Edirne 13°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Tarlamızı ekemiyoruz - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Tarlamızı ekemiyoruz 12.3.2020 - 09:22:39
Edirne’nin üretim deposu olarak bilinen Karaağaç Mahallesi çiftçileri, Pazarkule Sınır Kapısı’na binlerce mültecinin akın etmesinin ardından üretim yapamaz hale geldiklerini açıkladılar. Çiftçi Yılmaz Ule, mültecilerin konaklamaya devam ettiği bölgede tarlasının bulunduğunu ve tohum ekim zamanının gelmesine rağmen polis barikatı nedeniyle ekim yapamadığını söylerken; mağdur olan çiftçilerin yetkililerden destek beklediğini söyledi. Ule, Yunanistan polisleri tarafından atılan gaz bombasının da toprak ve mahsule etkisinin araştırılmasını istedi.Tarlamızı ekemiyoruz

Türkiye’nin Avrupa’ya geçmek isteyen mültecilere sınır kapılarını açtığını duyurmasının ardından Edirne’nin Pazarkule Sınır Kapısı’na binlerce mülteci geldi. Mülteciler, tampon bölgede konaklamaya devam ederken; sınır hattı boyunca tarlaları bulunan Karaağaç mahallesi çiftçileri ise meydana gelen maddi zarara isyan etti. Mültecilerin tarlaları konaklama ve geçiş hattı olarak kullandığını belirten çiftçiler, tampon bölgenin polis barikatı ile çevrilmesi nedeniyle tarlalarına ulaşamadıklarını açıkladılar.

Edirne’nin üretim deposu olarak bilinen Karaağaç Mahallesi çiftçileri, yetiştirecekleri ürünlerin ekim zamanının da geldiğini söylerken, üretim amacıyla satın aldıkları tohum ve gübreleri tarlalara ulaşım olmaması nedeniyle bekletmek zorunda kaldıklarını söylediler. Devlet yetkililerinden destek beklediklerini açıklayan çiftçi Yılmaz Ule, bölge çiftçisinin yaşadığı mağduriyeti anlattı. Ule, 28 Şubat Cuma günü Pazarkule Sınır Kapısı’na gelmeye başlayan mültecilerin geçiş güzergâhı olarak bölge çiftçisinin tarlalarını seçtiğini belirtirken; “Tarlalarımıza gidemiyoruz, mağdur kaldık. Mart ayı geldi, ekim yapmamız lazım. Ne yapacağımızı bilmiyoruz, herkes tedirgin oldu. Karaağaç Mahallesi’nde çok sayıda çiftçi var. Herkesin de 100 dönümlük tarlası yok. 5-10 dönümlük tarlasından çıkan mahsulle geçinen çiftçilerimiz var. Tarlalarımız ne olacak? Burada nasıl çalışacağız?” ifadelerine yer verdi.

“Tarlamızı çalışacak mıyız?”

Pazarkule Sınır Kapısı’nda konaklayan mültecilerin, cep telefonlarını şarj etmek amacıyla tarlalarda bulunan trafolara da hasar verdiğini söyleyen Ule; “Anlatmakla da bitmiyor, çiftçinin çilesi büyük. Biz topraktan geçiniyoruz. Tarlalarımıza çadır kurulmuş. Elbette kurulacak ama devlet de buraya gelip çiftçilere bir şeyler söylesin. Buraya ne gelen var, ne giden. Biz tarlalarımızı çalışacak mıyız, çalışmayacak mıyız? Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nden Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) baksınlar, kimin burada tarlası varsa, mağdur olan varsa gelip mağduriyetlerini dinlesinler” dedi.

“Çiftçilerin borcu var”

Karaağaç mahallesi çiftçisinin 2020 üretim sezonu için tohumdan gübreye birçok ihtiyacını satın aldığını açıklayan Ule; “Tohumların toprakla buluşması lazım. Başka çaremiz yok. Tohumlar, gübreler elimizde kalırsa ne olacak? Buradaki tüm çiftçilerin borcu var. Benim Pazarkule Sınır Kapısı’ndaki tampon bölgede de tarlam var. Orasını da polis barikatla kapatmış. Tarlaya giriş yapamıyoruz. Karaağaç Mahallesi’nde yaşayan birçok insanın orada tarlası var. Oraya nasıl gireceğiz? Böyle devam ederse çalışamayız. Devlet yetkilileri mahallemizi ziyaret etse, çiftçilerle konuşsa, mağduriyetlerin giderileceğini söylese çiftçi de rahatlayacak” sözlerine yer verdi.

“Gaz bombasının toprağa etkisi araştırılsın”

Ule, Pazarkule Sınır Kapısı’nın tampon bölgesinde bulunan tarlasına da Yunanistan polisleri tarafından çok sayıda gaz bombası atıldığını belirtirken; “Devlet yetkililerin gelip gaz bombasının mahsule ve toprağa etkisinin olup olmadığını tahlil etmesi gerekiyor. Tarladan çıkacak mahsulü insanlarımız yiyecek. Çiftçinin bu konuda da tedirginliği var. Gaz bombasının toprağa tesiri var mı, yok mu? Bunun açıklanması gerek” dedi. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 1057 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Bu habere toplam 11 puan verildi.

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Nikahları cezaevinde kıyıldı Nikahları cezaevinde kıyıldı 6.4.2020
Evde kumara 3'er bin lira ceza Evde kumara 3'er bin lira ceza 6.4.2020
Demirkıran’dan kandil mesajı Demirkıran’dan kandil mesajı 6.4.2020
AA 100 yaşında AA 100 yaşında 6.4.2020
Saros’ta kiralamaya tepki Saros’ta kiralamaya tepki 6.4.2020
Elimizde maske kalmadı Elimizde maske kalmadı 6.4.2020
İvaylovgrad Barajı taştı, taşacak İvaylovgrad Barajı taştı, taşacak 5.4.2020
Trakya neden yok? Trakya neden yok? 5.4.2020
Evde kal, kitap ayağına gelsin Evde kal, kitap ayağına gelsin 5.4.2020
Daha fazla geç kalmayalım Daha fazla geç kalmayalım 5.4.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 64
Web Siteleri 99
Facebook 114
Twitter 6
Instagram 3
Youtube 9


Ankete 295 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Kötü örnek (!)
Murat Savaş

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz

Cüneyt Özdemir
Yolların ayrıldığı yer; KORONA
Cüneyt Özdemir

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.