Edirne 24°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Enez'e sessiz kalmayın - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Enez
Enez'e sessiz kalmayın 23.1.2018 - 11:42:23
EDHAYKO ve Pati Dostlar Kurulu, Enez Doğal Yaşamı Çevreyi ve Sokak Hayvanlarını Koruma Derneği tarafından düzenlenen kulübe yapımı ve mama dağıtımı etkinliğine destek vererek Enez’deki sokak hayvanları için 17 kulübe ve mama dağıtımı yaptı. Etkinlikle ilgili açıklamalarda bulunan Yağmur Islattı, Enez’e sessiz kalınmaması gerektiğini söylerken; Selma Yılmaz ise Enez Belediyesi’nin sokak hayvanlarına yardımcı olmadığını söyleyerek; “Destek gelmediği zaman biz hiçbir şey yapamıyoruz” sözlerine yer verdi.Enez'e sessiz kalmayın
Edirne Doğayı Hayvanları Koruma ve Yaşatma Derneği (EDHAYKO) ve Edirne Pati Dostlar Kurulu, Enez sahilindeki sokak hayvanlarına yardım amacıyla Enez Doğal Yaşamı Çevreyi ve Sokak Hayvanlarını Koruma Derneği tarafından düzenlenen kulübe yapımı ve mama dağıtımı etkinliğine katıldılar. Yaz aylarında Edirne ve Trakya Bölgesi’nin en çok turist alan bölgelerinden biri olan ve kış aylarında adeta terk edilen şehre dönüşen Enez’de yemek ve barınma sıkıntısı çeken sokak hayvanlarına yardım amacıyla düzenlenen etkinlikte, hayvanseverlerin dayanışması ile 17 kulübe yapıldı. Kulübe yapımının yanı kuru mama, tavuk kemiği ve makarna dağıtımının da yapıldığı etkinlikle ilgili açıklamalarda bulunan EDHAYKO Yönetim Kurulu Üyesi Yağmur Islattı; “Enez Doğa-Der Başkanı Selma Yılmaz, EDHAYKO Başkanı Nurhan Kalender’e yardım çağrısında bulundu. Bunun üzerine biz de Pazar günü 10 kişi Enez’e gittik. Yanımızda 100 kilo tavuk kemiği, 2 paket kuru mama ve makarna da götürdük. Hava şartları kötü olmasına rağmen 17 kulübe yaptık. Ancak Enez’e gidene kadar olayın ciddiyetinin bizler bile farkında değildik. İnsan, gözünün önünde yaşanmayınca hiç bilmediği bir şeyi düşünemiyormuş. Ona çok rahat kör olabiliyormuş. Şu an tam anlamıyla terkedilmiş bir yer. Bir kaç aile dışında sahilde yaşayan hiç kimse yok. Orada maalesef ciddi bir yaşam savaşı var. Hayvanlar açlıktan birbirlerine saldırıyorlar” ifadelerine yer verdi.

“Bir lokma ekmekleri yok”
Enez’deki sokak hayvanlarının durumunun çok kötü olduğunu söyleyen Islattı; “Öyle ki orayı gördükten sonra şunu rahatlıkla diyebiliriz; Edirne’deki hayvanlarımız Enezin yanında refah içinde yaşıyormuş. Onların soğuktan sığınacağı bir yerleri, yiyebilecekleri tek bir lokma ekmekleri dahi yok. Durum gerçekten içler acısı. Dünden beri hiç birimiz iyi değiliz. Onların gözlerinde o yaşama isteğini, yardım istediğini gördüğümüzden beri vicdanımız Enez’de. Oraya acil bir çözüm bulunması gerekiyor ve biz dernek olarak ne gerekiyorsa yapmaya hazırız” dedi.

“Geri dönerken köpekleri bırakıyorlar”
Sokak hayvanlarının sorunlarının sadece Enez’in değil aynı zamanda Edirne’nin de sorunu olduğunu söyleyen Islattı; “Oraya giden tatilcileri yaz tatilinde oyalanmak için aldıkları, oyuncak zannettikleri köpekleri geri dönerken orada bırakıyorlar. Hala bahçesinden ayrılmayıp sahibini bekleyen köpek gördük. Bu nasıl bir vicdan? Anlamak zor. Onları kaderine terk edemeyiz. Ortak bir çalışma yapmak gerek. Herkesin elini taşın altına koyması gerek. Daha çok kulübe yapılmalı, hayvanların tedavilerinin yapılması sağlanmalı, mama alınması için belediye ile görüşülmeli. Herkesten rica ediyorum, lütfen Enez’e sessiz kalmasınlar. Hiçbir şey yapamıyorlarsa mama alıp göndersinler. Oradaki hayvanlar, onların vicdanı varsa yaşayacak” sözlerine yer verdi.

“Enez, terk edilmiş şehir oluyor”
Enez Doğal Yaşamı Çevreyi ve Sokak Hayvanlarını Koruma Derneği Başkanı Selma Yılmaz ise EDHAYKO ve Pati Dostlar Kurulu ile Enez sahilinde kulübe yapımı ve mama dağıtımı etkinliği gerçekleştirdiklerini söyleyerek; “Çok zor şartlarda oldu ama Edirne’den arkadaşlarımız yardıma geldiler. Yazlıkçılar yaşadığı için kışın Enez terk edilmiş şehir oluyor. Maalesef insan yok. Destek gelmediği zaman biz hiçbir şey yapamıyoruz” dedi.

“Belediye kesinlikle yardım etmiyor”
Enez’de Enez Doğal Yaşamı Çevreyi ve Sokak Hayvanlarını Koruma Derneği olarak tek başına sokak hayvanları çalışması yapmak zorunda kaldığını söyleyen Yılmaz; “Enez Belediyesi kesinlikle yardım etmiyor. Belediye’nin dışında yeni gelen Kaymakam Hanım çok duyarlı. Kulübe malzemesini ve yemek masrafını Kaymakam Hanım karşıladı. Şu anda mama desteği hiçbir yerden almadığım için çok zorlanıyorum” ifadelerine yer verdi.

“Bin 500 sokak hayvanı var”
Enez’de yaklaşık 500 sokak hayvanının olduğunu söyleyen Yılmaz; “ Ama Enez merkez ve 18 köyü baz aldığımızda yaklaşık bin 500 sokak hayvanı var. Onları bir araya toplamamız mümkün değil. Çünkü biz şu anda Enez merkezdekilere yetemiyoruz. Hayvanlar çok vahşiler ve açlıktan dolayı birbirlerini yiyorlar. Aç kaldıkları için de bölgelerine başka bir canlıyı sokmuyorlar. Yemek çok büyük sorun. Hayvanlar şu anda ne verilirse yiyorlar” dedi.

“Hayvanları sıcak su ile yakıyorlar”
Enez esnafının sokak hayvanlarına tepkili olduğunu söyleyen Yılmaz; “Hayvanları sıcak su ile yakıyorlar. Bugün bir tanesini daha yaktıklarını gördüm. 20 tane sokak hayvanını sıcak su ile yaktılar. Sokak hayvanları konusunda duyarsızlar. Hafta sonu eşim ve kızım etkinlik için yemek almaya gittiklerinde köpekleri toplayacaklarımızı zannederek; ‘Yaşasın kulübe yapılıyor, hayvan kalmayacak’ demişler. Hâlbuki köpekleri toplamayacağız. Yani Enez’de sorun büyük. Maalesef toplum çok duyarsız. Yenmeyen hiçbir canlıyı kesinlikle istemiyorlar. Kedi, köpek yenmediği için bakılmasın, öldürülsün istiyorlar” sözlerine yer verdi.

“Yüzlerce bebek aç”
Enez’deki sokak hayvanları için kış aylarında en önemli desteğin gıda olduğuna dikkat çeken Yılmaz; “Mama sorunumuz var ve bunun dışında da en önemli sorunlarımızdan biri kısırlaştırma. Kısırlaştırma yapılmazsa önüne geçemeyiz. Yüzlerce bebek var. Bebekler kış şartlarında aç kalıyorlar. Günlük bir kere beslenmeleri ile büyümeleri mümkün değil. Hastalanıp ölüyorlar. Kısırlaştırmaya çok ihtiyacımız var. Orman ve Su İşleri Müdürlüğü ile iyileştirme çalışmamız olacak. Eğer projemiz onaylanırsa başlayacak. Haftada 15 köpek kısırlaştırılacak. Bu proje yapılırsa azalma olur. Ama daimi yapılması lazım. Ben de 4 kez kısırlaştırma yaptım ama hiç önüne geçemedim. Daha çok çoğaldı çünkü köyler sürekli köpek getiriyorlar” dedi.

“Acı şekilde ölüyorlar”
Enez’de hayvancılık ve avcılığın çok yaygın olduğunu belirten Yılmaz; “Avcı köpeği, sokak köpeği doğurunca atıyorlar. Oysa cins doğurunca parayla bile alıyorlar. İşe yarayanı satıyor, işe yaramayanı maalesef atıyorlar. Çataltepe Mahallesi’nde oturan halk, hayvancılıkla geçiniyor. Kangalları doğurtarak içlerinden 3 tane seçiyorlar, diğerlerini çuvala koyup atıyorlar. Yani ölüme terk ediyorlar. Biz bulabildiğimizi beslemeye çalışıyoruz. Bulamadığımız maalesef acı bir şekilde ölüyor” ifadelerine yer verdi. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 6634 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Bu habere toplam 10 puan verildi.

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 102
Web Siteleri 156
Facebook 132
Twitter 11
Instagram 12
Youtube 14


Ankete 427 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Cüneyt Özdemir
Kotalı Ruhsat Uygulaması
Cüneyt Özdemir
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2022 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.