Edirne 28°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Yolların ayrıldığı yer; KORONA - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Yazarlar » Cüneyt Özdemir
Cüneyt Özdemir Cüneyt Özdemir
gundemgazetesi22@gmail.com
Yolların ayrıldığı yer; KORONA 18.3.2020 - 10:52:22
Karantina altına alınmış koca bir ülke ve geçen yedi gün. İtalya’da yedi gün içerisinde hayatlarını kaybeden onca insan ve psikolojisi bozulan binlerce, on binlerce çocuk, yaşlı, erkek ve kadın...Korona virüsü gezegenimizi kasıp kavurmaya devam ediyor. Ülkemiz Türkiye’de de çeşitli uygulamalar ve yasaklar ile bu virüse karşı mücadele sürüyor. Avrupa’nın birçok ülkesi işyerlerinin faaliyetlerini ekonomik kriz yaratacak olmasına rağmen durdurdu. İnsanlığın son yüzyılda böylesine global şekilde mücadele verdiği, karantinalar uyguladığı en büyük olay bu olsa gerek. İtalya’daki yaşam kısıtlamalara rağmen devam ediyor, edecek. Bu virüse çare elbet bulunacak fakat İtalya’da işletmesi olan ve ticaretin akışını, insanların nabzını tutan birisi olarak söyleyebilirim ki, bu kriz birçok ülkenin ekonomik anlamda komaya girmesine neden olacak. Avrupa Birliği ülkeleri arasında fikir birliği yok. Yazılı ve sözlü basından takip ettiğimiz kadarıyla Fransa ve Almanya biraz rahat davranıyorlar. Avrupa Birliği’nin İngiltere’nin birlikten çıkması ile lokomotifi olan bu ülkelerin ekonomik geleceklerini düşünerek bazı istatistikleri sakladıkları ya da tam anlamıyla doğru bilgiler vermedikleri yönünde çok söylentiler var. Üretimin durması demek tabi ki de ekonominin çökmesi demek ama bizler de burada 7 gündür evimizde zevkten durmuyoruz, değil mi? Benim için 2 hafta iş yapmamak büyük bir sıkıntı olacak eğer İtalyan hükümeti kayıplarımızı hazinden karşılamaz ise birçok şirket iflas bayrağını çekecektir. Bu konuda da birçok söylenti var. Diyelim ki, hükümet kayıpları ödemeyi kabul etti ve milyarlarca Avroyu karantina döneminde kayıp yaşayan şirketlere dağıttı. 60 milyon nüfus ve binlerce işletmeden bahsediyoruz. Sadece benim sektörümde İtalya’da irili ufaklı bin 500’e yakın şirket var. Artık hesabını siz yapın. Bu paralar devletin kasasından çıkınca da haliyle emekli maaşları ödenemeyebilir, belli devlet hizmetlerinde aksaklıklar olabilir. Farz edelim ki bu zararı Dünya Bankası ya da Birleşmiş Milletler karşıladı ya da Avrupa Birliği; daha şimdiden farklı farklı sesler çıkıyor iken büyük bir kriz olacağını tahmin ediyorum. Benim kişisel teorime göre de Avrupa Birliği resmen çöküyor. Yolların ayrıldığı yer; Korona…

Milyarlarca Avro zarar birilerinden bir şekilde çıkacak. İtalyanlar arasında “Liraya dönüş yapalım” diyenlerin sesleri çoğalacaktır, göreceksiniz. İtalya kendi kendine birçok şeyi üretip, kendine yetebilen bir ülke. Birlikten çıksak ve İtalya eskisi gibi kendi parasını bassa bence çokta fark etmez. Hatta daha iyi bile olur çünkü Lira, Avro karşısında çok değersiz bile olsa siz evde tencerenizi pişirecek yemeyi kendi bahçenizde üretiyorsanız eğer pek te umurunuzda olmaz.

Gelelim güzel ülkemiz Türkiye’ye; Biz de bir yol ayrımındayız aslında, kriz global bir kriz ve “pandemi” halini almış durumda. Ülke olarak büyük ekonomik zarara uğrayacağımız kesin. Henüz genel bir karantina hali yok, umarım da olmaz fakat olursa düşünün ki eczane ve marketler harici tüm işletmeler kapalı olacak ve haftalarca bu böyle sürecek. Halk arasında kullanılan “yandı gülüm keten helva sözü” tam buraya uyuyor sanırım.

Dünyamız yeni bir istikamete doğru gidiyor. Ülkeler batacak, hükümetler değişecek ve belki de Avrupa Birliği dağılacak. Kim bilir belki ülke olarak bu krizden güçlü olarak çıkar ve yeni dünyaya yön veren biz oluruz. Her işte bir hayır vardır derler. Belki de bu virüs daha temiz bir dünya için geleceği temizliyordur. Nuh’un gemisi boş yere yapılmadı, her tufan bir yeniden doğuşu getirir. Sizlere tavsiyem bu tufanda önleminizi alın, yerinizi iyi seçin. Çünkü bir süreliğine dünyamız böyle gidecek gibi gözüküyor.Kaynak: Cüneyt Özdemir 1051 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Yazara Ait Diğer Yazılar
Plajdaki Düşman 1.7.2020
Saraçlar Caddesi’nde Kayık Turu 26.6.2020
Covid-19 Mitinginin düşündürdükleri 22.6.2020
Umutları Dolu Vurdu 17.6.2020
Ekim’de Erken Seçim 12.6.2020
İtalya'daki Vakalar ve Sınır Hattı Gerginliği 8.6.2020
Turuncu Yelekliler Meydanlarda 3.6.2020
Belediye bisikletle işe gidene para veriyor 29.5.2020
Şeker bayramı 22.5.2020
Mustafa Kemal Paşa Samsun’a Gidiyor 18.5.2020
Normale dönüyoruz gibi... 13.5.2020
Cumhuriyet Halk Partisi’ne Yeni Genel Başkan 8.5.2020
Edirne Atatürk Orman Çiftliği 4.5.2020
Gurbet Çadırında Sahur 29.4.2020
Paskalya - Ramazan Bayramları, korona ve internet 15.4.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 68
Web Siteleri 109
Facebook 120
Twitter 7
Instagram 4
Youtube 12


Ankete 320 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Boynuz kulağı geçerse
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
Plajdaki Düşman
Cüneyt Özdemir

Nefize Ramadan
Huzur, uyum yeterince mutluluğun gizemi
Nefize Ramadan

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Bugün Bu Hafta Bu Ay
Bugün için henüz haber eklenmedi.
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.