Edirne 32°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Tarihi çarşıda Fatih siftahı - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Tarihi çarşıda Fatih siftahı 27.5.2020 - 18:24:13
Edirne’de korona virüsü tedbirleri kapsamında 4 gün boyunca kapalı kalan yaklaşık 5 asırlık tarihi Alipaşa Çarşısı, bugün yeniden alışverişe açıldı. Edirne Ülkü Ocakları üyeleri, tarihi çarşıdaki 128 dükkânı tek tek gezerek zarf içinde siftah parası bıraktı. Tarihi Alipaşa Çarşısı Dernek Başkanı Yılmaz Sanış, Edirne Ülkü Ocakları’nın gerçekleştirdiği siftah uygulamasının Edirne’de Osmanlı Devleti’nin Fatih Sultan Mehmet döneminden bugüne yaşatılan bir gelenek olduğunu söyledi.Tarihi çarşıda Fatih siftahı

Edirne’de korona virüsü tedbirleri kapsamında 23-26 Mayıs tarihlerinde uygulanan sokağa çıkma yasağı nedeniyle kapalı olan 455 yıllık Alipaşa Çarşısı, bugün hizmet vermeye başladı. 4 günlük sokağa çıkma yasağının sona ermesinin ardından hizmet vermeye başlayan tarihi çarşıda, Osmanlı padişahlarından Fatih Sultan Mehmet’in siftah geleneği yaşatıldı.

Edirne Ülkü Ocakları, tarihi çarşıdaki hediyelik eşyadan giyime, şekerlemeciden kuyumcuya toplam 128 işletmeye zarf ile siftah parası dağıttı. Edirne Ülkü Ocakları İl Başkanı Salih Zileli ve üyeler, siftah paralarını zarf içinde dükkânlara kapı altından bırakarak, korona virüsü salgınından ekonomik olarak etkilenen esnaflar için örnek bir davranışta bulundular. Tarihi Alipaşa Çarşısı Dernek Başkanı Yılmaz Sanış, Edirne Ülkü Ocakları’nın gerçekleştirdiği siftah uygulamasının Osmanlı Devleti’nin Fatih Sultan Mehmet döneminden bugüne yaşatılan bir gelenek olduğunu belirtirken; Edirne Ülkü Ocakları İl Başkanı Salih Zileli ise vatandaşlara seslenerek korona virüsü salgınından maddi olarak etkilenen tarihi çarşı esnafına destek olmalarını istedi.

Tarihten gelen bir uygulama

Tarihi Alipaşa Çarşısı Dernek Başkanı Yılmaz Sanış, yaklaşık 5 asırlık tarihi çarşının açılışı sırasında Edirne Ülkü Ocakları’ndan anlamlı bir teklif aldıklarını belirtirken; “Bu sabah çarşılarımızı açtığımızda aslında çok güzel ve hoş bir teklifle karşılaştık. Edirne Ülkü Ocakları, esnaf dükkânlarını açmadan siftahlarını yapmayı teklif ettiler. Sabah çarşıyı açmadan önce her dükkâna kapılarının altından temsili olarak zarf içinde siftah parası bırakıldı. Bu aslında esnaf için çok önemli bir olaydır. Çünkü esnafın ne kadar iş yaptığı önemli değil, siftah yapıp yapmadığı önemlidir. Bu bizde geçmişten gelen bir uygulamadır. Bu zor günlerde bizim yanımızda olan Edirne Ülkü Ocakları Başkanı Salih Zileli ve ekibine ne kadar teşekkür etsek azdır. Esnaf tarafından inanılmaz derecede hoş karşılandılar, esnafın gözleri doldu. Bu zor günde bizim unutulmadığımızı, bizlerle beraber olduklarını, bizim yanımızda olduklarını hissettirdiler. Kaldı ki bu gelenek aslında bir çağ açıp bir çağ kapatan, Edirne’de doğan Fatih Sultan Mehmet tarafından yaşatılan bir anekdottur. Tebdili kıyafet ile çarşıda gezerken alışveriş yapmak istediğinde esnaftan, ‘Siftahımı yaptım, başka bir dükkândan alışverişinizi yapın’ diye öneri duymuştur. Bu gelenek, bugün devam ediyor. Bizi unutmadıkları ve bu zor günlerde yanımızda bulundukları için hepsine şükranlarımızı sunuyoruz” ifadelerini kullandı.

Edirne esnafına destek çağrısı yaptı

Edirne Ülkü Ocakları İl Başkanı Salih Zileli de ilk korona virüsü vakasının tespit edilmesinin ardından Türkiye’de maddi ve manevi bir sınav yaşandığını söylerken; “Devletimiz, pandemiyi kontrol altında tutmak adına üstün bir çalışma örneği sergilemiş ve bazı önemler almak zorunda kalmıştır. Sosyal mesafeyi sağlamak, teması engellemek ve virüsün taşıyıcılığını önlemek adına alınan bu önlemlerin, bizlerin gelecek yıllarda çok daha sağlıklı ve huzurlu bir şekilde hayatlarımıza devam edebilmemizi sağlayacağını ifade etmek istiyorum. Pandeminin yaygın olduğu bütün devletler, ülkemizde alınan önlemlerin hemen hemen aynısını uygulamaktadırlar. Önlemler neticesinde sosyal ve ekonomik hayatın durma noktasına geldiği ve bu durgunluğun devletlerin ve milletlerin ekonomisine olumsuz bir etki yarattığı aşikârdır. Meydana gelen ekonomik sıkıntılardan ise en fazla etkilenenler esnaflarımız olmuştur. Büyük firmalar, fabrikalar ve şirketler pandemi sürecinde üretimlerini veya satış birimlerini kısmen de olsa aktif şekilde devam ettirebilmekteyken esnafımız ise uzun süredir kapalı kepenklerin ardında bekleyişini sürdürmekteydi. Esnaflar toplum içerisinde; sevgiyi, kardeşliği, helal rızkı, dayanışmayı ve toplumun birlikteliği için gerekli olan her şeyin buluşma noktasıdır. Bu sebeple koronavirüsle mücadele aşamasında başarıya yaklaştığımız şu dönemde esnafımızın, işletmelerini faal hale getirmesinin mutluluğu içerisindeyiz. Edirne Ülkü Ocakları olarak; başta serhad şehri Edirne’mizin kıymetli esnafları olmak üzere, ülkemizin ekonomik ilerleyişine büyük katkıları olan bütün esnaflarımızın destekçileri olduğumuzu bir kez daha belirtmek isterim. Kıymetli Edirneli hemşerilerimize Edirne Ülkü Ocakları olarak ihtiyaçlarını mümkün olduğunca esnafımızdan karşılayarak şehrimizin ekonomisine katkı sağlamaları konusunda çağrıda bulunuyor ve bu zorlu sürecin sona ermesini yüce Allah’tan niyaz ediyorum. Zaman zaman zorluklarla karşılaşılsada Ahi Evran anlayışı ile esnafımızın yanındayız. Siftah bizden bereket Allah' tan” sözlerine yer verdi.

1 ay kapalı kalmıştı

Kanuni Sultan Süleyman’ın Sadrazamı Hersekli Semiz Alipaşa tarafından 16’ncı yüzyılda Mimar Koca Sinan’a yaptırılan ve günümüzde Edirne’de alışverişin merkezi olan Tarihi Alipaşa Çarşısı, korona virüsü salgını nedeniyle yaklaşık 1 ay kapalı kalmıştı. Tarihi çarşı, Ramazan Bayramı’nda korona virüsü tedbirleri kapsamında da 4 gün boyunca kapalı kalırken; bugün yeniden hizmet vermeye başladı. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 4224 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Bu habere toplam 10 puan verildi.

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Kuraklık ve hastalık çiftçiyi vurdu Kuraklık ve hastalık çiftçiyi vurdu 3.7.2020
Polisten MASTİKA operasyonu Polisten MASTİKA operasyonu 3.7.2020
Avukatlar Saraçlar’da yürüyecek Avukatlar Saraçlar’da yürüyecek 3.7.2020
BES’ten revize talebi BES’ten revize talebi 3.7.2020
Belediyeden küpler çöktü açıklaması Belediyeden küpler çöktü açıklaması 3.7.2020
Su tüketimine dikkat edin Su tüketimine dikkat edin 3.7.2020
Balkan Medical Journal yayıncılıkta birinci Balkan Medical Journal yayıncılıkta birinci 3.7.2020
Kıbrıs Gazisine büyük ayıp Kıbrıs Gazisine büyük ayıp 3.7.2020
Çiftçiyi faize ezdirmeyin Çiftçiyi faize ezdirmeyin 3.7.2020
Mor yufkanın kilosu 15 TL Mor yufkanın kilosu 15 TL 3.7.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 68
Web Siteleri 109
Facebook 120
Twitter 7
Instagram 4
Youtube 12


Ankete 320 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Boynuz kulağı geçerse
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
Plajdaki Düşman
Cüneyt Özdemir

Nefize Ramadan
Huzur, uyum yeterince mutluluğun gizemi
Nefize Ramadan

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Bugün Bu Hafta Bu Ay
Bugün için henüz haber eklenmedi.
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.