Edirne 12°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Şehitleri buluşturan proje - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Şehitleri buluşturan proje 24.2.2020 - 09:58:15
Edirne Şehit Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü etkinlikleri kapsamında, EBİDOST ve Lüleburgaz Hedef Doğa Sporları Kulübü ile işbirliğinde gerçekleştirdiği proje ile Edirne’deki şehitler ile Çanakkale’deki şehitlerin topraklarını buluşturacak. 200 kilometre pedal basacak sporcular, Edirne’deki şehit kabirlerinden alınan toprakları, Çanakkale şehitliğine bırakacak. Sporcular, ayrıca Çanakkale şehitliğinden alacakları toprağı da Edirne’ye getirecek.Şehitleri buluşturan proje

Edirne Şehit Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü etkinlikleri kapsamında anlamlı bir projeye imza attı. Edirne Bisiklet ve Doğa Sporları Topluluğu (EBİDOST) ve Lüleburgaz Hedef Doğa Sporları Kulübü ile işbirliğinde gerçekleştirilen projede, Edirne Asker Hastanesi Şehitliği, Edirne Şehitlikleri ve Edirne şehitlerinin kabirlerinden alınan topraklar, Çanakkale Şehitliği’ne bırakılacak.

14 Mart Cuma günü Edirne’den 11, Lüleburgaz’dan ise 20 bisikletlinin yola çıkarak yaklaşık 200 kilometre pedal basacağı etkinlikte, Çanakkale şehitleri ile Edirne şehitlerinin toprakları buluşturulacak. Sporcular ayrıca Çanakkale şehitliğinden alacakları toprakları da Edirne’ye getirerek, Şehit Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’ne teslim edecek. Çanakkale şehitliğinden getirilen toprak da Edirne’deki şehitliklere bırakılacak.

Proje ile ilgili basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Edirne Şehit Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Çiftçi, dernek olarak şehitlerin aziz hatıralarını yaşatmak için mücadele ettiklerini söylerken; “Derneğimizin kuruluş amacı budur. 1993 yılında kurulan Edirne Şehit Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin 4 asli görevi vardır. Bu görevleri yerine getirmek için mücadele eden derneğimiz öncelikle şehitlerimizin aziz hatıralarını yaşatmak için mücadele ediyor. Kahramanlarımızın anne, baba, eş ve çocuklarının özlük haklarını takip ediyoruz. Üçüncüsü ve çok kıymetlisi ise evlatlarımızın eğitimlerine destek veriyoruz. Dördüncüsü de Edirne Şehitlikleri ve Edirne Şehitliklerinde yatan şehitlerimizin isimlerini gün yüzüne çıkarmak için mücadele ediyoruz” ifadelerine yer verdi.

“Şehitlerimizi buluşturmak istedik”

Çiftçi, dernek olarak EBİDOST ve Lüleburgaz Hedef Doğa Sporları Kulübü ile işbirliği yaparak bir etkinlik gerçekleştireceklerini belirtirken; “93 Harbi ile başlayan ve Kurtuluş Savaşı ile nihayetlenen süreçte devletimiz 8 tane büyük savaşa katılmıştır. Bu savaşlarda ciddi anlamda şehitler vermiş ve bu şehitler, bu coğrafyanın farklı bölgelerindeki şehitliklere defnedilmiştir. Arşivleri incelediğimizde şunu görüyoruz; aynı aileden, köyden ve haneden 3-4 şehidin olduğunu, bu şehitlerin farklı şehitliklere defnedildiğini görüyoruz. Biz de ortak bir etkinlik yaparak 100 yıl önce aramızdan ayrılan o kahraman ecdadımızı, bir şekilde buluşturmak istedik. Onları buluşturmanın tek yolu vardı; Edirne’deki şehitlikteki topraktan Çanakkale’deki şehitlikteki toprakları buluşturmaktı. En azından toprakları buluşturarak şehitleri bir araya getirip, kahramanları buluşturabilirdik. Bugün bisiklet derneklerimizle bu etkinliği başlatıyoruz” dedi.

“Çocuklarımız emaneti eksiksiz bırakacağız”

Çiftçi, esas olanın devletin ve vatanın bölünmez bütünlüğü olduğunu vurgularken; “Bunun için de kahramanlar can vermektedir. Dün kahraman ecdadımız Çanakkale’de, Galiçya’da, Romanya’da, Makedonya’da can verirken, bu aziz toprakları korumak için mücadele ederken; bugün aynı irade, azim ve kararlılıkta Suriye’de, Irak’ta, Libya’da aynı mücadeleyi vermeye devam ediyoruz. Bugün Barış Pınarı Harekâtında, Afrin’de, İdlib’de kahraman askerlerimiz, aynı ecdadı gibi mücadeleye devam ediyorlar. Bu mücadele, bugün bizlere daha çok mücadele azmi aşılıyor. Çünkü biz bu toprakların sahibiyiz, bu toprakları kimseye vermeyeceğiz. Bu topraklar, ecdadımızdan bize emanettir. Biz de çocuklarımıza aynı emaneti eksiksiz olarak teslim edeceğiz” sözlerine yer verdi.

“Her yıl şehitlerimizi buluşturuyoruz”

Çiftçi’nin konuşmasının ardından toplantıda bir konuşma da Hedef Doğa Sporları Kulübü Kurucusu Yüksel Kerim Yazır yaptı. Yazır, konuşmasında her yıl 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü etkinlikleri kapsamında 200 kilometre pedal basarak Çanakkale’ye gittiklerini belirtirken; “Her sene farklı bir şehit toprağımızı alarak, bisikletten inmeden 200 kilometre götürülüp, Çanakkale şehitliğindeki toprakla beraber bütünleştiriyoruz. Oradan aldığımız şehit toprağını da tekrar geri getiriyoruz. Her sabah yola çıkarken ‘Şehitler ölmez, vatan bölünmez’ diyoruz. 2-3 yıldan bu yana EBİDOST ile beraber bu görevi yerine getiriyoruz. Diğer sporcu arkadaşlarımızı da unutmamaları gereken bu asli görevde arkamızda bekliyoruz” dedi.

“Çanakkale’den de Edirne’ye getireceğiz”

Yazır’ın konuşmasının ardından bir konuşma da EBİDOST Temsilcisi Barış Yalçındağ yaptı. Yalçındağ, konuşmasında 14 Mart Cuma günü Edirne’den yola çıkacaklarını söylerken; “14 Mart sabahı saat 05.00 civarı Edirne’den 11 kişi, Lüleburgaz’dan da 20 kişi hareketle Havsa üzerinden Keşan’ı ve Korudağları’nı geçerek Çanakkale Eceabat’a varacağız. Eceabat’ta gece konaklayacağız. Yaklaşık 200 kilometre pedal çevirerek bu süreci tamamlayacağız. 15 Mart sabahı Edirne’deki şehitliklerden alınan toprakları Çanakkale’deki şehitliğe bırakacağız. Oradan da toprakları alıp Edirne’ye getirmek üzere yola çıkacağız. Yaklaşık 3 yıldan beri bu projenin içerisindeyiz. Şehit toprağımızı bisikletten indirmeden yolumuzu tamamlamış olacağız” ifadelerine yer verdi. Konuşmaların ardından Çiftçi, Edirne Asker Hastanesi Şehitliği, Edirne Şehitlikleri ve Edirne şehitlerinin kabirlerinden alınan toprakları, 3 adet özel koruma ile sporculara teslim etti. 

 

 Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 189 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Nikahları cezaevinde kıyıldı Nikahları cezaevinde kıyıldı 6.4.2020
Evde kumara 3'er bin lira ceza Evde kumara 3'er bin lira ceza 6.4.2020
Demirkıran’dan kandil mesajı Demirkıran’dan kandil mesajı 6.4.2020
AA 100 yaşında AA 100 yaşında 6.4.2020
Saros’ta kiralamaya tepki Saros’ta kiralamaya tepki 6.4.2020
Elimizde maske kalmadı Elimizde maske kalmadı 6.4.2020
İvaylovgrad Barajı taştı, taşacak İvaylovgrad Barajı taştı, taşacak 5.4.2020
Trakya neden yok? Trakya neden yok? 5.4.2020
Evde kal, kitap ayağına gelsin Evde kal, kitap ayağına gelsin 5.4.2020
Daha fazla geç kalmayalım Daha fazla geç kalmayalım 5.4.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 64
Web Siteleri 99
Facebook 114
Twitter 6
Instagram 3
Youtube 9


Ankete 295 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Kötü örnek (!)
Murat Savaş

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz

Cüneyt Özdemir
Yolların ayrıldığı yer; KORONA
Cüneyt Özdemir

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.