Edirne 7°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Akşener’e Edirne Kırmızısı şal - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Akşener’e Edirne Kırmızısı şal 21.2.2020 - 09:33:10
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, 2 günlük Edirne programı kapsamında ilçelerin ardından merkez ilçede Balık Pazarı ve Çilingirler Caddesi esnafını ziyaret etti. Vatandaşlardan da yoğun ilgi gören Akşener, esnafın sorunlarını dinlerken; sorunları Salı günü gerçekleştireceği konuşmasında anlatacağını söyledi. Akşener, ziyaretlerinde Edirne Belediyesi eski Başkanı İbrahim Ay’ı da işletmesinde ziyaret etti. Ay, Akşener’e Edirne Kırmızısını tanıtırken; Edirne Kırmızısından yapılan şal hediye etti. Akşener, ziyaretlerini Edirne Kırmızısı şalı ile gerçekleştireceğini söyledi. Akşener, ziyaretlerinin ardından esnaf ve vatandaşların sorunlarını açıkladı.Akşener’e Edirne Kırmızısı şal

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Edirne programı kapsamında Balık Pazarı ve Çilingirler Caddesi esnafını ziyaret etti. İYİ Parti Grup Başkanı ve Edirne Milletvekili Orhan Çakırlar, İYİ Parti Grup Başkan Vekili ve Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, İYİ Parti Genel İdare Kurulu Üyesi Mehmet Tolga Akalın, İYİ Parti Edirne İl Başkanı Ekrem Demir, İYİ Parti Edirne Merkez İlçe Başkanı Zafer Kaya ve parti üyelerinin de katıldığı ziyaretlerde Akşener, esnaflardan yaşadıkları sıkıntılarla ilgili bilgi aldı. Edirne’de çeşitli bölgelerde dükkânların kapandığını, ürün satışlarının düştüğünü, esnafın geçim sıkıntısı çektiğini, özellikle elektrik ve doğalgaz faturalarında yüksek oranlarda artış yaşandığını ve emeklilerin birçok sorunu bulunduğunu esnaf ve vatandaşlardan dinleyen Akşener; “Ağalara Salı günü bunları söyleyeceğim” dedi.

Akşener, ziyaret programı kapsamında Edirne Belediyesi eski Başkanı İbrahim Ay’ı da eczanesinde ziyaret etti. Akşener’in ziyaretinden dolayı memnuniyetini ifade eden Ay, anılarını paylaştı. İl Başkanlığı döneminde Akşener’in kendisini ziyaret ettiğini hatırlatan Ay, Edirne Kırmızısı ile ilgili de bilgiler verdi. Ay, Akşener’e Edirne Kırmızı’ndan yapılan şal hediye etti. Akşener, Edirne Kırmızısı rengini çok beğendiğini ifade ederken; Ay’a teşekkür etti. Akşener, Ay’ın Edirne Kırmızısından yapılan şal hediyesini boynuna bağlarken; Edirne’yi, Edirne Kırmızı ile gezeceğini söyledi.

“Önce esnaftan başladık”

Akşener, ziyaretlerinin ardından İYİ Parti Edirne İl Başkanlığı’nda gerçekleştirdiği esnaf ziyaretleriyle ilgili açıklamalarda bulundu. Akşener, gezilerinin bir amacı olduğunu belirtirken; “Meclis uzunca bir zamandır sadece çok soyut, daha sanal ve o, ona bunu dedi, bu, buna şu hakareti etti üzerinden çalışıyor, liderler bunun üzerinden bir konuşma biçimi benimsedi. Fark ettik ki hiçbir gerçek problem, Salı konuşmalarının içerisine girmiyor. Bunun üzerine parti olarak ilçe ilçe, il il öncelikle esnaf ağırlıklı gezmeye karar verdik. Niye esnaf? Esnaf bu ülkenin bel kemiğidir. Esnaf, bu ülkeyi kim yönetiyorsa, iktidarı oluşturan o siyasi yapının da bel kemiğidir. Fark edilmez ama en büyük istihdamı esnaf yaratır. O küçücük dükkânlarda asgari 2 kişi çalışır. O nedenle önce esnaftan başladık” ifadelerine yer verdi.

“Salı konuşmalarında yer vereceğiz”

Siyasilerin ziyaret ettiği şehirlerde salon toplantısı ya da miting düzenleyerek kentten ayrıldığını söyleyen Akşener; “An itibariyle seçim yok. Dolayısıyla zamanımız var ve propaganda yapmadan, iktidarı kötülemeden, 'sen nereye oy verdin?' sorusunu sormadan sadece insanımızı dinliyoruz. 1 aydır sadece gezdiğimiz il ve ilçelerin esnafının, kadınının, öğrencisinin, emeklisinin, işsizinin bize söylediklerini konuşmamıza yazıyoruz ve o konuşma, ona göre yapılıyor. Her şehrin kendine ait sorunu, Salı konuşmasının öznesi oluyor. Bunu devam ettireceğiz. Dünden (önceki gün) beri Edirne’deyiz. Ziyaret ettiğimiz 4’üncü ilimiz. İlçeleriyle beraber gezdik. Bugün aynı zamanda Kırklareli’nin bir bölümünü gezeceğiz. Gelecek hafta da Balıkesir’e gideceğiz. Her hafta mutlaka bir şehrimizi, ilçeleriyle birlikte gezeceğiz” dedi.

Hayallerini açıkladı

Akşener, amacının siyasileri gerçek problemlere ve insanların dertlerine odaklamak olduğunu belirtirken; “Bunu da yapacağıma inanıyorum. Ama bir hayalim daha var; benim gezdiğim bu yerlere ağalar da gelsin, görsünler, kendileri dinlesinler. Bir hayalim daha var; esnaf diyoruz, müşteri velinimettir diyoruz. Şimdi siyasetin velinimeti de seçmendir. Uzunca bir zamandır, kutuplaşma üzerinden siyaset yapıldığı için seçmen velinimet olmaktan çıktı. Şimdi el birliğiyle veli nimet yapacağız” sözlerine yer verdi.

“Gerçek bir kriz var”

4 ildeki ziyaretlerinin ardından esnaf ve vatandaşların en çok elektrik fiyatlarına yapılan zamdan şikâyet ettiklerini açıklayan Akşener; “Elektrik fiyatlarına yapılan zam esnafı öldürmüş. İkincisi doğalgaz olan yerlerde doğalgazlar öldürmüş. Üçüncüsü maliyetlerin yükselmesi. İnsanların da alım gücünün düşmesi sonucunda malı satın almayı vazgeçirmiş. Kuruyemişçide de, lokantada da, her esnafta durum böyle. Alım gücü yok, satışlar düşmüş, maliyet yükselmiş, kâr düşmüş, elektrik faturalarında geçen sene ile bu sene arasında 2 kat fark var. Esnaf çok zor durumda. Geçen sene 5 sene kişinin çalıştığı yerde çalışan sayısı ya 2’ye ya da 3’e düşmüş. Yarın belki de 1’e düşecek. Buraya özel çok dükkânın kapandığını gördüm. Damat beyin tahmininden çok daha derin bir ekonomik kriz var. Gerçek kriz var” dedi.

Çiftçi sorunlarını da anlattı

Akşener, açıklamalarında bölgedeki tarım ve hayvancılıkla geçimini sağlayan üreticilere de dikkat çekerken; “Havsa’nın köyünden bir arkadaşla karşılaştık. Süt inekçiliği yapan bir hanımla lokantada karşılaştık. Ayrıca sokakta tarım ve hayvancılık yapan vatandaşlarımızla karşılaştık. Şikâyetleri şu; hayvancılık için yem pahalı, mazot pahalı, baytar pahalı, süt ucuz. Tarımla uğraşan için mazot pahalı, gübre pahalı, elektrik pahalı. Dolayısıyla ürettiğinizin fiyatları satın almaya yönelik elde kalıyor. Anaparadan yüzde 30 - 50 zarar eden çiftçiler bana söylediler. Aynı durumu Bursa’nın ilçelerinde de gördük. Üretim esaslı, istihdam odaklı çok ciddi bir ekonomik model ortaya konması lazım” ifadelerine yer verdi.

“Adalete güven darmadağın”

Ziyaretleri sırasında karşılaştığı vatandaşların hukuki sorunlarıyla ilgili de açıklamalarda bulunan Akşener; “Bunun yanı sıra sokakta hukuk olarak çok büyük problem var. Farklı farklı kararlar sebebiyle adalete olan güven darmadağın olmuş durumda. Büyük olaylardan bahsetmiyorum, küçük olaylardan bahsediyorum. Bir hanım kulağıma eğildi ve ‘Dayısı olan her şeyi yaptırıyor’ dedi. Bir hâkim ve savcı için vatandaşın buna inanması kadar korkunç bir şey olamaz” dedi. Akşener, konuşmasının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. 

 Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 252 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Tuvalet kağıdı dedi esrar çıktı Tuvalet kağıdı dedi esrar çıktı 4.4.2020
Saraçlar’a kademeli kapatma Saraçlar’a kademeli kapatma 4.4.2020
Ateşini ölçtüren Saraçlar’a girecek Ateşini ölçtüren Saraçlar’a girecek 3.4.2020
Bulgaristan’da zincirleme TIR kazası: 2 ölü Bulgaristan’da zincirleme TIR kazası: 2 ölü 3.4.2020
Tܒde dezenfektan seferberliği Tܒde dezenfektan seferberliği 3.4.2020
Evi arkadaşlarının yaktığını iddia etti Evi arkadaşlarının yaktığını iddia etti 3.4.2020
Solunum yoğun bakım ünitesi hizmette Solunum yoğun bakım ünitesi hizmette 2.4.2020
Acil işler dışında adliyeye gelmeyin Acil işler dışında adliyeye gelmeyin 2.4.2020
Vakıf kiracılarına müjde Vakıf kiracılarına müjde 2.4.2020
Temizlik ürünleri ayağınıza geliyor Temizlik ürünleri ayağınıza geliyor 2.4.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 64
Web Siteleri 99
Facebook 114
Twitter 6
Instagram 3
Youtube 9


Ankete 295 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Kötü örnek (!)
Murat Savaş

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz

Cüneyt Özdemir
Yolların ayrıldığı yer; KORONA
Cüneyt Özdemir

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan
Bugün Bu Hafta Bu Ay
Saraçlar’a kademeli kapatma
Saraçlar’a kademeli kapatma
Edirne’de korona virüsü salgınına rağmen vatandaşların ..
Tuvalet kağıdı dedi esrar çıktı
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.