Edirne 24°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Fatih Camii’nde son rötuşlar - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Enez
Fatih Camii’nde son rötuşlar 4.5.2020 - 10:34:46
Fatih Sultan Mehmet’in fetih sonrasında camiye çevirdiği, 1965 yılı depreminde yıkılan ve 55 yıldır ibadete kapalı olan Enez Fatih (Ayasofya) Camiinde, yapının özgün nitelikleri titizlikle korunarak yürütülen restorasyonda son aşamaya gelindi.Fatih Camii’nde son rötuşlar

Restorasyon faaliyetlerine 2014 yılında başlanılan Enez Ayasofya’sı olarak bilinen Enez Fatih Cami’nde restorasyon çalışmalarının son aşamaya geldiği belirtildi. Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından restorasyon çalışmaları süren caminin bu Ramazan ayında ibadete açılması planlanıyordu. Korona salgını nedeniyle restorasyonu tamamlanamayan caminin 2 veya 3 ay içinde restorasyon çalışmalarının tamamlanması bekleniyor. Fatih Sultan Mehmet tarafından 1456 yılında İstanbul’un fetih edilmesinin ardından, Enez Kalesi içerisinde bulunan Enez Ayasofya'sı camiye çevrilerek, ibadete açıldı. 12’nci yüzyılda Doğu Roma İmparatorluğu tarafından inşa edildiği düşünülen yapı, 1965 yılında Enez'de gerçekleşen bir depremde caminin kubbesi tamamen çökerek, daha sonra da günden güne yıpranarak, harabe bir duruma geldi. Uluslararası bir restorasyon projesi ile restorasyonuna 2016 yılında başlanılan caminin minaresi tamamlanarak, üst örtüsü de tamamen bitirildi. Cami içinde ince işçilik çalışmalarının sürdüğü ifade edildi. Enez Kalesi arkeolojik sit alanı içinde kalan yapıda bir süre sonra peyzaj düzenlemesi, camiye çeşitli erişim yolları, abdest alma ihtiyacının giderilebileceği mekanlar ve çeşitli oturma mekanları oluşturma noktasında projeler için çalışılıyor. 1965 yılından beri yaklaşık 55 yıldır ibadete ve ziyarete kapalı olan bu mekanın, Temmuz veya Haziran ayında restorasyon çalışmalarının tamamlanması öngörülüyor.

Tarihçesi

Türk-Yunan sınırı yakınında, Meriç’in denize döküldüğü yerde bulunan Enez ilçesinde Fâtih Camii adıyla bilinen, bazen da Ayasofya olarak adlandırılan bu cami kale içindedir. Bizans devrinde önemli bir liman şehri olan Enez 1355’te Cenova idaresine geçmiş ve Gattelusi ailesi tarafından idare edilmişti. Fatih Sultan Mehmet’in donanma kumandanı Has Yunus Bey tarafından 1455’te fethedilen Enez’deki büyük kilise Fatih vakfı olarak camiye çevrilmiştir. Son yıllarda yeniden çok harap duruma giren ve duvarları tehlikeli şekilde çatlayan caminin rivayete göre Balkan Harbi’nde minaresi de yıktırılmıştır. Birkaç defa tamiri için teşebbüslerde bulunulduğu ve keşfi yapıldığı halde 1962’de tehlikeyi önleyici hiçbir tedbir alınmamış olmasına rağmen Enez’deki tek cami olduğundan ibadete açık bulunuyordu. Fakat tarihî yapı birkaç yıl sonra tamamen çöktü.  Enez Ayasofya’sı çok büyük ölçüde bir Yunan haçı planlı yapı olarak inşa edilmişti. Son Bizans devrinde batı tarafına paye ve sütunlarla bölünmüş kemerli bir cephe teşkil eden bir dış narteks eklenmişti. Bilinmeyen bir devirde kubbe yıkılmış olduğundan kubbe boşluğu ahşap bir tavanla kapatılmış, bütün binanın üstü kiremitle örtülmüştü. Mihrap güney duvarına inşa edilmiş, kesme taştan olan minare ise güneydoğusunda ana apsis ile yan apsis arasında yapılmıştır. 1962’de minarenin kürsü ve pabuç kısımları ile gövdesinin bir parçası duruyordu. İçeride duvarlarda, kemerlerde ve kubbe yerindeki ahşap tavanda19’ncu yüzyılda yapıldığı tahmin edilen kalem işi nakışlar vardı. Ayrıca kubbe eteğini çepeçevre dolaşan bir ayetin kalıntıları da görülebiliyordu. 

 

 Kaynak: Ercan BİTTİ 2470 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 102
Web Siteleri 156
Facebook 132
Twitter 11
Instagram 12
Youtube 14


Ankete 427 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Cüneyt Özdemir
Kotalı Ruhsat Uygulaması
Cüneyt Özdemir
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2022 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.