşı karşıya kalıyor.

                İYİ Parti TBMM Grup Başkanı ve Edirne Milletvekili Orhan Çakırlar, köylere gerçekleştirdiği ziyaretlerde besicilik ile uğraşan üreticilerin sorunlarını dinledi. Çakırlar, korona virüsü salgınının ortaya çıkmasının ardından 100 TL’ye kadar yükselen besi yeminin maliyeti başta olmak üzere ürettikleri ürünlerin maddi karşılığını kazanamama, elektrik maliyetlerinin artması ve hayvan bakımında çalıştıracak insan bulamama gibi problemler yaşadığını belirtti.

“EN ÇOK KARŞILAŞILAN SORUN AÇLIK”

                Besicilerin, özellikle yem fiyatlarının artması konusunda şikâyetleri bulunduğunu söyleyen Çakırlar; “Korona virüsü salgını döneminde yem fiyatlarında artışlar var. Şu anda dünyanın en çok karşılaştığı sorun açlıktır. Dolayısıyla canlı hayvan üreticisi bu dönemde en önemli faktörlerden biridir. Üreticiler eskiden hayvan sağımını eliyle yapardı. Şimdi makinelerle sağıyorlar ve elektrik fiyatlarının yüksekliği de besicileri rahatsız ediyor. Bütün besiciler de kendi yemini üretecek seviye değil. Bu sorunlar üst üste konduğu zaman üreticiler haklılar. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin aldığı kararlar besicileri tatmin etmemiş. Destekleme verdiklerini söylüyorlar ama desteklemeler de zamanında verilmiyor. Hem süt üreticisinin, hem de besicilerin birinci sıkıntısı yem maliyetlerinin yüksekliği, ürünlerinin para etmemesi, elektrik faaliyetlerinin maliyeti ve kendi insanı dışında hayvan bakacak kişi bulamamasıdır” ifadelerine yer verdi.

“ÇOBAN BİLE BULAMIYORLAR”

                Besicilerin karşı karşıya kaldığı çoban bulamama sorununa da dikkat çeken Çakırlar; “Besiciler, hayvanlarını bakacak çoban dahi bulamadıklarını ifade ettiler. Bu sosyolojik bir tespittir. Çoban bulamamaları nedeniyle hayvan bakımını çocuklarına yaptırdıklarını söyleyen besiciler ise bir başka sosyolojik problemle daha karşı karşıya kalıyorlar. Çocuklarının hayvan bakıcılığı yapması nedeniyle evlenmekte sorun yaşadıklarını belirtiyorlar. Her yönüyle böyle sıkıntıları var. Bir yandan da sistem eskisi gibi değil. Örneğin; çobanlık işini Afganların yaptığını, bu nedenle onlara çalışma izni verilmesini talep eden besiciler var. Besiciler, kendi içerisinde bu işi yapacak insan bulamıyorlar. Bu işe yatırım yapmış olan insanların çocukları da artık besiciliğe heveslenmiyor. Çocuklar üniversite bittikten sonra besicilik yapmıyor. Şehirlere giderek iş bulup hayatını sürdürüyor. Bunların da ileriye dönük olarak daha büyük sosyolojik sıkıntılar yaratacağını düşünüyorum” dedi.

“SIKINTILARINA ÇARE OLMAK GEREKİR”

                Üreticilerin, korona virüsü salgını döneminde daha fazla desteklenmesi gerektiğini söyleyen Çakırlar; “Korona virüsü salgını bize şunu gösterdi; paramız olsa da yabancı ülkeler önce kendi insanını doyurmak ile mükelleftir. Kendi insanları beslenme sıkıntısı çekiyorken, kaç para verirseniz verin buğdayını da, etini de, süt ürünlerini de satmazlar. Bunu sadece ben değil, besiciler de söylüyor. Ne olursa olsun kendi kendine yetecek üretimi yapmamız lazım. Üretim yapanları da saygıyla korumak, her türlü sıkıntılarını dinleyip çare olmak gerekir” sözlerine yer verdi. 

 

 Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 1297 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Bu habere toplam 10 puan verildi.

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Kuraklık ve hastalık çiftçiyi vurdu Kuraklık ve hastalık çiftçiyi vurdu 3.7.2020
Polisten MASTİKA operasyonu Polisten MASTİKA operasyonu 3.7.2020
Avukatlar Saraçlar’da yürüyecek Avukatlar Saraçlar’da yürüyecek 3.7.2020
BES’ten revize talebi BES’ten revize talebi 3.7.2020
Belediyeden küpler çöktü açıklaması Belediyeden küpler çöktü açıklaması 3.7.2020
Su tüketimine dikkat edin Su tüketimine dikkat edin 3.7.2020
Balkan Medical Journal yayıncılıkta birinci Balkan Medical Journal yayıncılıkta birinci 3.7.2020
Kıbrıs Gazisine büyük ayıp Kıbrıs Gazisine büyük ayıp 3.7.2020
Çiftçiyi faize ezdirmeyin Çiftçiyi faize ezdirmeyin 3.7.2020
Mor yufkanın kilosu 15 TL Mor yufkanın kilosu 15 TL 3.7.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 68
Web Siteleri 109
Facebook 120
Twitter 7
Instagram 4
Youtube 12


Ankete 320 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Boynuz kulağı geçerse
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
Plajdaki Düşman
Cüneyt Özdemir

Nefize Ramadan
Huzur, uyum yeterince mutluluğun gizemi
Nefize Ramadan

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Bugün Bu Hafta Bu Ay
Bugün için henüz haber eklenmedi.
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.