Edirne 31°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Ramazan pazarında giyim ikinci planda - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Ramazan pazarında giyim ikinci planda 22.5.2020 - 18:43:31
Edirne’de Cuma günleri kurulan Ulus Pazarı, Ramazan Bayramı öncesi korona virüsü tedbirleriyle vatandaşlara hizmet verdi. Vatandaş yoğunluğunun bulunmadığı pazarda esnaflar, ürün satışlarının düşüklüğünden dert yanarken; Ulus Pazarı Esnaf Kooperatifi Başkanı Bülent Reisoğlu da giyim ürünlerinde yaşanan alışveriş oranlarındaki düşmenin nedenini Ramazan Bayramı’nda duyurulan 4 günlük sokağa çıkma kısıtlaması sonucu vatandaşların gıda ürününe yönelmesi olarak açıkladı.Ramazan pazarında giyim ikinci planda

Edirne’de korona virüsü tedbirleri kapsamında yaklaşık 2 aylık sürecinden ardından yeniden hizmet vermeye başlayan Ulus Pazarı, Ramazan Bayramı öncesi vatandaşlara kapılarını yeniden açtı. Korona virüsü salgınından önce özellikle Yunan ve Bulgar turistlerin yoğun ilgi gösterdiği pazarda vatandaşlar Ramazan Bayramı alışverişlerini yaparken; esnaflar alışveriş oranlarındaki düşüşün devam ettiğini söylediler.

                Edirne Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekiplerinin denetiminde, Ulus Pazarı Esnaf Kooperatifi tarafından alınan korona virüsü tedbirleriyle hizmet veren pazarda vatandaşlar, Ramazan Bayramı’na rağmen giyim ürünlerine rağbet göstermediler. Pazar esnaflarından Aytekin Surun, giyim ürünlerinde zararına satış yapmasına rağmen tezgâhının boş kaldığını belirtirken; Sadi Mızrak ise korona virüsü salgının ardından ortaya çıkan süreci ‘Yeni Dünya Düzeni’ diye adlandırarak esnafın sabırlı olması gerektiğini söyledi. Ulus Pazarı Esnaf Kooperatifi Başkanı Bülent Reisoğlu da giyim ürünlerinde yaşanan alışveriş oranlarındaki düşmenin nedenini Ramazan Bayramı’nda duyurulan 4 günlük sokağa çıkma kısıtlaması sonucu vatandaşların gıda ürününe yönelmesi olarak açıkladı.

“Zararına satış yapıyoruz”

                Pazar esnafı Aytekin Surum, Ramazan Bayramı öncesi Ulus Pazarı’nda durgunluk yaşandığını belirtirken; “Pazarımız durgun, satış hiç yok. Geçen hafta da aynıydı. Bu şartlarda zor. İnsanlarda tedirginlik var. İnsanlar içlerindeki korkuyu atana kadar hayat normale dönmez. Cesaret her işin başarısıdır ama tedbir de almak gerekiyor. Fiyatlarımız da çok düşük. Zararına satış yapıyoruz. Ona rağmen tezgâh bomboş. Ama sağlık olsun, bu günler de geçer. Korona virüsü salgınından sonra daha da güzel olacağına inanıyorum. Kolay değil, büyük bir felaket var” ifadelerine yer verdi.

“Her şey eskisi gibi olmayacak”

                Pazar esnafı Sadi Mızrak ise dünyada yaşanan korona virüsü sürecini ‘Yeni Dünya Düzeni’ olarak adlandırırken; “Yeni dünya düzenine göre; dünya ve ülkemiz korona virüsü nedeniyle zor günler geçiriyor. Her şey eskisi gibi olmayacak. Hayatta şartlar biraz daha ağır olacak. İnsanlarımız bu konuda biraz daha dikkat ederlerse bunun üstesinden geleceğiz. Satışlar için esnaf olarak sabırlı olmamız lazım. Her şey birden olmaz, hayat yavaş yavaş normalleşiyor. Eski günlerdeki gibi olmasa da yavaş yavaş eski günleri yakalayacağız. Yaklaşık 60 gündür salgın süreci vardı. Pazarlarımız ve alışveriş merkezleri yeni açılmaya başladı. Hem ekonomik, hem de hayat şartları olarak vatandaşlarımız zorlandı. Eskiye göre işler çok iyi değil ama herkes bütçesine göre alışverişini yapıyor” dedi.

“Kurallara uymayan vatandaş sayısı az”

                Ulus Pazarı Esnaf Kooperatifi Başkanı Bülent Reisoğlu da normale dönüş süreci ile birlikte pazarlarda müşterilerin sağlık tedbirleriyle kabul edildiğini belirtirken; “Müşterilerimiz alışverişlerini yapıyorlar, biz de sosyal mesafe kuralına uymaları konusunda ikazlarda bulunuyoruz. Sağlık tedbirleri kapsamında dezenfektanlar kullanıyor, maskeler takıyoruz. Vatandaşlarımız zaten bu konuda bilinçliler. 2 ay süren bir süreç nedeniyle maske takmayan ya da kurallara uymayan vatandaş sayısı çok az. Pazarların açılmasında çok büyük bir ekonomik beklentimiz yoktu. Arife gününde de çok büyük ticari beklentimiz yok. Önce sağlık diyoruz. Psikolojik eşik aşılmıştır. Vatandaşın korkuları, endişeleri yavaş yavaş kaybolmaya başlamıştır. Bu durum sosyal düzene girmemiz açısından da önemlidir” sözlerine yer verdi.

“Esnafımız kurallara uyuyor”

                Ramazan Bayramı’nın ardından camilerin, kafelerin ve restoranların da kontrollü olarak açılacağını hatırlatan Reisoğlu; “Normal sürece dönme ümidindeyiz. Pazarımız 3’te 1 oranında 150 esnaf ile kurulmuştur. Tezgâhların arasında 3’er metrelik mesafeler vardır. Bütün esnafımız kurallara uyuyorlar. Edirne Belediye Başkanlığı Zabıta Müdürlüğü tarafından gerekli denetimler ve hijyen çalışmaları da yapılarak rutin bir şekilde hizmet vermeye başladık” dedi.

“Giyecek ihtiyacı ikinci planda kalıyor”

                Reisoğlu, giyim tezgâhlarında satış oranlarının Ramazan Bayramı’na rağmen düşük olmasının nedenlerini de açıklarken; “Ramazan Bayramı’nda 4 günlük sokağa çıkma kısıtlaması var. Bu pazar, vatandaşların 4 günlük ihtiyacını karşılaması için önemliydi. Vatandaşlarımız gıda ürünlerini karşılamak için sebze ve meyve tezgâhlarından alışveriş yapmaktadırlar. Bu nedenle gıda tezgâhlarında yoğunluk yaşanmaktadır. Bayram olması nedeniyle giyim ihtiyaçlarını da pazarlardan kontrollü bir şekilde gidermektedirler. Sokağa çıkma kısıtlaması, alışverişi biraz daha sebze ve meyveye yönlendiriyor. Giyecek gibi ihtiyaçlar ikinci planda kalıyor” ifadelerine yer verdi. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 904 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Bu habere toplam 5 puan verildi.

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Kuraklık ve hastalık çiftçiyi vurdu Kuraklık ve hastalık çiftçiyi vurdu 3.7.2020
Polisten MASTİKA operasyonu Polisten MASTİKA operasyonu 3.7.2020
Avukatlar Saraçlar’da yürüyecek Avukatlar Saraçlar’da yürüyecek 3.7.2020
BES’ten revize talebi BES’ten revize talebi 3.7.2020
Belediyeden küpler çöktü açıklaması Belediyeden küpler çöktü açıklaması 3.7.2020
Su tüketimine dikkat edin Su tüketimine dikkat edin 3.7.2020
Balkan Medical Journal yayıncılıkta birinci Balkan Medical Journal yayıncılıkta birinci 3.7.2020
Kıbrıs Gazisine büyük ayıp Kıbrıs Gazisine büyük ayıp 3.7.2020
Çiftçiyi faize ezdirmeyin Çiftçiyi faize ezdirmeyin 3.7.2020
Mor yufkanın kilosu 15 TL Mor yufkanın kilosu 15 TL 3.7.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 68
Web Siteleri 109
Facebook 120
Twitter 7
Instagram 4
Youtube 12


Ankete 320 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Boynuz kulağı geçerse
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
Plajdaki Düşman
Cüneyt Özdemir

Nefize Ramadan
Huzur, uyum yeterince mutluluğun gizemi
Nefize Ramadan

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Bugün Bu Hafta Bu Ay
Bugün için henüz haber eklenmedi.
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.