Edirne 12°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Barodan HSK kararına tepki - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Barodan HSK kararına tepki 22.2.2020 - 11:13:51
HSK’nın Gezi davasında beraat kararı veren İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti hakkında inceleme ve soruşturma başlatmasına Edirne Barosu’ndan tepki geldi. Baro Başkanı Alper Pınar, kararı mahkemelerin bağımsızlığı ilkesine tamamen gölge düşürecek bir karar olarak değerlendirdi.Barodan HSK kararına tepki

Edirne Baro Başkanı Avukat Alper Pınar, İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi, Gezi Parkı davasında yargılanan sanıkların bir kısmı hakkında 18 Şubat tarihinde beraat kararı vermesinin ardından, Hakimler Savcılar Kurulu’nun (HSK) mahkeme heyeti hakkında inceleme ve soruşturma başlatmasına tepki gösterdi. Verilen kararın hukuka, adalet sistemine ve yargıya büyük hasar verebilecek olan bir karar olarak değerlendiren Pınar, “Bu noktada, gerek devam eden ve gerekse yasal yolları tüketilecek bir yargılamada karara ilişkin görüş beyan etmek hukuka uygun değildir.  Kaldı ki dosya içeriğini bilmeden, gerekçeli karar görülmeden doğru da değildir. Hal böyle iken, HSK tarafından ilgili mahkemenin karar veren heyeti hakkında,  hukukumuz, adalet sistemimiz ve yargımız açısından büyük hasar yaratacak bir karara imza atılmıştır. HSK, heyet hakkında, yargılama sırasında verilmeyen ve de verilmesini gerektirecek hal görülmeyen soruşturma ve inceleme iznini beraat kararının verilmesinin hemen akabinde vermiştir” ifadelerine yer verdi.

Adalet sistemine baskı

HSK tarafından mahkeme heyeti hakkında başlatılan soruşturma, Anayasa’nın 138. maddesinde ayrıntılı olarak yer alan mahkemelerin bağımsızlığı ilkesine tamamen gölge düşürecek bir karar olduğunu vurgulayan Pınar, “Sadece bu maddede yer alan yargı bağımsızlığı ilkesini değil, hakim ve savcılarımız ile birlikte tüm hukuk ve adalet sistemimizi baskı altına alan bir davranıştır. Hukukumuzda beraat ya da mahkumiyet hükümlerine karşı başvurulacak kanun yolları yasalarımızda belirlenmiştir. Hakim Savcılar Kurulunun, beraat kararı veren heyet hakkında anında soruşturma kararı alması ve inceleme başlatması, gelişecek süreci tamamen yok etmiştir. Adalet, üzerinde oynanabilecek, eğilip bükülecek bir olgu değildir. Adalete hasar verecek bu ve benzeri kararların toplumun ve adalet anlayışının temeline dinamit koyacağı tartışmasızdır. Türkiye Cumhuriyeti demokratik ve laik hukuk devletidir, bu ilkelerden taviz vermesi de asla mümkün değildir” dedi. 

“Gerekçeler açıklansın”

Soruşturmayla ilgili somut gerekçelerin açıklanması gerektiğini kaydeden Pınar şunları ifade etti: “Kurum ve kuruluşlar, Türk yargısının vicdanı hür, irfanı hür, bağımsız hakim ve savcılarının iradelerine ipotek koyacak ve bu algıyı doğuracak kararlara imza atmamalı ve buna benzer davranışlardan kaçınmalıdır. Bu kapsamda HSK tarafından beraat kararının hemen akabinde verilen soruşturma iznine dair kararı kınıyor, buna benzer kararların her zaman karşısında, dün olduğu gibi bugün de ve gelecekte de duracağımızı ilan ediyor, Türkiye Barolar Birliği’nin yapmış olduğu açıklamada işaret ettiği üzere, HSK tarafından, yargılama süreci devam ederken verilmeyen ve verilmesini gerektiren haller herhalde oluşmayan soruşturma izninin, beraat kararı çıkmasının hemen akabinde verilmesini gerektirecek somut gerekçelerin kamuoyuna açıklanmasını, hukuk devleti ilkesi ve adalete olan sarsılmaz inancımız açısından ivedilikle bekliyoruz.”                                                         Kaynak: Haber Merkezi 190 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Nikahları cezaevinde kıyıldı Nikahları cezaevinde kıyıldı 6.4.2020
Evde kumara 3'er bin lira ceza Evde kumara 3'er bin lira ceza 6.4.2020
Demirkıran’dan kandil mesajı Demirkıran’dan kandil mesajı 6.4.2020
AA 100 yaşında AA 100 yaşında 6.4.2020
Saros’ta kiralamaya tepki Saros’ta kiralamaya tepki 6.4.2020
Elimizde maske kalmadı Elimizde maske kalmadı 6.4.2020
İvaylovgrad Barajı taştı, taşacak İvaylovgrad Barajı taştı, taşacak 5.4.2020
Trakya neden yok? Trakya neden yok? 5.4.2020
Evde kal, kitap ayağına gelsin Evde kal, kitap ayağına gelsin 5.4.2020
Daha fazla geç kalmayalım Daha fazla geç kalmayalım 5.4.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 64
Web Siteleri 99
Facebook 114
Twitter 6
Instagram 3
Youtube 9


Ankete 295 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Kötü örnek (!)
Murat Savaş

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz

Cüneyt Özdemir
Yolların ayrıldığı yer; KORONA
Cüneyt Özdemir

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.